Hibridleş ve Hibrid İnsan ol! - Posta Gazetesi, Ufuk Tarhan
7507 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

HİBRİDLEŞ ve HİBRİD İNSAN OL!..Hibrid kelimesi hayatımıza yaygın olarak otomobil sektörü ile girdi. Hem elektrikli hem benzinli gidebilen, yeniçağa geçiş arabalarına “hibrid” denince hepimiz bu kelime ve kavramı günlük hayatımıza almaya, farklı şeyler için de kullanmaya başladık.
 
Kelime aslında 1600’lerden beri özellikle biyoloji ve tıpta kullanılıyor. Köken itibariyle Latince “hybrida”dan geliyor. O da ibrida (melez) kelimesinden türemiş. İlk olarak farklı türlerden elde edilen melez yavrular için biyolojide kullanılmış. Zaman içinde başka alanlarda da kullanılarak yayılmış.
 
Kişisel dönüşüm için geliştirdiğim “T-İnsan Modeli
 ile ilk kullananlardan biri de ben oldum sanıyorum. Şimdi ise kullanılmadığı alan, konu yok. Zaten de öyle olmalı. Çünkü tam bir dönüşüm çağındayız. Yeni bir geleceğe geçiyoruz. O yüzden her şey “melez, hibrid”, herkes “Hibrid İnsan” olmak zorunda, nokta!
 
Hepimiz gelecekte daha iyi bir iş, kazanç istiyoruz…
 
Daha iyi bir iş, kariyer, kazanç elde edebileceğimiz gelecek arayışı belki de hepimizin en ve tek ortak duygusu, arzusu (tabii “iyi”den ne anladığımıza bağlı olarak)…
 
İşte bu “gelecekteki para kazanma, iş, uğraş konularını daha iyi yapma, güzelleştirme” çabalarımızın gerçekleşmesi için ilk-en-mutlaka gerekli ön koşul ise “önce kendimizi değiştirmek, geliştirmek ve bunu hibridleşerek yapmak”.
 
Artık kabullendik; dünya müthiş bir evrim, dönüşüm geçiriyor. COVID-19 bunu daha da hızlandırdı, kapsamını genişletti. 5-10-15 yıl içinde her şey daha da farklılaşacak. Dijital, Robot/Yapay Zeka, Enerji Devrimleri ile 5G’ye, blockchain’e ve kripto/dijital paralara geçiş her şeyi dönüştürecek. Biz de dönüşmeli, gelecekteki yeni versiyonumuzu oluşturabilmeliyiz.
 
Peki tam olarak ne demek “hibridleşmek, hibrid insan olmak?”
 
Hibrid arabalara benzeyeceğiz. Tıpkı onların hem geleceğin hem de şimdinin ve geçmişin enerjisi/teknolojisi ile gidebilmesi gibi bizler de geçmiş, şimdi ve geleceğin becerileri, yetkinlikleri ve koşullarından oluşan melez bir yapıya geçeceğiz. Ve bunu gayet bilinçli, kasıtlı, odaklı yapacağız.
 
Bugünün işlerini, gerekliliklerini hakkıyla yaşarken, yaparken; gelecek için de hazırlanacak,  kendimize gelecekte sürdürülebilir ve daha iyi işimiz, kazancımız olsun diye yeni yol/lar açacağız. Yeni beceriler, yetkinlikler kazanacağız, olanaklar yaratacağız.
 
Kısacası aynı anda hem hayatımızı yaşayacak hem de gelecekteki kendimize, işimize ve kariyerimize katkı sağlayacak hazırlıkları yapacağız. Bünyemizde aynı anda ikisini de yaşayabileceğiz, hibrid insan olacağız.
 
Tabii ki bunu yapabilmek için ilave kaynak ve/veya gereksiz yüklerden arınmak, tasarruf çok iyi zaman yönetimi yapmak, öncelik planlamak ve çok çalışmak gerekiyor. Örneğin ben kırklı yaşlarımdayken ve bir üst düzey yönetici olarak çalışır iken, sabaha karşı erken saatlerde kalkarak @futuristufuk için hazırlık yapmıştım. Hayatımda ciddi bir sadeleştirme ve konsantrasyonla bunu başarmıştım. Tam bir hibrid insana dönüşmüştüm, hala da hibrid viteste ilerliyorum… Sizlere de hararetle tavsiye ve ısrar ederim…
 
Gelecekle Gelen Haberler

 
ABD seçim sonuçlarını bu sefer “Deep Fake – Derin Sahte” mi etkileyecek?
 
Son yıllarda sosyal medyada özellikle YouTube’da yüzleri, sesleri değiştirilmiş ünlülerin, politikacıların videoları müthiş hızlı yayılıyor. Çünkü Deep Fake denen yöntemi kullanmak giderek kolaylaşıyor, gelişiyor, “Görmek inanmaktır” sözü tarihe karışıyor.

Artık herhangi birinin söylediği sözler, çıkardığı sesler ve tüm yüz mimikleri, vücut hareketleri bu teknoloji sayesinde örneğin; Donald Trump ya da Joe Biden veya onların itibarını etkileyebilecek eşleri, çocukları, yakın çalışma arkadaşları vb. gibi kişilere sanal olarak, sahte bir şekilde söylettirilebiliyor.
 
Kasıtlı olarak hazırlanan bu videolar viral olarak, ışık hızı ile yayılıyor, milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve özellikle meşhurlar ve politikacılar hedef alınarak kitlelerin intibaları, fikirleri, algıları manipüle ediliyor.
 


Geçen seçimlerde Cambridge Analytica – Facebook ile yapılanlar, bundan böyle daha kestirmeden, direkt kişilerin kendi görüntüleri ile yapılacak diye epey endişe dolaşıyor ortalıkta…
 
Siz ne düşünüyorsunuz? Şu videoya bir göz atın https://bit.ly/2FbFNpJ
 

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın