Belki de 5G'ye geçemeden 6G'ye zıplayacağız
8657 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Belki de 5G'ye geçemeden 6G'ye zıplayacağız

GSM teknolojisinin gelişimini, bağlantı hız ve kalitesini, farklı kabiliyetlerini 1G, 2G, 3G, 4G, 5G ve şimdilerde sıkça bahsi geçen “6G” şeklindeki rakam ve harflerle takip ediyoruz.
 
“G, Generation – Nesil” için kullanılıyor. Her bir Generation – nesil, bizleri bir öncekinden daha hızlı, daha fazla iletişim, iş yapma becerisi ile donatıyor. Hiç kuşku yok ki mobil, akıllı tüm cihazlarla birlikte hayatımızın neredeyse su, hava, gıda gibi vaz geçilmez gereklilikleri arasında yer alıyor.
 
İnsanlığın iletişiminde, tüm iş ve sosyal yaşam katmanlarında, devrimsel ve evrimsel değişimlere neden olan, onsuz yaşayamadığımız bu harf ve rakamların kısa açıklamalarına ve hangi yıllarda hayatımıza girdiğine dair hatırlatma amaçlı özet şöyle;  
 
1980’ler > 1G >  Analog – Sadece sesli haberleşmeyi sağlayan ilk nesil.
 
1990’larda > 2G > Dijital – Buna şimdiki GSM sisteminin temeli de diyebiliriz. İlk dijital, yani sayısal haberleşme sistemidir ve veri hızı 64 Kbps’dir (kilobyte per scond – saniyede 64 kilobayt).
 
2000’lerde > 3G > Multi-Media – Akıllı telefonlarla kullanılmaya başlanılmış, multimedya dediğimiz “ses-data-görüntü” transferi ve görüntülü konuşma olayımız 3G ile mümkün olmuş, mobil cihazlardan web tarayıcılara erişim, online oyun uygulamalarının yolu 3G ile açılmıştır. Hız, 168 Mbps’lara kadar çıkmıştır.

2011’de > 4G All-Internet-Protocol, Ultra-Geniş Bant/Gigabit hız – Bu teknoloji ile kesintisiz ve HD video transferi, HD görüntülü konuşma, HD ve 3D oyun uygulamaları çalıştırmak ve çok yüksek hızda dosya transferi yapmak mümkün hale gelmiştir. 3G’den em önemli farkı hızın en az 10 katına çıkması olmuştur. Halen dünyada yaygın olarak bu nesil bağlantı hâkimdir. 
 
Sonra 5G’yi beklemeye başladık. 5G’den umulan çok çok çok daha hızlı bağlantı. Artık hepimiz o kadar internete, sosyal medyaya, oyunlara, iş için yapacaklarımıza bağımlıyız ki çok daha yüksek hıza, çok daha fazla veri iletme kapasitesine ihtiyacımız var. Örneğin 4G ile 40 saniyede download edebildiğimiz  bir videoyu 1 saniyede indirmeyi hayal ediyor, 5G bize bunu sağlasın istiyoruz. Örneğin 4G’den 1.000 kat daha hızlı bir teknolojiye ihtiyacımız var ve müjde! 5G bize işte bunu sunacak!

 
5G ve 6G bize başka ne sağlayacak?Uzmanlar tarafından 5G teknolojilerinde indirme hızlarının bugüne kıyasla en az bin kat yükseleceği belirtilirken veri transferindeki gecikmelerin de minimum düzeye inmesi bekleniyor. Bu düşüş sayesinde doktorlar, robotik teknolojilerin de yardımıyla başka bir yerdeki hastayı ameliyat edebilecek. Her ortamdan kesintisiz iletişim kurulabilecek. 5G teknolojileri sayesinde enerji kullanımı ve şehircilik gibi alanlarda da önemli tasarruflar hedefleniyor.
 
6G teknolojisiyle ise yapay zekâ ve robotik alanlarının gelişmesi hızlanacak. 6G sayesinde insanların ve nesnelerin yapay zekâ ile etkileşimi, otonom araçlar, uzaktan yapılan ameliyatlar gibi pek çok konuda çığır açacak bir süreç gelişecek. 2030’lar civarında da 6G’de epey ilerleme kaydedilmiş olacak.  Kısacası 5G insanları, 6G insansıları hızlandıracak…


5G kullanan ülkeler hangileri?

Statista.com’un  Haziran 2021 tablosuna göre 5G halen 58 ülkede bulunuyor. Bulunmaktan kast edilen; alt yapı çalışmalarının, denemelerinin yapılması ya da sınırlı kullanıma geçilmiş olması. Henüz tam kapasite “ben artık 5G’yim” diyebilen ülke yok. Ancak süreç çok hızlandı ve çeşitli kaynaklarda belirtildiğine göre 5G'nin 2025’e kadar 2 milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor.
 
Amerika ve Avrupa 5G deneme ve uygulamalarında iyice vites yükseltmiş görünüyor. Ancak halen hiçbir ülke, ilk 5G ağını kuran ülke olan Güney Kore’yi henüz geçemiyor.  Güney Kore 5G teknoloji çalışmalarında liderliğini sürdürüyor. 2025 yılına kadar Güney Kore'deki mobil aboneliklerin neredeyse yüzde 60'ının 5G ağları için olması bekleniyor.

 
5G için ön saflarda ilerleyen, uygulamalara ve testlere başlamış olan halen en hızlı bağlantıya erişmiş, büyük şehirlerde kullanıma geçmiş öncü ülkeler;
 
Çin, Amerika, Güney Kore, Japonya, İngiltere, İspanya,  Kanada, Avustralya, Sudi Arabistan, İtalya, Fransa, Tayvan,  Kuveyt, İsviçre, Hong Kong, Hollanda. Kuşkusuz Rusya’da da alt yapı çalışmaları ve testler hayli ilerlemiş durumda ancak resmen kullanıma geçildiğinde dair bir bilgiye rastlamadım. Ülkemizde ise durum belirsiz. Operatörler “biz hazırız” diyorlar ancak Türkiye 5G ye ne zaman geçecek henüz net değil gibi duruyor.

 
Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın