Endüstri 4.0 makinelerin mi, insanların mı yükselişi?..
4313 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Endüstri 4.0 makinelerin mi, insanların mı yükselişi?..Makineler tarih boyunca insanların korkacağı değil, büyük ve önemli problemleri çözmek için geliştirilen araçlar oldular. Daha doğrusu öyle olmaları istendi, düşünüldü.
 
Ancak tüm araçların farklı amaçlar için de kullanılabileceklerini fark eden insanlık, hemen her aracın ve durumun kötülüğe hizmet eden versiyonlarını da geliştirdi. Daima ve diğer her şeyde olduğu gibi pozitifin negatifi, yararlının zararlısı icatlar, devrimler boyunca birlikte yürüdü, yürüyecek. 
 
Ve insanlık bu yüzden de değişimden her zaman korktu! Her büyük dönüşümde türlü türlü, anti teknoloji odaklı felaket senaryoları kurguladı. Ve şimdi, bir kez daha buna benzer zamanlardan geçiyoruz…
 
Dünya değişiyor...  Ve insanlar tedirgin… Oysa dönüp dolaşıp Herakleitos’un sözüne geliyoruz; “değişmeyen tek şey değişim!”. Yani bununla boğuşulması çok anlamsız!..
 
Bu sefer Dördüncü Endüstri Devrimi içindeyiz. Ve yine hepimiz etkileneceğiz…
 
Daha şimdiden milyarlarca insan ve sayısız makine birbirine bağlı. Çığır açan teknolojiler, sınırsız işlem yapma gücü ve hızı, kitlesel, devasa bilgi depolama ve işleme kapasitesi, önceki yaşananlara hiç benzemeyen noktalara getirdi dünyayı.
 
Otomasyon, makinelerin akıllanması hatta insansılaşması, mobilizasyon, yapay zeka ve robotlar; fütürüzmin ve bilim kurgu hikayelerinin konusu olmaktan çıkıp, pek de hazırlıklı olmadığımız bir hızla yaşamlarımızın gerçeği haline geliverdiler. Teknolojik cihazlar, uygulamalar Her geçen gün etki alanını genişletiyor, iyice içimize sızıyorlar.
 
Pek çok insana bunlar korkutucu geliyor, gelecek kaygı yaratıyor.
 
Korku ve kaygı yaratmasının temel sebebi de önceki endüstri devrimlerine ve teknolojilere ayak uyduramayanların zorlandığını, başarısız olduğunu, hatta insanların işsiz kaldığını, firmaların kapandığını hatırlamamız tabii ki.
 
Oysa 1. 2. ve 3. endüstri devrimlerinin etkileri de sarsıcı idi. Ancak insanlık bu dönemlerden daima daha iyi hayat şartları, yükselen yaşam koşulları, daha güvenlikli ortamlar ve insanın kapasitesinin artması ile çıktı.
 
Hiç kuşkusuz bu sefer de öyle olacak. İş hayatının, iş yapış biçimlerinin tamamıyla değişimi korkutsa da insanlar yaratıcılıklarını, akıllarını ve mücadele kabiliyetlerini öngörülen, görülemeyen zorluklarla başa çıkmak için kullanacaklar, geleceği teknolojiyle kucaklayacaklar.  
 
İnsan, makine karşılaştırmaları yanıltıyor!
 
Aslında makinelerin insanlara karşı üstünlük sağlayacağına dair verilen örnekler bu korkuları körüklüyor, işi şirazesinden çıkarıyor.  
 
Sanki insan ve makine tam anlamı ile eşitlenebilirmiş, eşitlermiş gibi mukayeseler yapılıyor. Hâlbuki insanların ve makinaların kendilerine has zaafları ve üstünlükleri var. Birbirlerinin yerini alamayacakları pek çok durum söz konusu ve bu pek de öyle kolay aşılacak bir faktör değil.
 
Kısacası gelişmekte olan durum; makinaların insanlara üstünlük kazanması değil, makinelerin, teknolojinin zaman içinde eninde sonunda insanlara artan oranda yardım etmesi.
 
Mesela dünya satranç şampiyonunu bilgisayar yendi diye ortalık ayağa kalkıyor. Bunlar bizi geçecek, bizi idare edecek diye felaket tellalları ortaya dökülüyor. Daha ne yapıp yapamadığı belli olmayan robotlara PR amaçlı vatandaşlık verildi, yapay zekâ belediye başkan adayı oldu diye ortalık birbirine katılıyor.
 
Daha önceleri demiryolları üzerindeki o koca trenler ya da araba icat edildiğinde de bir çok argüman türetilmişti. Şimdi de benzer diyebileceğimiz korkular, senaryolar üretiliyor.
 
Oysa verimlilik arttıkça, özellikle de blockchain ve yenilenebilir enerji kullanımı yaygınlaştıkça, data iletme, saklama, yollama ve işleme kapasitesi yükseldikçe, makinaların egemenliğinin değil, onları kullanan insanlığın gücünün arttığını göreceğiz. Özellikle bu ikisinin etkisi, tüm insanlık için internetin etkisinden daha büyük ve türbülanslı dönemlerden geçsek de çok çok daha olumlu gelişmelere yol açacak…
 
Uzun lafın kısası, dördüncü endüstri devriminin etkisi tabii ki diğerlerinden daha yaygın, derin olacak. İnsanlar makinelerle onları tehdit olarak görmeden ya da tehdit haline getirmeden bir arada ve dayanışarak, birbirini tamamlayarak yaşamanın yolunu bulacak…
 

******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın