Futurly - 36, bilim teknoloji, dijitalleşme ve fütürizmle ilgili her hafta 5 haber
4518 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Sanal Gerçeklik (VR) ağrı kesicilerin, ortopedik ağrılardan kanser ve çeşitli ameliyat ağrılarına kadar; farklı ağrı türlerinde kullanımı yaygınlaşıyor…Dünyanın çeşitli bölgelerinde, özellikle üniversite hastanelerinde ağrı yönetimi ve tedavisi için sanal gerçeklik kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Doktorlar ve VR uzmanları el ele vererek, 360 derecelik simülasyonlarla ortopedik ağrılardan kanser ve çeşitli ameliyat ağrılarına kadar; farklı ağrı türleri için çeşitli VR ortamları, meditasyonlar, huzur veren dağ, doğa manzaraları, gezileri, karikatür, çizgi hikaye, macera gibi uygulamalar yaratıyorlar. Örneğin; hamile annelerin dikkatlerini kramplarından veya kasılmalarından uzaklaştırarak, ağrılarını hafifletmeye çalışıyorlar. Ya da doğum sırasında kadınların nefes almasına ve gevşemesine yardımcı olabiliyorlar. Çok çeşitli nedenlerle oluşan farklı yapıdaki ağrıların hastayı hırpalamaması için kullanılan VR içeriklerde su altında yüzmek, penguenler arasında dolaşmak veya kuzey ışıklarını izlemek gibi deneyimlerle hastanın dikkati ağrıdan başka ve zihni rahatlatıcı noktalara çekiliyor. VR'ın farklı yaşta, cinsiyette ve hastalıkta ağrı çeken her tür hastalıkta “sanal ağrı kesici” olarak denenmesine devam ediliyor.
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın


Alibaba’nın CEO’su Jak Ma ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk “yeni fikirlerin doğması için insanların ölmesinin iyi bir şey” olduğu konusunda hemfikir!..29 Ağustos 2019’da Alibaba’nın CEO’su Jak Ma ve Elon Musk Şangay’daki “Shanghai World Artificial Intelligence Conference’da “Yapay Zekanın (Artificial Intelligence - AI) geleceğini” tartıştılar. Jak Ma, AI’nın insanlık için bir tehdit oluşturmadığını, insanların yararına kullanılacağına inandığını söyledi. Musk, dünyanın yaşanmaz hale gelmesi durumunda gezegenler arası seyahatte ustalaşmamız ve Mars’ta yaşayabilir hale gelmemiz gerektiğini söyledi. Ma ise Mars’ta yaşamı sağlayacak kahramanlardan daha fazla dünyadaki koşulları iyileştirecek kahramanlara ihtiyacımız olduğuna vurgu yaptı. Musk genel olarak teknolojik gelişmenin getireceklerine Ma kadar olumlu bakmadığını, hızla ve çılgınca gelişen AI’nın bir gün insanlardan sıkılacağını, kontrolü ele almak isteyeceğini, bu yüzden Matrix filmindeki gibi insanların beyinlerine bilgi, ekstra kabiliyet, güç yüklenmesine yarayacak Neuralink’i kurduğunu belirtti. Her ikisinin de mutabık olduğu neredeyse tek konu “yeni fikirlerin doğması için insanların ölmesinin iyi bir şey” olduğu idi.
 
Kaynak ve videoyu izlemek için yukarıdaki fotoğrafa ya da bu linke tıklayın.


Dünyanın her yerinde yaygınlaşan büyük orman yangınları için Drone ve Quadcopter kullanımı yararlı olabilir mi?..Akıllı, küçük ve özel olarak programlanmış quadcopter’ların (helicopter'den daha yüksek manevra kabiliyetine sahip, daha stabil ve daha küçük; böceklere analoji ile ortaya çıkmış bir nevi uçan mini robotlar) ve daha büyük zeki drone’ların yangın uçakları ve helikopterlere yardım amaçlı kullanımının yaygınlaşması tartışılıyor. Klasik uçak ve helikopterlerin yanı sıra; yangın oluşturabilecek işaretleri, yangınları daha hızlı ve güvenli bir şekilde tespit edebilmeleri, hatta büyümeden söndürebilmeleri mümkün görünüyor. Yanı sıra; insansız daha büyük hava araçları, yağmur tohumlama teknolojileri, yağmur bombaları ve ısıdan, dumandan, isten etkilenmeyen robotların da kullanılmaları gerektiği sorgulamalar arasında. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.


16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg 15 günde Atlantik Okyanusu seferini tamamladı, NY’a ulaştı ve Trump’a atarlandı! İklim değişikliğine karşı başlattığı öğrenci eylemleriyle tüm dünyanın tanıdığı 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg,24-30 Eylül’de gerçekleşecek BM İklim Zirvesi'ne katılmak üzere İngiltere'den sıfır karbondioksit salımı yapan yelkenliyle yola çıktı, Atlantik Okyanusu'nu aştı ve 28 Ağustos 2019’da New York'a ulaştı. New York'a ayak basar basmaz, ABD Başkanı Donald Trump'a “iklim değişikliği konusunda bilime kulak vermesi” çağrısında bulundu. Ve “tabii ki aldırmayacak” diye ekleyerek ondan umudu kestiğini de belirtti. Greta, Zirveye kadar her Cuma BM önünde eylem yapacak. Yapacağı konuşmayı heyecanla bekliyoruz… Hedefi, 2020’ye kadar dünyanın küresel ısınmayı 20C ile sınırlandıracak önlemleri almasını sağlamak.
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.


Portekiz, Bitcoin ticaretini resmen ilan etti ve vergiden muaf tuttuğunu açıkladı!..Portekiz’de kripto para alım satım işlemleri yasal mevzuata girdi ve vergiden muaf tutuldu. Yerel gazete Jornal de Negócios’da çıkan haberlere göre, hem kripto para hem de kripto para ile yapılan tüm alım satım işlemleri katma değer vergisinden muaf. Portekiz aynı zamanda kripto para birimi madenciliğini de teşvik ediyor, ülkedeki kripto para cinsinden kazançlardan hiçbir şekilde gelir vergisi de alınmıyor. Avrupa’da bu konuda en radikal ve esnek vergi uygulamasını yapan ülke ünvanını kazanan Portekiz, şimdiden eleştiri ve sorgulamaların hedefi olmaya başladı. Öte yandan, Portekizliler bu politikanın aslında yeni olmadığını, sıfır vergi fırsatından yararlanmak için iki buçuk yıldır ülkeyi hem yatırımcıların hem de kripto şirketlerinin vergi cenneti olarak gördüklerini, belirtiyorlar. Kripto parayla ilgili güncel finans ve magazin haberleri için Satoshi Nakaboto’yu takip edebilirsiniz.
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın