Maye Musk O, Mars’ta Koloni kurmak için dünyanın tekerine habire çomak sokan birinin annesi…
6306 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Maye Musk O, Mars’ta Koloni kurmak için dünyanın tekerine habire çomak sokan birinin annesi…


Dünyayı Elon Musk'la yatıp, Elon Musk’la kalkmaya başlamadan çok önce, annesi Maye Musk bir yıldız olmak için çoktan yola çıkmıştı bile…

Halen 72 yaşında olan Maye Musk (Haldeman), 19 Nisan 1948'de Kanada'nın Saskatchewan kentinde, biri ikiz beş çocuktan biri olarak doğar. İki yaşında iken ailesi ile Güney Afrika'nın Pretoria kentine taşınır.  
 
Annesi beş çocuğuna rağmen sürekli çalışan müthiş gayretli bir kadın Winnifred Josephine, babası Dr. Joshua Norman Haldeman ise kayropraktik uzmanı bir doktor (elle tedavi eden fizyoterapist) ve amatör arkeologdu. Oldukça maceraperest biri olan baba Dr. Norman, Maye dört yaşında iken pervaneli bir uçakla Afrika’daki efsanevi kayıp şehir Kalahari’yi bulmak için Kalahari çölüne uçmaya başlar. Aile on yılı aşkın bir süre, çöllere her biri ayrı bir serüven olan sayısız sefer yapar.
 
Maye Musk, “annem ve babam bu yolculuklarını slayt gösterileri ile anlatan o zamanın ünlülerinden, bir anlamda “influencerlarından” dı, oldukça ünlülerdi, ancak asla gösterişçi, züppe insanlar değillerdi” diye anlatıyor.  
 
15 yaşında modelliğe başlayan, 1.73 boyunda oldukça alımlı bir genç kız olan Maye, 21 yaşında 1969 Bayan Güney Afrika güzellik yarışmasında finale kalır. 1970 yılında da 22 yaşında, lisede tanıştığı Güney Afrikalı mühendis Errol Musk ile evlenir. Üç çocukları olur: Elon Musk 1971-49 yaşında), Kimbal Musk (1972-48 yaşında) ve Tosca Musk (1974-46 yaşında).
 
Sadece 9 yıl evli kalabilen Maye, 31 yaşında, şiddet gördüğü Errol Musk'tan boşanır, üç çocuğuyla hayatına yalnız devam etmeye karar verir. Boşanmalarından iki yıl sonra Elon babasıyla yaşamaya karar verir. Ondan dört yıl sonra kardeşi Kimbal’da Elon'a katılır. Ancak Elon liseyi bitirdikten sonra Kanada'ya taşınmaya karar verir. Altı ay sonra, 1989'da Maye ve kızı Tosca da Kanada'ya taşınırlar. Maye ve çocuklar yeniden bir araya gelir.
 
Kitapta birbirine kenetlenerek hayat mücadelesi veren ailenin yaşamına dair detayları okuyacak, eminim epey şaşıracaksınız…Kimbal, Tosca ve Elon Musk (Sağda), anneleri Maye ile birlikte çocukluk fotoğrafında, aile hala Güney Afrika'da yaşarken,

En sarsıcısı da Elon Musk’ın “O bir şeytan” dediği babası Errol Musk’ın üvey kızını hamile bırakıp, üç çocuğunun üvey kardeşlerinden kardeş sahibi olmasına yol açan trajedi olacak sanıyorum.
 
Maye üç çocuğunu büyütme sorumluluğuna ve oldukça zorlu bir evlilik hayatı yaşamasına rağmen, önce Güney Afrika'daki Orange Free State Üniversitesi'nden diyetetik alanında, daha sonra Toronto Üniversitesi'nden bir de beslenme bilimleri alanında olmak üzere iki yüksek lisans derecesi almayı başarır.
 
Çocuklarımı büyütmek zorundaydım” diyen Maye, hem diyabet, yüksek kolesterol gibi tıbbi rahatsızlıkları olan hastalara yardım eden başarılı bir diyetisyen hem de daha sonraları Vogue, Cosmopolitan gibi dünyaca ünlü dergilerde yer almayı başaran Afrika'nın ilk büyük beden modeli olarak çalışır.  
 
Maye Musk, kadınlara önemli tavsiyelerde bulunurken en çok şuna değiniyor;
 
Hem çalışan hem anne olan kadınlarda sürekli bir suçluluk, yetmezlik hissi gözlemliyorum. Buna gerek yok. Annem tam zamanlı çalıştığı için kendini asla suçlu hissetmedi. Ben de tam zamanlı çalıştığım için hiçbir zaman suçluluk hissetmedim çünkü başka seçeneğim yoktu. Kendimin ve çocuklarımın yaşamını sürdürmeliydim. Başımızın üzerinde bir çatı olması, midemize yiyecek girmesi ve sırtımıza bir şeyler giymemiz gerekiyordu. Bunlar için daima çok ama çok çalıştım.


Bunun için kendini suçlu hissetmeye gerek yok. Çalışmazsanız, küskün ve güçsüz olursunuz ki bu halde çocuklarınıza hiç yardım edemez, onlara rol model olamazsınız. Evlatlarınızın da geleceğini riske atarsınız. O yüzden annelerin daha iyi bir geleceğe sahip olmak için yarı veya tam zamanlı çalışmayı planlaması, kendini sürekli geliştirmesi, küçük yaşlarda çocuklarını çalışmaya teşvik etmesi hatta çocuklarından da yardım alması gerekir.

Ben bir yatak odasını ofise dönüştürüp, yaşam mücadelesi verirken çocuklarım da tabii ki kendilerinden sorumlu ve işime saygılı olmalıydılar. Çocuklarım küçük yaşlarından itibaren beslenme işimde bana yardımcı oldular. Kızım Tosca bir kelime işlemcide doktorlara mektuplar yazar, Elon (tabii ki) bilgisayarı daha iyi kullanmam konusunda destek olurdu. Küçük oğlum Kimbal da her işime koşardı, çünkü yardıma ihtiyacım vardı.


Çocuklarımı, bağımsız, dürüst, düşünceli ve kibar olmak, çok çalışmak ve iyi şeyler yapmak ilkeleri ile yetiştirdim. Onlara bebekmiş gibi davranmadım ya da azarlamadım. Onlara ne çalışmaları gerektiğini asla söylemedim, ancak ne çalıştıklarını ya da çalışmadıklarını daima takip ettim. Ödevlerini kontrol etmedim; bu onların sorumluluğuydu. Kısacası çocuklarım erken yaşta sorumluluk aldılar. Hepsi tercih ettikleri üniversitelere başvurdular. Burs ve öğrenci kredisi başvurularını kendileri yapıp, aldılar. Benim karnımızı doyurmak ve ikinci el kıyafetler satın alabilmek için dahi ne kadar çok çalıştığımı gördüler. Bu onların hayata ve geleceğe çok daha sıkı asılmalarını sağladı.
 
Maye Musk’ın kitabı “Bir Kadın Plan Yaparsageleceğe dair planlarımız için pek çok not alacağımız, okumaya değer bir hayat öyküsü aktarıyor… Okuyalım o halde…
 
“Ne kadar çok çalışırsan, şansın seni bulması o kadar kolay olur." Maye Musk.

 
Gelecekle Gelen Haberler:
 
1- COVID-19 nedeniyle plastik balonlarda konser!..
Amerika’nın ünlü rock grubu “The Flaming Lips – Alevli Dudaklar”, 12 Ekim 2020’de Oklahoma City'de plastik balonların içinde konser verdi. Seyircilerin de balonlar içinde izlediği garip konserin sebebi tabii ki COVID-19 salgınının devam etmesi, sosyal mesafe zorunluluğu ve buna yaratıcı bir çare bulma arayışı. İyi fikir diyenler?

Kaynak: https://bit.ly/2HlFVDI

2- Geleceğin teknolojileri geçmişin sırlarını da çözüyor!..

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları antik daha doğrusu kayıp dilleri çözmeyi başaracak, diller arasındaki ilintileri yakalayacak ve geçmişin sırlarını deşifre edebilecek bir yapay zeka geliştirdiklerini açıkladılar. Tarih araştırmacılarının geleceğe ışık tutacak keşifleri için çok önemli bir gelişme…

Kaynak: https://bit.ly/2TfjQcB

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın