Alibaba'nın Kurucusu Jak Ma Kayıp!..
7704 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Alibaba'nın Kurucusu Jak Ma Kayıp!..Dünyanın e-ticaret patlamasının sebeplerinden biri olan ve Amazon-Jeff Bezos’un en büyük rakibi Çinli Alibaba'nın kurucusu Jak Ma, kayıp, ortadan yok oldu!..

En son 10 Ekim’de gezegenimizi iklim krizinden korumalıyız diye bir tweet atan Jak Ma, o zamandan beri ne görüldü, ne de duyuldu.
 
Davetli olduğu söyleşilere, toplantılara vb. katılmayan Çinli milyarder, Jüri olarak katılacağı Afrika’nın Sektör Kahramanları programından da çıktı, fotoğrafı web sitesinden kaldırıldı. Alibaba sözcüsü “takvim karışıklığı oldu” dese de kimseyi inandıramadı.
 
Jack Ma'ya ne olduğu ya da neden ortalarda görünmediği tüm dünyada enikonu merak edilmeye başlandı ve tabii spekülasyonlar, tahminler ortalığı sardı.


En kuvvetli ihtimallerden biri şöyle;

Ma, 2020 Ekim ayı sonlarında, kamuoyu önünde yaptığı son konuşmada Çin’in kuralcı, katı ve dışa kapalı sistemini eleştirmiş, "İhtiyacımız olan şey, sistematik finansal riskler değil, sağlıklı, özgür bir finansal sistem kurmaktır. Risksiz yenilik yapmak yeniliği öldürmektir. Dünyada risksiz yenilik olamaz!" demişti.
 
Ma, bu konuşmayı yaptığı sıralarda Alibaba'nın mali iştiraki Ant Group dünyanın en büyük ilk halka arzını başlatmaya hazırlanıyor, Ant Group'un kurucu ortaklarından Jack Ma, Alibaba'nın rekabete aykırı tekelci davranış sergilediği suçlamalarıyla ve şirketlerine yöneltilen antitröst soruşturmalarla boğuşuyordu. Nitekim bu konuşmasının ardından Çinli düzenleyiciler, Alibaba'nın mali iştiraki Ant Group'un halka arzını son dakikada  durdurdu. 


The Wall Street Journal, Çin hükümeti’nin Alibaba'nın iştah kabartan pastasına göz diktiğini ve birkaç dilim koparmak istediğini iddia ediyor. Jak Ma, Alibaba'nın yönetim kurulu başkanlığından 2019'da istifa etmiş olmasına rağmen halen şirketin neredeyse yüzde beşi ile en büyük hisseye sahip. Bu durumda da doğrudan kendisine atak edilmesi normal ve kaçınılmaz görünüyor… O da büyük ve iyi ihtimalle ortalarda görünmeyip, suların durulmasını bekliyor… Bakalım ne zaman ve nasıl ortaya çıkacak?..
 
Bu arada, Bloomberg’e göre Jack Ma'nın serveti Ekim ayının sonundan itibaren 11 milyar dolar civarında azaldı. 2020’de 61,7 milyar dolarlık servetiyle zirveye ulaşan ve Asya'nın en zengin insanı haline gelen Jack Ma, son yaşananlardan sonra dünyanın en zengin 500 kişisinin yer aldığı Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde 25. sıraya düşmüş durumda.


​Uzayda Tarım Başladı!NASA astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 19 adet turp yetiştirmeyi başardılar.  
 
Turpların bahçelerinde yetiştirdikleri kadar lezzetli olduğunu söyleyen astronotlar, 9 tanesini ağızlarını şapırdata şapırdata büyük iştahla yediklerini, 10 tanesini de daha sonra dünyada analiz edilmeleri için dondurduklarını açıkladılar.

Uzay çalışmalarının en önemli konularından biri; doğal olarak hemen hemen taze hiçbir şey yiyemeyen astronotların beslenmesi. Astronotlar uzay yolculukları boyunca hatta öncesinde; (alışmak için) sudan arındırılmış, bilimsel yöntemlerle kurutulmuş, yıllarca dayanabilecek şekilde özel ambalajlarda, pişirmeye hazır hale getirilmiş olarak konteynırlarda saklanan gıdalar ve içecekler tüketiyorlar. Gerekli su ilavesi ve özel pişirme-ısıtma yöntemleri kullanılıyor, akşam yemeği ve kahvaltı birleştiriliyor.

Uzay istasyonunda yeni yıl ziyafeti olarak sevinçle karşılanan turplar, bazı yeşil yapraklı bitkiler dışında yörüngede yetiştirilen ve yenen ilk sebzeler olarak tarihe geçtiler. Önceki denemelerde astronotların yetiştirilen sebzeleri yemesine izin verilmiyordu. Tek istisna NASA astronotlarının ilk kez 2015'te yörüngede yetiştirdikleri kırmızı marulun bir kısmını yemeleri olmuştu ki o zamandan beri yapılan araştırmalar uzayda tarımın geleceği için umut veren bulgular elde edilmesine neden oldu.
 
Aslında bu konu uzaydan dünyaya indiğinde ve yaygınlaştığında çok önemli gelişmeler yaşayacağız. Tarım ve hayvancılık, beslenme gibi konular tamamen değişecek ki başladı bile zaten. Topraksız tarım, laboratuvar etleri vb. hayal olmaktan çıkacak. Kıtlık, açlık ve doğaya zararlı atık, su tüketimi gibi sorunlar azalacak. Uzayda tarımı destekliyorum.😊


Rus Petrol Şirketi Siberya'da Bitcoin Çiftliği Kurdu…Rus petrol şirketi Gazpromneft, geçtiğimiz günlerde Sibirya'daki petrol sondaj sahasında bir Bitcoin madencilik çiftliği kurduğunu açıkladı. Petrol için sondaj işlemlerinde aşırı yanıcı gaz açığa çıkarıyor. Gazpromneft işte bu yanma sırasında açığa çıkan fazla ısıyı elektriğe dönüştürerek ve kripto oluşturmak için kullanıyor.  
 
CoinDesk'in haberine göre Rus gaz tekeli Gazprom'un petrol yan kuruluşu olan şirket, fazla karbondioksit emisyonlarını kripto madencilik kuleleri için bir enerji kaynağı olarak değerlendiriyor. Ziyan edilen enerjinin, üstelik de iklim krizinin tetikleyicisi karbon emisyonunu yükselten en sorumlu sektör tarafından, bu sefer tam tersine, emisyonu azaltacak şekilde yararlanılması önemli. Fazla enerjiyi en büyük sorunlarından biri elektrik olan kripto para işlemlerinde kullanmak fikri dâhice!
 
Aslında bu uygulama yeni değil. Geçen yıl ABD'deki doğal gaz şirketleri de gazların bertarafından elde edilen fazla enerjiyi, Bitcoin çiftlikleri de dahil olmak üzere veri merkezlerine göndererek benzer tesisler açmaya başlamıştı.
 
Ne dersiniz petrol tesisleri bir taraftan da kripto para vahalarına döner mi dersiniz?

Kripto para madenciliği nedir?

 
Blockchain’inde kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamına kripto para madenciliği, bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanıma, sisteme de madenci denir. Kripto para çiftliği aynen fotoğrafta gördüğünüz gibi devasa bilgi işlem merkezleridir.NASA, robot köpeği Mars'a gönderelim diyor…
 
NASA’nın bilim insanları Boston Dynamics’in köpeğe benzeyen Spot robotunun değiştirilmiş bir versiyonunun Mars'a gönderilmesini öneriyorlar.
 
Uzmanlar, Spot’un uzun ve engebeli arazileri üstelik de ölçümler yaparak dolaşmasının, insanlar için tehlikeli olan, astronotların gidemeyeceği yerlerin keşfini ve projenin hızlanmasını sağlayacağını belirtiyorlar.
 
Bu önerinin asıl sebebi tabii ki NASA'nın Kızıl Gezegende kurmayı planladığı insan karakolu için olası, güvenli konumların belirlenmesi.

Live Science'a göre, NASA bilim insanları bu fikri Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında sundular ve Spot’un Mars mağaralarının ve tünellerinin haritalarını keşfetmek ve geliştirmek için çok yararlı olacağını savundular. Bu hayal gerçekleşirse Spot’un Mars'ın yüzeyinde ve yeraltında keşifler yaparak devrim niteliğinde bilimsel görevler gerçekleştireceğine kesin gözü ile bakılıyor.

 


Elon Musk’ın en büyük rüyasının gerçekleşmesine az kaldı sanki… Elli seneye kalmadan Mars’tan piknik post’u paylaşır bence…


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın