Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un hayatı...
9566 görüntüleme
Bu içeriği paylaşabilirsiniz >
Facebook
Twitter
Linkedin
Google+
Pinterest

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un hayatı...

İlk yılları...
Jeff Bezos, 12 Ocak 1964, New Mexico’da doğar. İlk soyadı Jorgensen’dür, çünkü 17 yaşında anne olan Jacklyn ve biyolojik babası Ted John Jorgensen ile dünyaya gözlerini açar. Ebeveynleri o daha bebekken ayrılır. Babası aktör olma hevesi ile evi terk eder, başaramaz. Alkol bağımlısı ve sirklerde çalışan bir adama dönüşür. Annesi de daha sonra Kübalı göçmen Miguel Bezos ile evlenir.

Miguel 4 yaşındayken Jeff’i nüfusuna alır. Ona asıl babalığı da o yapar. Bezos çocukken Miguel’in çalışkanlığından ve azminden ilham alır. Steve Jobs ve Larry Ellison gibi evlat edinilen milyarderler arasına katılmadan önce büyük bir hırsla, canını dişine takar, hayatının her döneminde çok çalışır.

Daima mekaniğe ilgisi olan Jeff, çocukluğunda atelye gibi kullandığı evlerinin bodrumunda saatlerce, günlerce bir şeyler yapmaya, icatlar çıkarmaya çabalar. Yaz tatillerinde ise büyükanne ve büyükbabasının çiftliğinde de bir takım  buluşlar yapma gayretlerini sürdürür.

10 yaşında, ABD Atom Enerjisi firmasında çalışan dedesi sayesinde bilgisayarla tanışır. Bir gün annesini sigara içmemesi için azarladığı için kibarlık, nezaket ve sabırlı olmayı öğrensin diye bir yazı McDonald’s restoranlarında çalışarak geçirir.

İlk girişimini öğrenciler için kamp organizasyonu ile yapan Bezos, liseyi birincilikle bitirip, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bölümüne erken kabul edilir ve okulunu iyi dereceyle bitirir. Intel’den gelen teklifi reddederek ilk girişimi Fitel’i kurar, başarısız olur. Ardından D. E. Shaw isimli bir fonda çalışır ve 4 yılda genel müdür yardımcılığına yükselir. 1993’te iş arkadaşı, araştırma asistanı MacKenzie Tuttle ile evlenir.

1994’te internetin yüzde 2.300 büyüdüğü haberini okuyunca fırsattan yararlanmak üzere internet üzerinde satış yapmacak bir şirket kurmaya karar verir. Ne satabileceğini iyice araştırır ve en iyi seçeneğin kitaplar olduğuna karar verip, patronu caydırmaya çalışsa da dinlemez ve işinden istifa ederek Amazon.com’u kurar.

İlk sermayesini ve arabasını babasından ödünç alır. Dünyanın en büyük nehri Amazon’dan esinlenerek adını koyduğu şirketini Silikon Vadisi yerine daha ucuz programcılar bulabildiği için Seattle’da, garajda kurar. İlk iş toplantılarını dünyanın en büyük kitap satıcılarından bir olan Barnes & Noble’n kafelerinde yapar. 1 Kasım 1994’te Amazon.com’un isim tescilini alır ve ilk teslimatlarını bizzat kendisi yapar.


amazonold logos ile ilgili görsel sonucu

İşi hemen büyür ama ilk 7 yıl kar edemez. Sonrasını hepimiz biliyoruz. E-Ticaretin gelişmesi, robot depoculuğu, Kindle gibi hizmet ve ürünleriyle pek çok alanda, dünya çapında işlerin gidişatını değiştiren beyin.

Google’a, Uber ve Airbnb’ye yatırım yaptığı bilinen, “İnsanlığın geleceği bu gezegen üzerinde değil.” diyen Jeff Bezos ayrıca havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin'in de kurucusu ve sahibi. Büyük hayali uzayda koloni kurmak.

2013 yılında The Washington Post gazetesini de satın alan Bezos, Forbes'in 2017 verilerine göre dünyanın en zengin insanı. Kişisel serveti 90 milyar, Amazon’un değeri ise 500 milyar doların üzerinde ve her geçen gün büyüyor.

Buradaki videodan hayat hikayesini kendisinden dinleyebilirsiniz.

Ailesinin ve kendisinin güvenliği konusunda çok hassas olan Bezos, bu konuya her yıl milyon dolarlar harcıyor. Internette Mackenzie’nin fotoğraflarına rastlansa da üç erkek ve Çin’den evlat edindikleri biri kız olmak üzere 4 çocuklarının fotoğraflarıını, bilgisini bulmak mümkün olamıyor. Logosu değştikten sonra, ilk sevkiyatları...


İlk ofisi 


Şimdi, robotlarla çalışan devasa depolarınden sadece biri 
warehouse  of amazon ile ilgili görsel sonucu

Eşi MacKenzie Bezos, roman yazarı. 
jeff bezos family ile ilgili görsel sonucu


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

1 Yorum

Musab Turan 28.12.2017
İlham verici... Onca zahmete girip paylaştığınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın