Libra ve Calibra’ya merhaba!
3589 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Facebook'un kripto parası Libra ve dijital hesap cüzdanı Calibra’ya merhaba!..

Image result for zuckerberg libra announcement

Facebook 2020’de kendi kripto parasını ve dijital cüzdanını çıkaracağını ilan etti, bir kez daha gördük ki gelecek hız kesmeden gelmeye devam ediyor.
 
Son zamanlarda, en önemsediğim gelişmelerden biri; Facebook’un 18 Haziran 2019 itibari ile kendi kripto
parası Libra’yı ve dijital cüzdanı Calibra’yı  2020 de kullanıma açacağını resmen duyurması oldu.
 
Kripto paralar ve blockchain ortaya çıktıklarından beri muhalifi çok, sataşanı çok; inananı az. Oysa kripto paraların ve blockchain’in dünyanın tüm ekonomik, iş, alış-veriş vb. modellerini değiştirecekleri su götürmez bir gerçek. Dijital ok yaydan jet hızıyla çıktı, hedefine doğru ilerliyor ve uzun süredir markaların kendi kripto paralarını yaratacakları söyleniyor. Bu alanlardaki gelişmelerin ise başta hükümetler, kamu kuruluşları, kamu düzeni olmak üzere pek çok aracı hizmeti, kurumu gereksizleştireceğine; pek çok fonksiyonu epeyce devre dışı bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. Artık en “hayır olmaz, kat-iyen’ciler” bile Bu gelişmelerin olup olmayacağını değil, “ne zaman” olacaklarını merak ediyor. Kara kara düşünüyor.


Image result for zuckerberg libra announcement

2020'de aktifleşecek Libra, kullanıcıların Facebook’da gerçekleştirecekleri finansal işlemlerinde kullanılabilecek.

Libra küresel bir para birimi ve finansal bir alt yapı, dijital bir varlık.  Facebook’un geliştirdiği blockchain alt yapısı üzerinde çalışacak. Döviz, fiyat dalgalanmalarından etkilenmeyecek şekilde dizayn edilen Libra’nın kurucu üyeleri arasında PayPal, Ebay, Spotify, Uber ve Lyft gibi teknoloji şirketleri ve Andreessen Horowitz, Thrive Capital, Visa ve Mastercard gibi yatırım ve finans şirketleri var.
 
Zuckerberg Libra ile “banka hesabı bulunmayan 1.7 milyar kullanıcısının birbirlerine doğrudan para yollaması ve farklı mal ve hizmet ödemeleri yapabilmeleri için” yarattıklarını belirtiyor. Örneğin, yakın gelecekte Uber’e Libra ile ödeme yapılabilecek.
 
Hangi ülkelerde kullanılacağı henüz belli değil, ancak Zuckerberg “uygulamayı indiren tüm mobil telefon sahipleri kullanabilecek” diyor.
 
Tabii ki şimdiden yasa düzenlemeler, ticari engeller, alt yapıların hazır olmaması ve tekel olma vb. iddiaları ile önünü kesmeye çalışanlar ağırlıkta, çünkü hazırlıksız yakalandılar. Kimse bu gelişmeyi, bu kadar çabuk beklemiyordu…
 
İsviçre’de bulunan, kar amacı gütmeyen ve bağımsız bir kuruluş olan “Libra Association" isimli şirketler grubu tarafından yönetilecek olan Libra ve cüzdanı Calibra’ya hoş geldin demek lazım.
 
Bu kadar önemli ve dünya tarihinde bir dönüm noktası daha olabilecek gelişimin güvenliği, uygulaması vb. hakkında  yüzlerce soru akla geliyor. Hem hepsinin daha yanıtı bile yok hem de buraya sığmaz. İnternette bir araştırma yaparsanız tüm detayları bulacaksınız. Lütfen üşenmeyin, okuyun.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın