Geleceğin iş gücü 2030 - PwC Raporu (Kırmızı, Mavi, Yeşil, Sarı dünyalar)
13423 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceğin iş gücü 2030 - PwC RaporuPwC, bir kez daha yararlı bir çalışmaya imza attı ve 2020 için hazırladığı iş gücü raporunu gelişmelere göre yeniledi, güncelledi. Rapor 2007'de 13 yıl sonrasını uzgörmeye çalışmıştı. Ben de içerikten çok esinlenmiş, üzerinde epey çalışmış, seminerlerimde anlatmıştım.

Önceki raporda, özetle 2020'de iş dünyasında üç farklı karakteristikte yapılanma; Mavi, Sarı ve yeşil dünyalar olacak diyordu...

Maviler tüm dünyanın inovasyon, üretim, dağıtım, paylaşım kurallarını belirleyen devasa şirketlerden oluşacak. Bugünkü Global kurumsal devler satın alma ve birleşmelerle, küçükleri yutacak ya da yok edecek ve daha da büyüyerek, iyice irileşecek, yayılacaklar. 

Mavi dünyada her sektörde en fazla 4-5 marka kalabilecek ve bunlar tüm dünyaya hükmedecek. Maviler, hükümet, devlet, sınır vb. tanımayacak. Tüm dünyayı kaplayacak ve sektörlerinin belirleyicisi olacaklar. Mavi dünyada yer alan şirketlerde çok çok yüksek teknoloji, AI (apay zeka), robotlar, 3D, otonom araçlar, yenilenebilir enerji, nano/genetik/uzay teknolojileri vb. en üst seviyede kullanılacak hatta aslında onlar tarafından geliştirilecek. Çok az ve deha seviyesinde, genetikleri ile dahi oynanmış ultra, turbo yetkinlikte, süper insanlar çalışacak. Bunların yetkileri de becerileri kadar sınırsız olacak. 
 
Sarı Dünya: Kurumsal yapılar, mavi dünyaya dönüşürken tabii ki pek çok kişi kurumsal, sabit, maaşlı çalışma ortamından çıkacak, çıkmak zorunda kalacak. İnsanlar artık şirketlerde olmak istemeyecek ya da yetkinliklerini dönüştürmekte, yükseltmekte yetersiz kalacaklar.  Kısacası kitleler işsiz kalacak, çalışma hayatına veda edecek. Ya da farklılaşarak, T-İnsan'laşarak belirli konularda uzmanlaşacak ve derin uzmanlıkları olan girişimler kuracaklar.

Bu şekilde dönüşebilen herkesin, eskisinden çok farklı araç ve yöntemlerle yaptığı, yepyeni bir işi ve vergi numarası, fatura kesme kabiliyeti olacak. Bireyler gelecekte "bordro mahkumu" olarak değil, kontratlarla girişimci olarak ilerleyecekler çünkü orta ölçekte, geleneksellikten kurtulamayan şirketler parçalanacak, küçülecek. Yeniçağa ayak uydurabilenler Bireysel, KOBİ ya da KOBİ dahi diyemeyeceğimiz küçük işletmelere, Sarı yapılara dönüşecekler...

Yeşil Dünya: Dünyanın dengesini sağlamaktan sorumlu bölüm burası.  Temelde iki fonksiyonu olacak. Bir taraftan her halükarda işsiz kalıp, para kazanma kabiliyetlerini yitiren kalabalık insan kitlelerinin, toplumsal huzur için, yaşamasını sağlayacak kaynakları, fonları yaratan sosyal sorumlu, filantropik, yardımsever ve sivil toplum örgütlerinin öbeklendiği bir dünya olurken,

Öte yandan da mavi ve turuncu dünyaları kontrol edecek, akreditasyon ve sertifikasyonlarla onları regüle edecek. İnsanlığa, dünyaya, çevreye zararlı faaliyetlerde bulunmalarını önleyecek. Daha iyi şeyler yapabilmeleri için de katkı verecek.  

Buraya kadar özetlediğim, PwC'nin bir önceki 2020 raporunda anlatılan yapılanma idi. Ki aslında büyük ölçüde oradan geçmeye devam etmekteyiz.

Şimdi, yani PwC'nin 2030 raporunda ise renkler arttı, 4 tane oldu. Kırmızı, inovasyon dünyası da eklendi...Şimdi, yani PwC'nin 2030 raporunda ise renkler arttı, 4 tane oldu. Kırmızı, inovasyon dünyası da eklendi...

Çünkü teknoloji ile hemen her şeyi değiştiriyoruz, kendimiz de değişiyoruz ve tekrar yeni şeyler buluyoruz.  Döngü, devinim sürüyor. Çalışma, yaşama şekillerimiz, organizasyonel yapılanmalar köklü bir dönüşüm süreci içinde. 

Otomasyon ve akıllı makineler, insanların yaptığı işleri yapmaya başlıyor ve şirketlerin çalışanlarında aradığı becerileri değiştiriyor.

Peki, yakın gelecekte işler, iş gücü, çalışma dünyası nasıl olacak?


Pwc'nin yenilediği ‘Geleceğin iş gücü’ çalışması bu kez 2030'a dair çıkarımlar, senaryolar paylaşıyor (PDF dosyası

Önceki üç renkli geleceğin dünyasına şimdi bir de kırmızı inovasyon dünyası eklendi. 

Kırmızı dünya,  dijital platformlar ve teknoloji sayesinde, bu kaynakları ileri düzeyde kullanan, fikir üreticileri, tasarımcılar, mucitler, uzmanlar ve  çoğunlukla gençler tarafından oluşturulan start-up'lar, ortak çalışma platformları, işletmeler, kişiselleştirme ve yaratmaya, nişlere odaklanan, tüketicilere istediklerini vermek için yarışan bireylerle dolu yepyeni bir evren. 

Bu dünyada kural tanımaz fikirler ve yenilikler düzenlemeyi aşar, aşmaya çalışır. Ve tabii ki bu dünyada bol bol risk alınır, batılır, çıkılır. Diğer dünyalara hiç benzemeyen bir debdebe yaşanır.  Bugünün kazanan işi yarının mahkeme davası olabilir. Über gibi mesela... 

Ama neydi? "Akacak kan damarda, yapılacak inovasyon kuralda durmaz!"
dı...

İş dünyasında var ve başarılı olmak isteyen herkes okumalı, T-İnsan'laşmalı...


 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın