Blockchain nasıl bir dönüşüm başlatacak? - Platin Dergisi, Ufuk Tarhan
7208 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:
Blockchain nasıl bir dönüşüm başlatacak? 

Related image

Bir önceki yazımda blockchain (blok zinciri), bitcoin vb. hakkında giriş seviyesinde bilgiler paylaşmış, ne olduklarını yalın biçimde anlatmaya gayret etmiştim. Şimdi özellikle blockchain için daha somut örneklerle finans dışında, başka hangi alanlarda devrim yaratacak dönüşümlere yol açacak, bunlara değinmek istiyorum.  
 
Neden bu kadar önemli olduğunu düşünüyorum?
 
Blockchain, aracılıları ortadan kaldıran yeni ve devrimse bir teknoloji ancak henüz tam gelişmiş değil. Daha çok erken aşamalarda. O yüzden ne olduğu konusunda önemli kafa karışıklıkları var. Çoğunluk henüz, doğrudan bitcoin’le ve diğer dijital paralarla ve parasal işlemlerle ilintilendirerek sadece finansal alanda kullanılacak yeni bir araç olduğunu düşünüyor.
 
Oysa başlangıçta öyle planlanmasa da nasıl her çığır açan teknoloji gelişirken, çok farklı amaç ve hedeflere doğru evirilmiş ise blockchain de benzer bir yoldan gidecek gibi görünüyor. Dünyanın tüm değişim, paylaşım, kayıt sistemlerini alt üst edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kullanan, anlayan insanlar arttıkça, akıllar, yaratıcı zekâlar birleştikçe bambaşka ve uygulama alanları fark edildikçe de bu ihtimal güçleniyor.
 
Misal; Facebook, Twitter ve tüm diğer sosyal medya platformları… Ya da mobil telefonlar. Bizzat yaratıcıları, defalarca “biz bile böyle olacağını, işin buralara varacağını hiç düşünmemiştik” diye açıklamalar yaptılar ya işte blockchain de buna benzer bir gidişata aday...
 
O yüzden özellikle iş dünyasının, hükümetlerin, akademinin ve bireylerin çok ama çok ciddiye alması gereken, artık dijital okun siber yaydan çıktığı yeni bir devinim…  Ve bence blockchain’le başlayan rüzgâr daha henüz esinti bile değil. Aynen mobilizasyonın, sosyal medyanın dünyayı bambaşka bir gezegene dönüştürmesi gibi etkili olacak yıkıcı bir hortum, fırtına habercisi… Önlem almak, hazırlık yapmak lazım.

 
Blockchain nedir ve neleri değiştirecek? Örnekler:
 
Çok basitçe anlatmak gerekirse blockchain “dijital kayıt defterleri, ağı, zincirleri”…
 
Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan, kimseye ait olmayan, şeffaf ancak son derece güvenli, birileri tarafından modifiye edilmesi imkânsız dağıtık veri tabanı. Zincirleme işlemler silsilesi ile takip edilebilen ama kırılamayan, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmayı, alıcı ile satıcı arasında direkt ve güvenli değişimin, paylaşımın yapılmasını sağlayan zincir teknolojisi.
 
Nasıl konvansiyonel kayıt defterlerinde işlem kayıtları, işlem nitelikleri, kimlik bilgileri veya diğer bilgi parçaları gibi farklı türde paylaşılan veriler kayıt altına alınıyor ise blockchain de aynen bu kayıt sistemlerinin dijital kriptografi ve oyun teorisinin karışımı ile güvence altına alınan siber versiyonu.
 
O zaman şuraya varıyoruz; hali hazırda işi kayıt tutmak, aracılık yapmak, doğrulamak, denetlemek, onaylamak vb. olan aracı her kademe ve işlev blockchain ile gereksizleşiyor. Çünkü herkes bu işleri siber alemdeki dijital zincir bloklarıyla kendisi yapabilir hale geliyor.

 
Kısacası blockchain’le;
 
 1- Maliyetler anormal düşürecek çünkü tüm alış verişlerde, sözleşmelerde, kayıtlarda, ihtilaflarda mutlaka, çeşitli aşamalarda doğrulama, onay, denetleme vb. işlemleri gerekiyor. Sırf bunları yapmak için birçok insan ve data server her geçen gün hızla artan maliyetlerle görev yapıyor.
 
Blockchain öncelikle bunları yok edecek. O yüzden iş dünyası rekabette oyun dışı kalmamak için en hızlı şekilde blockchain’i anlamalı ve adapte olmaya bakmalı
 
2- Blockchain’le ilerleyecek, ilerlemesi gereken öncü sektör ve alanlar; finans, perakende, lojistik, hukuk (sözleşmeler, ihtilafların çözümü, mülkiyet vb.), resmi işlemler (evlenme, boşanma, nüfus, miras, vergi, mülkiyet), fiziksel ürünlerle ilgili ayrıntıların kaydedilmesi, marka-patent işlemleri, dolandırıcılık ve sahteciliği önlemeye yardımcı olmak vb. sayılamayacak kadar çok işlem ve durum…
 
Sonuç olarak; blockchain’e en hafif atıf ile “geleceğin noteri” demek hiç de abartı olmayacak…


******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;


 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın