Fütürizm için Turizm...
5200 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Fütürizm için Turizm...Turizm tüm dünyada, en hızlı ve en çok büyüyen sektörlerin başında geliyor. Hem gidene hem de ağırlayana yarar sağlayan müthiş bereketli, keyifli, her hali “kazan kazan” olan bir alandan bahsediyoruz. 


Turizm, iki uçta da yani “gidilen ve gelinen yerlerdeki” ekonomik büyümeye, refah seviyesinin yükselmesine ve hatta kültürün, sanatın, ilimin, bilimin, teknolojinin; kısacası kendisiyle birlikte doğrudan ya da dolaylı pek çok ilintili alanın, insanlığın gelişmesine yol açan tarihin en eski, kıymetli, vazgeçilmez iş kollarından biri…

 
Dolayısıyla turizm daima, binlerce yeni işin, ürünün ve hizmetin ortaya çıkmasına,  yükselmesine, yepyeni gelir kapılarının oluşmasına, yayılmasına neden olan pek verimi, değerli bir alandı, hala öyle ve öyle olmaya devam edecek.
 
Kuşkusuz Turizm de dünyanın geçirmekte olduğu dönüşümden fazlasıyla payını alacak, yeni trendlerle o da bambaşkalaşacaktır… O halde, turizmdeki gelecek trendlerine dair kısa bir özet paylaşıyor, düşüncelerinizi, ekleyeceklerinizi merak ediyorum;
 

Yalnız Seyahat – Solo Travel 

Genç ve ileri yaşta insanların hep hayallerinde olan yerlere, bir eşlikçinin dikkatlerini dağıtmasını istemedikleri için tek başlarına gitme istekleri yükselecek. Yaşam uzadıkça, boş zamanlar artıp, seyahat olanakları ve seçenekleri de hızla geliştikçe “yalnız seyahat” turizmde artan, gelişen bir akım olacak.
 

Ekolojik Seyahat – Eco Travel

Dünyanın satın alma gücünde belirleyici olmaya başlayan milenyum jenerasyonu “çevreci, duyarlı, paylaşımcı ve değerleri önemseyen” gençlerden oluşuyor. Yeni nesil; gideceği yerden, kullanacağı araçların elektrikli olup olmadığına kadar tüm detaylara dikkat ediyor, sorguluyor. Hatta rezervasyon için kullandığı yöntemleri dahi dünyaya, diğer canlılara, doğaya, insanlara zarar vermeyenlere göre seçiyor. Karbon oranını ölçüyor, sürdürülebilirlik prensiplerini uygulayan seçenekleri tercih ediyor. Bu trend çok çok yaygınlaşacak.
 

Yerel Deneyim – Local Experience

Geleceğin turistleri artan oranda gidilen yerlerin turistlere güzel görünsün diye süslenmiş, cilalanmış, özetlenmiş, kolaylaştırılmış, bir anlamda suni, yapmacıklaştırılmış ve standartlaştırılmış hallerini değil; oranın gerçek yerlilerinin yaşamlarını, kültürlerini, onlarla beraber, sahici ve olduğu gibi yaşamak isteyecekler.
 

Kişiselleştirilmiş Seyahat – Personalisation

Veri analizi yöntem ve teknolojilerinin gelişmesi ile turizm pazarlamasında da tıpkı diğer tüm sektörlerde olduğu gibi, turistler kişisel tercihlerine tam uyumlu seçenekler bekleyecekler. Gidecekleri, konaklayacakları yerler, oralarda deneyimleyecekleri aktiviteler, faaliyetler, kullanacakları araçlar, eşlikçileri, hatta teknolojik eklenti ve kolaylıklar vb. her şeyi ama her şeyi; en ince ayrıntısına kadar “kendilerine özel” olsun isteyecekler. Ve isteklerinin ucu- bucağı olmayacak.
 

Sanal Turizm – Cyber Tourism

Artırılmış, sanal, karma gerçeklik, yapay zekâ, nesnelerin interneti, hizmet-robotları, sohbet botları; sensörler, tanıma sistemleri, uçan-sürücüsüz araçlar, drone’lar, araçlar vb. teknolojik nimetler tabii ki turizm sektörünün de her alanında maksimumda kullanılacak. Konvansiyonel turizm danışmanları, ajansları, acenteler vb. dönüşürken, yanı sıra; tamamen sanal seyahat seçenekleri sunan, “sanal acenteler” yaygınlaşacak. Analog, dijital; hibrid deneyimler tasarlanacak.


Uzay Turizmi – Space Tourism

Çoğumuza hala fantastik gelse de 20-30 yıl içinde “Sen hangi gezegenin yörüngesine kadar gittin?” gibi sorular tuhaf gelmeyecek. Ciddi ciddi, uzay turizm şirketleri de görmeye başlayacağız.Kısacası, fütürizm’e göre turizmin geleceği çok ama çok fütüristik gelecek görünüyor…


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın