Gelecek Geleceği Güzelleştirebilirsek Güzel Gelecek: 5G
618 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Gelecek Geleceği Güzelleştirebilirsek Güzel Gelecek: 5G2018’e ve sonraki yıllara hazırlanmak için iş insanlarının, özellikle stratejisyenlerin, yatırımcıların, bütçeden sorumlu olanların ve çalışanların dikkat etmesi gereken alanlar neler?

1- Dijital transformasyon ve bulut bilişim geçen senenin yükseleniydi. Onlar artık normal ve olmazsa olmaz kategorisinde. Bu yıl ise yapay zekaya, endüstri 4.0 ve robotlara geçiş, blockchain ‘acil’ kaydı ile listeye eklendi.
 
2- Şirketlerin bilgiye ulaşması, toplaması, yayması giderek kolaylaşıyor, bilgiler çoğalıyor. Mobil cihazlar, sosyal medya, e-ticaret kanalları, çağrı merkezleri vb… Her kanaldan bilgi yağıyor. Bu verileri rekabet avantajına dönüştürmek için analiz edebilmek, işe yarar hale getirebilmek, chatbot’lara ve anlık/insant/kişisel iletişime/operasyona geçişe hazırlanmak müthiş önemli hale geliyor.  Bu maddenin yapılması tüm paydaşlarla (müşteriler, çalışanlar, tedarikçiler, kamu vb.) ilgili iş süreçlerinde özellikle de yapay zeka uygulamalarına geçişte hayati önemde. Datasına hakim olmayanın, analitik, kullanılabilir hale getiremeyenin yapay zekaya geçmesi ve rekabet etmesi maalesef mümkün görünmüyor
 
3- Siber güvenlik, server, bant genişliği, yazılımsal ve donanımsal altyapı yatırımları, upgrade’leri/transformasyonları, e-ticaret, mobil odaklı, real time süreçlere geçiş, dijital satış, satın alma, lojistik, müşteri hizmetleri, pazarlama, iletişim, Ar-Ge yapılanması vb. şirketlerin teknolojiye ve nitelikli insan kaynağına, eğitime ve müşteri deneyim ortamlarına yapmak zorunda kalacakları yatırımları katlamalı olarak artıracak. 
 
4- Nitelikli eleman bulmak, bulduklarını organizasyonda tutmak ve yaratıcı bir şevkle üretkenliğini sağlamak için esnek, duyarlı, geliştiren, eğlendiren keyifli, kaliteli ortamlar, ekstra avantajlar sunmak gerekecek. Bordrolu çalışanlara kontratlı, geçici projeci beyinler de katılacak. Hiyerarşik değil, senfonik, holokratik yönetime geçiş yapabilen organizasyonlar başarılı, yetenek mıknatısı olacak. Liderler, yönderlere dönüşecek.
 
5- Mobil cihazlarla büyüyen, bilgisayarsız, internetsiz ve mobil cihazsız dünyayı bilmeyen Milenyum nesli artık çocuk değil. Onlar da büyüdüler ve iş dünyasına katılmaya hazırlanıyorlar. Milenyumlar aynı zamanda pek çok markanın hedef müşterisi olarak da oyuna giriyorlar. O yüzden bu neslin beklentilerine uygun iş ortamları, ürün ve hizmetler sunamayanlara bu yıldan itibaren yok oluş tamtamları daha hızlı çalmaya başlayacak.
 
6- Problem yaratan, yakınan değil, problem çözen ve kritik, stratejik düşünme yetisine, fütürist bakış açısına sahip ve önceliklendirme virtüyözü küratörler, çok etkin çalışanlar arayı epey açacak. Ofis dedikoducuları, sigara sohbetlerinde, fotokopi başı fısıldaşmalarında eskiye öykünen, onu-bunu suçlayanlar, negatif enerji yayanlar, söylenenler ne olduğunu anlayamadan kendilerini çıkış kapısının önünde bulacaklar.
 
7- Şirketlerin eğitim konuları, katalog listeleri değişecek. Soft skill denilen programlar, kişisel gelişim sorumluluğu bireylerin kendisinden beklenirken, kurumlar yeniden daha çok teknolojik ve mesleki eğitimlere, proje, workshop ve deneyimlere yönlenecekler.

 
Özetle kurumlardan yavaş yavaş şu sesler giderek yükselmeye başlayacak:

“Artık internette ve halka açık pek çok çalışmada gelişmek isteyenin kullanabileceği sayısız içerik var. Liderlik, sunum becerisi, müzakere yetkinliği, iletişim vb. konularında herkes bir zahmet kendini, kendisi geliştirsin. Bizim bunlarla uğraşacak vaktimiz yok. Zamanı ve kaynakları teknolojiye, mesleki beceri geliştirmeye ayırmamız gerekiyor.”

Haksız da değiller… Yakın geleceğin üzerindeki sisler giderek dağılıyor, pek çok şey her geçen gün daha belirgin hale geliyor.  Heyecan, coşku, beklenti ve sorumluluklar artıyor.


5G; Gelecek Geleceği Güzelleştirebilirsek Güzel Gelecek… 

******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın