2025'e kadar başkan...
4089 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:New York Times'ın Instagram sayfasında yukarıdaki fotoğrafı görünce "Yine ne atıp tutuyorlar acaba?"
diye merak ederek girip, okudum.

 
Çünkü fotoğrafı önce Türkiye'den zannettim. Görüntü, hızlıca bakınca bizim İstanbul-Tahtakale ya da herhangi bir gecekondusu bol mahalle içine ya da Anadolu'daki pek çok şehirde, biraz kenar mahallelere gidince görebileceğimizin aynısı idi. Bir de "acaba Ortadoğu’dan bir yer mi?" diye düşündüm...
 
Meğer NY Times; "bugün Venezuela'da seçim var. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yeniden seçilecek mi acaba?" diye soruyor ve şu bilgileri aktarıyormuş; “Enflasyonun bu yıl % 13.000’e ulaşması bekleniyor. İnsanlar açlıktan ölüyor. Halkın ve bebeklerin çok az bir kısmı yeterli gıdaya erişebiliyor (%10). Başkan Nicolas Maduro aslında sevilmiyor, ama seçimleri kazanıyor, çünkü halka gıda ve para dağıtarak seçimleri manipüle ediyor. Halka SMS mesajları ile eğer oy kullanırlarsa gıda ve para vereceğini söylüyor. Fakir halk da birkaç haftalık gelirlerine eşit olan paraya kanıp, oy veriyor.” diye devam ediyordu yazı.
 
Ve 21 Mayıs 2018 itibari ile 31 milyon nüfusun sadece %42’sinin oy kullandığı seçimden %68 oy aldım (5 milyon 800 bin) diye övünerek 2025’e kadar iktidarda kalmayı garantiledi. Yeni anayasayı yazacak kurucu meclisi oluşturma hakkını elde etti.

Seçimler sırasında yaşananlar, muhalefetin durumu, halkın hali ile ilgili detaylar için bu habere de göz atmanızı öneririm.
 

2025’e kadar Maduro
 
Bir de şunları okumanızı öneririm; 
Venezuela’nın ruh ikizi ülke hangisidir?  ve  Venezuela krizi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Venezuela ya biraz daha bakalım? Nasıl bir ülke? Internette ilginç ve pek de bilinmeyen bazı özellikleri şu şekilde sıralanmış;
 
Venezuela'ya adını, İtalyan kaşif Amerigo Vespucci koymuş. Maracaibo Gölü'nde kazıklar üzerine kurulmuş evler nedeniyle Venedik’e benzetip, bu topraklara "Küçük Venedik" anlamında "Veneziola" adını vermiş.
 
Maracaibo, 40 milyon yıl önce oluşmuş, dünyanın en eski gölü. Dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen doğa olayları dizisiyle de ünlü. Bu göl üzerinde yılın 160 günü, her gece on saat boyunca şimşekler çakıyor..
 
Ekvator çizgisine çok yakın olduğundan ülkede yılın her günü yaz. Sadece sıcak/kuru ve sıcak/nemli olmak üzere iki mevsim var.
 
Dünyanın en yüksek şelalesi de burada: Angel Şelalesi tam 979 metre. Ünlü Niagara Şelalesi'nden 15 kat daha yüksek.
 
Venezulea, dünyanın en geniş petrol yataklarına sahip ülkesi. 300 milyar varillik bir rezerve sahip olduğu tahmin ediliyor. 20 katrilyon metreküp doğalgazı olduğu hesaplanıyor..

Venezuela, Petrol İhraç eden Ülkeler teşkilatı OPEC'in (Organisation of Petroleum Exporting Countries) kurucusu. Teşkilat, Venezüella'nın teklifiyle petrol fiyatlarının istikrarlı olması için 1960'ta kurulmuş.
 
Venezuela, kültür ve ırk çeşitliliği çok olan bir ülke. Halkın çoğunluğunu, yerlilerle birlikte İspanya, İtalya, Portekiz, Almanya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenler oluşturuyor. Bu nedenle dünya güzelleri hep bu ülkeden çıkıyor. Venezüellalı kadınlar, yedi kez Kainat Güzeli, sekiz kez Dünya Güzeli, altı kez Uluslararası Güzel olarak toplam 21 kez taç giydi.
 
Venezuela, 1863'te idam cezasını kaldıran ilk ülkeydi. Hugo Chavez'in iktidara gelmesinden sonra 1.5 milyon vatandaşı ülkeden kaçtı. Bu rakam, nüfusun yüzde 6'sını oluşturuyor.
 
Ülkede suç oranı çok yüksek. Halkın sadece yüzde 22'si kendini güvende hissettiğini söylüyor. Her 21 dakikada bir kişi cinayete kurban gidiyor. Bu rakam, ABD'deki cinayet sayısını bile ona katlıyor. Hal böyle iken polis, çoğu zaman hırsızlık olaylarıyla ilgilenmiyor bile.
 
Venezuela'da, içinde gece kulübü bulunan bir hapishane, dünyada türünün tek örneği..
 
Başkent Caracas'ta bir gökdelenin inşaatı, ekonomik zorluklar yüzünden 2007'de yarım bırakılıp terk edildi. Bugün bu gökdelen, dünyanın dikey konumdaki en büyük gecekondusu olarak tanınıyor. Ofis kiracıları arasında bakkallar, kuaförler ve hatta lisanssız bir dişçi bile var.
 
2005'te ABD'nin güneydoğu kıyılarını etkisi altına alan en ölümcül kasırgalardan Katrina sonrasında Venezuela, yardım olarak ucuz petrol göndermeyi teklif etti fakat reddedildi.
 
Hugo Chavez, 2012'de üç milyonuncu Twitter takipçisini, yepyeni bir ev hediye ederek ödüllendirmişti. Şanslı takipçi, 19 yaşında bir kız öğrenciydi. 2013’de kanserden ölünce yerine 1962 doğumlu yardımcısı Maduro geçti.

TRT'de yayımlanan 'Diriliş: Ertuğrul' dizisinin senarist ve yapımcısı Mehmet Bozdağ, 18 Mayıs’ta sosyal medya hesabından Venezuela lideri Nicolas Maduro'nun, Osmanlı hanedanının geldiği Kayı Boyu'nun bayrağını tutarken ve eskiden Oğuzlar'ın giydiği 'börk' başlığı ile poz verdiği fotoğrafları paylaştı. Nicolas Maduro’nın fotoğrafına Türk kullanıcılardan da beğeni yağdı.

 
           


Bu ülkenin hallerinden çıkarılacak epey ders var gibi... Önce aşağıdaki videoyu izleyin ama...

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

1 Yorum

Gokhan david 22.05.2018
Hocam emeğinize sağlık yazı için. Ataması yapılmayan bir öğretmen olarak şuan kapitalizmin ellerinde para kazanma dersi olan bir bireyim vs. Geçmişinden ders almayan ideolojik saplantilari olan bir hükumet ve idealist olmayan fakir zihniyetler tarafından yonetildigimiz sürece umut beklemek hayaperestlik olacaktır. Bu kötü talihimizi , okumayan ve elestirmeyen halka anlatacak ve uyandıracak bir insan şart yoksa yazar yazar dururuz Saygılar

Bir Cevap Yazın