Dünyanın sadece Bitcoin’le yaşayan ilk ve belki de tek ailesi ile tanıştım! İlaveten; “Kripto Para’nın Helal” olduğunu öğrendim!..
9040 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dünyanın sadece Bitcoin’le yaşayan ilk ve belki de tek ailesi ile tanıştım! İlaveten; “Kripto Para’nın Helal” olduğunu öğrendim!..
 


Dün (06 Ağustos 2019) Istanbul Blockchain Women’ın daveti ve BitBrainAcademy & Workinton (Levent 199)  organizasyonu ile bu linkte  detaylarını göreceğiniz “Bitcoin ve Blokzincir Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?” başlıklı bir sürü şey öğrendiğim bir seminere daha katıldım. Tarihi özellikle attım ki sonra her şey değiştiğinde, #TT yaptığımızda, tekrar okuduğumuzda “Aaa bu kadarcık sürede neler olmuş?” Ya da “Yaa ben o kadar söylemiştim, valla bilmiştim!” vb. diyebilelim:) 
 
Blokzincir - Blockchain ve Kripto Para – Cryipto Money ile ilgili yetişebildiğim kadar tüm etkinliklere gidip, dinlemeye öğrenmeye gayret ediyorum. Çünkü dünyayı internet ve www devriminden sonra en yıkıcı etkide sarsacak en büyük devrimin sanıldığı gibi robot ve yapay zekâ ile değil (kuşkusuz onlar da devrimsel, disruptive disruption – yıkıcı sarsılma kategorisindeler ancak BC), Blockchain ile yaşanacağına inanıyorum. Hatta keskin fütürist-gelecekçi bakışlarımla bunu giderek daha net görüyorum:)…
 
Kagider’de de Teknoloji ve Dijital Dönüşüm Strateji Grubunun, İstanbul Blockchain Women Grubu ile kurgulamakta olduğu heyecanlı projeler için arkadaşlarımla çalışıyoruz.
 
Hemen özetlere geçip, katılamayanların da faydalanması için ufak bir katkı vereyim;
 
Toplantıyı organize eden BitBrain Academy, İsviçre merkezli Blockchain eğtimleri verip, danışmanlığı yapan Türkler tarafından kurulmuş yeni nesl bir akademi, bir girişim. Sitesini mutlaka inceleyin.
 
İsviçre’deki Crypto Valley, Dünyanın önde gelen “Dağıtılmış Defter ve Blok Zinciri Ekosistemi - Distributed Ledger & Blockchain Ecosystem”lerinden biri ve
 
Trust Square, dünyanın en büyük Blokzincir Merkezlerindenmiş (Hub’larından). Silicon Valley'den bile insanlar buraya gelip startup açıyormuş. 
 
Kurucu ortaklardan Cihan Kükmen ve Gökhan Altınok “Acaba BitBrain Trust Square’in İstanbul Hub’ını oluşturabilir miyiz?” diye Türkiye’ye gelmişler. Bugün de PTT ile bir takım projeler görüşmek için Ankara’ya gidiyorlarmış (Hadi hayırlısı, yolları açık olsun).
 
BitBrain kısa sürede yukarıdaki iki yapı ile yakın ilişkiler içine girmiş. Onlar tarafından trusted partner olarak kabul edilen bir akademi haline gelmiş.  Giderek büyüyorlarmış. İsviçre’de pek çok ileri gelen yönetici, akademisyen ve farklı sektör insanlarını, hatta “İsviçre Finans Kriminal Polis Şeflerini” dahi Blockchain konusunda eğitmişler. Üniversitelere içerik hazırlayıp, dersler, seminerler vermişler. Sık sık Türkiye’nin bu Blockchain fırsatını kaçırmaması gerektiğini vurguladılar… Çok iyi yazılım mühendislerimiz varmış, bu alana daha çok eğilmeleri lazımmış.

Duyuyor musunuz gençler ve hep genç/geçerli/makbul kalmak isteyenler?
 
Aktardıklarına göre;
 
  

- Yükselerek gelen büyük Crypto Money ve Blockchain dalgasını görüp, bu alandaki fırsatları değerlendirmek üzere İsviçre’ye gitmişler çünkü,
 
- İsviçre şu anda dünyada en fazla Blockchain ve Crypto Money kuruluşunun, start-up’ının ve şirketinin açıldığı ülke imiş. Şaşırdık mıı? Haayıırr!..
 
-  İsviçre Blockchain ve Crypto Money işleri yapanlara inanılmaz kolaylıklar sağlayıp, kucak açıyor, her türlü vergi vb. kolaylığı sağlıyormuş. Ve dolayısı ile bu alandaki uzman ve nitelikli iş gücü açısından mıknatıs ülkeler arasında imiş. Şaşırdık mıı? Haayıırr!..
 
- Bitcoin’den sonra en itibarlı AltCoin/Crypto Money’lardan biri haline Ethereum (Bugünkü değeri) aslında bir platform (www.ethereum.org) ve İsviçre tarafından gelişmesi için full destek görüyor. Hükümetçe verilen destek; para vb. den ziyade sağlanan kolaylıklar ve davetkâr çalışma ortamı imiş.
 
Size soru: Hala bir Crypto Money hesabınız yok mu? Blockchain dünyasına girmediniz mi?
 
Neden %80'i başarısız oluyor? 
 
"Bu yeni devrimin parçası olmak için her zaman olduğu gibi değişmek, kafa yapılarını reset etmek lazım"  ifadesi, neredeyse her konuşmacının ilk cümlesi idi.

Ve şu bilgi paylaşıldı. Genel olarak, bu tip değişim dönemlerinde,  şirketlerin %100’ü değişmek ister ancak bunu sadece %20’si başarabilir, %80’i başaramazmış.
 
Çünkü
 
1- Teknolojideki dönüşüme adapte olamazlarmış.
 
2- İnsan Kaynağı yapısını, özellikle yatırımcılar ve tepe yönetimindeki insanlar teknoloji ve bakış açısı dönüşümünü gerçekleştiremezlermiş.
 
3- İş modeli inovasyonu yapamazlarmış.
 
Tembih: Mutlaka T-İnsan okuyun/okutun/olun diye yırtınmam ve Blockchain/Kripto Para olayına girmeyenin gelecekte işi zor demem bu yüzden.
 
Kripto Para İslam Kanunlarında “helal”, biliyor muydunuz?Dubai merkezli @MenaPay in kurucularından ve CEO’larından Çağla Gül Şenkardeş Yüksek Makine Mühendisi ve İletişim konusunda ileri seviyede eğitimler almış, bu toplantıda radarıma takılan rol model kadınlardan biri. Konuşmasından aklımda kalanlar;
 
- MENA Bölgesinde (Middle East and North Africa- Orta Doğu ve Kuzey Afrika) 400 milyondan fazla unbanked (bankaya erişimi olmayan) nüfus olduğunu fark edince bunu fırsat olarak görüp Dubai merkezli bir Blockchain şirketi @MenaPayio yu kurmuşlar.
 
- İslam kanunlarında “ilahi bir emir olarak ve Allah yasakladığı için faiz, alım satımdan para kazanmak haram”. Her alım satım işleminin en az iki şahit tarafından doğrulanması gerekiyor. Bu yüzden İslami olarak banka sistemi makbul ve İslami değil.
 
- İşte tam da bu sebeple, Blockchain ile İslam’ın gerektirdiği şehadet teknoloji aracılığı ile üstelik istediğiniz kadar çok noktada (Node) olabiliyor.  Herhangi bir alım, satım, parasal işlem gerektiren alışveriş, ödeme, para transferi; yayınlanan fetvalarla MENA’da günah olduğu için banka kullanamayan müthiş bir nüfus var.
 
- Oysa geçtiğimiz yıl, bir İslam Alimi, Şeriat Yasalarına göre Kripto Para helaldir dedi ve bu Fetvayı ilk yakalayanlardan biri @MenaPay kurucuları oldu. Kaynak
 
Size soru: Hala ne duruyorsunuz gençler? Bulduğunuz ilk Blockchain kursuna yazılın:)
 
Varlarını yoklarını satan 5 kişilik aile üç yıldır sadece Kripto Para ile yaşıyor!..
 


Kendilerine “The Bitcoin Family” diyen gezginci Taihuttu ailesinin durumu ve hikâyesi benim için “Bir yaşıma daha girdim!” dedirten kategoride bilgiler edinmeme sebep oldu. Eminim, pek çoğunuz için de öyle olacak…
 
Buradan ve buradan takip edebilir, aile ve yaşa yolculukları hakkında detay, güncelleme alabilirsiniz. Benim aklımda kalanlar kısaca aşağıda. Instagram hesapları da burada.
 
- Konuşmacı Travolta çakması ya da onun küçük kardeşi gibi bir fiziğe sahip, üzerinde kocaman Bitcoin logosu t-shirt ve parmak arası terlikleriyle, uzun saçlarıyla Kızılderili’ye benzeyen, aile reisi baba  Didi Taihuttu.
 
- Didi, eşi ve 3 dünya şekeri kızları (8, 12, 14 yaşlarında), üç yıldır karavanları ve Bitcoin ile dünyayı dolaşıyorlar. Şu anda Türkiye’deler. En çok Kapalı Çarşıdan etkilenmişler. Hepsi sürekli gülümseyen, sakin, mutlu ve çok tatlı görünüyorlardı. Başka bir boyuta geçmiş gibiydiler.
 
- Diyar diyar gezip, Bitcoin eğitimleri veriyor, seminer ve toplantılara katılıyor, tüm kazandıklarını zor durumda olanlara yardım eden kuruluşlara bağışlıyorlarmış. Yaşam amacımız ve mutluluğumuz insanlara yardım - "Sharing is Caring - Paylaşmak Önemsemektir" diyorlar.
 
- Tüm mülkiyet ve mülk edinme duygularından arınmışlar. Minimalist ve günü/anı yaşamaya gayret ediyorlar. Önceleri zorlanmışlar, özellikle eşi ve kızları. Ancak şimdi bize yetecek, karavana sığacak kadar, sadece birkaç parça giysimizin, eşyamızın, yiyeceğimizin olması çok normal geliyor diyor. Oldukça sağlıklı, mutlu görünüyorlardı.
 
- Hollanda pasaportuna sahipler. Evlerini, banka hesaplarını, her şeylerini satıp, Bitcoin’e ve diğer altcoin’lere çevirdikleri için ülkelerinde “Homeless – evsiz” olarak kayıtlılar. Hatta Pasaportunu yenilemesi gerektiğinde “ev adresin yok, evsizsin, yollayacak yer olmadığı için veremeyiz demişler”. O da annesinin ev adresini verip “burada misafirim, buraya yollayın” diye dilekçe yazmış, o şekilde almış”. Mevcut yasalar ve düzenlemeler artık yeniçağ insanlarının ve Blockchain devrimi ile ortaya çıkacak farklılıkların çok gerisinde. Her şey baştan aşağı değişmeli diyor.
 
- Kapitalist dünyanın tüm kurumlarını, tüketim çılgınlığını, eğitim sistemi denen garabeti ailecek reddediyorlar. Full özgürlük ve hayatı doya doya yaşamak felsefesindeler. Çocuklar harçlıklarını dahi bitcoin'le alıyormuş:) 

- Çocuklar okula gitmiyor. “Peki nasıl eğitim alıyorlar?” diye sorulduğunda; “bizzat yaşayarak, görerek, deneyimleyerek” diye yanıt veriyor. Ülkeleri, yaşam biçimlerini, hayvanları, bitkileri, dilleri, dinleri, matematiği, coğrafyayı, biyolojiyi vb. içinde yaşayarak, onlara dokunarak öğreniyorlar müthiş tolerans geliştirdiler diyor. Bugüne kadar 50 ülke gezmişler. En çok Tayland ve Endonezya’yı  sevmişler.
 
- “Çocuklar büyüdüklerinde, onlar böyle devam etmek isterlerse ederiz, mutsuz olurlarsa düşünürüz, bir yol buluruz, o konuya da o zaman bakarız” diye rahat. Akışa bırakmışlar kendilerini. Yükselen bir trend olan “Yeniçağ Seyyahlığı” yapıyorlar. Farkları, bunların sabit bir evi yok artık. Resmen evsiz statüsündeler, sadece Hollanda Pasaportları var. Vize vb. alıyorlar. Ve yalnızca Bitcoin’le yaşıyorlar.
 
- Türkiye’de Bitcoin’le çalışan çok az iş yeri olduğundan yakındı. Bu yüzden mevcut bir kartı varmış ve onunla TL alıp, alış veriş yapıyormuş.
 
- Koskoca Turist akınına uğrayan Kapalıçarşıda 1 tanecik Bitcoin kabul eden dükkan varmış. Oysa İtalya’da ufacık bir köyde 60 dükkanda Bitcoin geçiyormuş.
 
- TL’nın değer kaybından dolayı çok mutlu. Ülkeniz çok ucuz, çok güzel, cennet deyip duruyordu.  
 
- Hollanda’da 400 bin civarında Türk var. Neden burayı bırakıp, orada yaşamayı seçmişler anlamak mümkün değil, burası şahane! diyor. O da Hollanda’dan yaka silkmiş. Tam bir komşunun tavuğu kaz görünür hali idi diyaloglarımız.
 
- Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka Dr. Vedat Güven ve Erkin Şahinöz'ün yazdıkları Blok Zincir, Kripto Paralar, Bitcoin  kitabını okuyun. 

Evet. Ben bu kadar not aldım. Katılan başka birileri okuyorsa yorumlara ekleme, düzeltme yapsın lütfen.
 
Katılamayan, okuyanlar da görüşlerini belirtsinler yorumlara. Epey sivri, sıra dışı bilgi var çünkü yukarıda.

 
T-İnsan okuyun/okutun/olun

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın