Çünkü dijital medeniyetlerde, dataconomy geçerli de ondan!..
4747 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Çünkü dijital medeniyetlerde, dataconomy geçerli de ondan!..

Geçen ay yazımı; “Bütün dünyayı, tüm insanlığı etkileyecek, en az 15-20 yıl hiç durmaksızın sarsacak, yeni bir sıçrama, dolayısı ile türbülans çağının başındayız. Gelecekte tabii ki çok risk, ancak ondan daha fazla da fırsat var. Başaranlardan olmak için nelere odaklanmamız gerektiğini gelecek ay anlatacağım” diye noktalamıştım.
 

15-20 yıl sonra başarı öyküleri anlatmak isteyenlerin yapması gerekenleri sıralamaya “önce devlet” diye başlayalım hemen…
 
Devletlerin ödevleri:
 
Evvela, hepimiz en yalın tarifi ile “Devlet nedir?” i hatırlayalım… Devlet; sınırları belirli bir bölgedeki halkın ödediği vergilerle oluşan ortak bütçe ve kaynakları kullanarak, milletin ortak yararına çeşitli hizmetleri hem kısmen gerçekleştiren hem de gerçekleştirmesinin yoluna açan, kolaylaştıran tüzel yapıdır.
 
Devletin temel görev ve sorumluluğu; milletini korumak, kollamak, temel ihtiyaçlarını (eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, adalet vb.) sağlamak, sunmak, ama aslında ve en önemlisi; yapandan ziyade “kolaylaştırıcı (enabler)” olmak ve faydalarını arttırarak sürdürülebilir kılmaktır.
 
Doğal olarak “başarılı bir gelecek” için devletin önceliklendirmesi, kaynak dağılımında odaklanması ve yapması gerekenler hepimiz için çok önemlidir, belirleyicidir. Hatta hayatidir...
 
Tüm kaynakların acilen yeni bir kurtuluş savaşı ruhuyla aktarılması gereken alanlar, konular şunlardır:

 

1. Dünya Dijital Medeniyetler Çağına geçti, Uzay Çağına hazırlanıyor. Petrol’ün yerini hızla “data - veri” alıyor. Bu çok açıkça belli. Geleceğin güçlüleri “dijit üretebilen-işleyebilen-çoğaltabilen-yayabilen-değerlendirebilen ve uzaya gidebilenler” olacak.

O halde “dijitalleşme” diye özetleyeceğimiz bilim, teknoloji konularında üstün yetkinliklerle donanmış, güçlü bir toplum olmak vizyon ve stratejisi, tartışmasız her alan için birinci, en acil öncelik olmalıdır.

2. Bunun için eğitimde devrimsel reformlar ve ataklar yapılmalıdır.  

Tüm müfredat, araçlar, ortamlar; cesaretle Dijital Medeniyetler arasına girebilmek ve “Dataconomy” denen veri ekonomisinde üstünlük sağlamak için sıfırdan yapılandırılmalıdır.
 
3. 
Ar-Ge, İnovasyon teşvikleri, vahaları ve Teknoloji Üretim Merkezleri müthiş çevik politikalarla ve sınırsız arttırılmalı, desteklenmelidir. Bu konularda “nitelikli insan çeken, barındıran ve sürekli arttıran bir mıknatıs” haline gelinmesi kilit faktördür.

4. Bunların olabilmesi için de insanların yaşamak, canla başla çalışmak için istek, heves duyduğu, kapsayıcı, hoş görülü ancak fevkalade disiplinli ve çalışkan bir topluma dönüşmemiz şarttır. Böyle olmanın neler gerektirdiğini burada uzun uzun listelemeye gerek yok, aslında her şey biliniyor. Şimdi ise artık cansiperane yapmak (action) zamanı!

5. Yenilenebilir enerji başta olmak üzere, enerji maliyetlerini misliyle düşürecek, çevreci politikalara, çözümlere, yatırımlara tüm öncelikler ve kolaylıklar koşulsuz tahsis edilmelidir.

6. Elektriği ve interneti olmayan tek bir ev, iş yeri, kurum, ortam kalmamalı ve bedava olmalıdır. Bunlar artık temel insanlık ve vatandaşlık hakkıdır.

7. Toprak korumak, askerler, ordular, silah vb. önemli, ancak bütünlüğü korumak ancak “siber güvenlik ve akıllı veri kullanımı” ile mümkün olacak. Bu yüzden “Siber Çağ yetkinlikleriyle donanmış insan ve insansılar” ekstra önemli hale gelmektedir.

“Milli Güvenlik = Siber Güvenlik” dönemine geçtik. Yatırımlar buralara yönlendirilmelidir.

8. Geleneksel ve modern tarımda kaybedilen mevziler ve güç; teknolojik tarımla, dikey çiftliklerle ve laboratuvar çiftçileri, biyo genetikçilerle geri alınmalıdır. Dikey çiftçilikte dünya markası olma fırsatımız hala vardır. Yeter ki isteyelim ve gereklerini yapalım!..

9. Ve ülkemize has bir ayrıcalık olan cennet gibi topraklarda, denizlerde; bacasız sanayi dediğimiz “turizm”; tüm yukarıdaki önemli yatırım ve hamleleri fonlamak için sonuna kadar inovasyonla, hizmet kalitesiyle, tertemiz, mis gibi bir ülke; keyifli, parlak beyinli, aydınlık yüzlü, iyi insanlarımız ile sonuna kadar kullanılmalı, büyütülmeli, yüceltilmelidir.

Çünkü dijital medeniyetlerde, “dataconomy” geçerli… Sizce?

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;
 


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın