COVID-19 sonrası, kapitalizm/sosyalizm vb. out! >>> “Dataizm” in!
7496 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

COVID-19 sonrası, kapitalizm/sosyalizm vb. out! >>> “Dataizm” in!


Podcast Linki: http://dgtl.ag/3iB8Uld  YouTube Linki: https://bit.ly/2FxpUtD  

Dijital dönüşüm COVID-19 öncesi sanki yalnızca büyük şirketlerin üstüne vazifeydi. Şimdi artık irili-ufaklı tüm işlerin ve alanların hatta hayatta kalma sebebi olacak. “Dijital Medeniyetler, Dataconomy – Datakonomi – Verikonomi – Veri Ekonomisi” çağında olduğumuz tüm katmanlarda artık zorunlu olarak kabullenilecek.

- Yetkinlik güncellemelerini” aksatmayan, sürekli versiyon yükselten Future Fit” profillere ihtiyaç artacak. 

- Teknoloji’ye, yazılım, sosyal medya, e-ticaret giderleri, yatırımları orantısız, daha önce hesaplanmadığı, planlanmadığı şekilde ve miktarda artacak.

- Dijital Medeniyetlerin petrolü (enerjisi); “veri – data”. Ancak “Verikonomi’de başarı ancak Akıllıca-amaca göre toplanmış, ayıklanmış, temizlenmiş ve analiz edilmiş veri ile mümkün olacak.
 
- Maliyet ve hız avantajları nedeniyle Microsoft Teams gibi SaaS (Software as a Service), hazır platform yazılımların kullanımı hızla yaygınlaşacak. Buluta geçiş çok hızlanacak. 

- Robotik Süreç Otomasyonu - Robotic Process Automation – RPA’e geçilecek. “Roboworker – roboçalışan” kullanımı/istihdamı artacak. :) “Yapay Zeka – Artificial Intelligence” ve “ileri seviyede robotlaşma – otonomlaşma” sürecine girilecek.
 
- Ar-Ge, Inovasyon, Üretim, İK, Eğitim, Pazarlama, Satış vb. alanlarında hızla “Virtual, Augmented, Mixed, Extended Reality - Sanal, Artırılmış, Karma, Genişletilmiş Gerçeklik” (VR, AR, MR, XR) ve kullanımına geçilecek. 

- Blockchain uygulamaları, kripto para ile ticaret, 5G ve Yenilenebilir Enerji yatırımları, toplumsal ve ekolojik duyarlılık tüm operasyonların, işletmelerin nihai başarısında kilit rol oynayacak.


Bu yazı Digital Age için yazılmıştır. 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın