Metaverse - VR Sanal Alışveriş Deneyimi, Sanal Asistan Uygulaması Nasıl Olacak?
7952 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:
Metaverse - VR Sanal Alışveriş Deneyimi, Sanal Asistan Uygulaması Nasıl Olacak?
 
 

Metaverse’de alışveriş buna benzeyecek...

Evinizde ya da herhangi bir yerdesiniz. VR gözlüğü takıp, alışveriş yapacağınız mağazaya giriyorsunuz. Örnek olarak bu videoda Amerika’nın en büyük perakende mağaza zincirlerinden biri olan Walmart’ın uygulamasını görüyorsunuz. 
 
Üç boyutlu olarak görselleştirilmiş markette, size özel sanal asistanınızla geziyorsunuz. Kampanyaları anında öğrenip, puanlar kazanıyor. Başkaları neler almış, onlara bakıyor, fikir ediniyor. Yorumları dinliyor ya da okuyor. Gerekirse üreticiden anında bilgi alabiliyor, tüm bunları ve başka merak ettiklerinizi sanal market görevlisine sorarak güzel güzel geziyorsunuz.
 
Dolaşırken isterseniz siz de yorum bırakıp, başkalarına tavsiyeler verebiliyorsunuz. Veya karar veremediklerinizi işaretleyip, sonra göz atmak üzere “beğendiklerim, karar veremediklerim” bölümünde bekletiyorsunuz.  Hatta aynı anda markette tanıdıklarınız varsa onlarla ayaküstü kısa sohbetler de edebiliyorsunuz. Onlar ne almış (izin vermişlerse) görebiliyorsunuz.
 
İşiniz bittiğinde de alacaklarınızı sepetinize ekleyip, dijital cüzdanınızdan, dijital paranızla ödeyip çıkıyorsunuz. Ürünleriniz kendi evinize ya da sokağa çıkamadığı için veya bu tür aletler kullanamadığı için alışveriş yapamayan ebeveynlerinize, belki bir yakınınıza, yardım etmek istediğiniz birine, iş yerinize, vb. teslim ediliyor.

Büyük kolaylık, üstelik zevkli de...
 
Aslında bugünün online alışverişinden, e-tiaret sitelerinden en büyük farkı üç boyutlu sanal gerçeklik uygulaması ve ileri düzeyde yapay zeka kullanımı ile her şeyin canlı canlı çok daha akıllı ve eğlenceli biçimde, gerçek alışverişe gitmeye aşırı yaklaştırılmış bir deneyime dönüştürülmüş olması.

Her ikisi de çok kolay ancak birisi çok daha eğlenceli ve interaktif.
 
Bu deneyimi sadece markette değil, giysi, aksesuar, dekorasyon, araba, ev, vb. alışverişinde ya da eğitimde, sağlıkta, eğlence mekânında, bir etkinlikte, konserde, seminerde, vb. de düşündüğünüzde neden geleceğin interneti ya da yaşamı Metaverse'e akacak deniyor, anlaması hiç de zor değil. 


Internetin hızlanması, bilgi işlem ve saklama kapasitesinin artması gibi önemli gereksinimler nedeniyle şu anda, hemen yaygınlaşması için daha zaman var. Ancak en sonunda, üstelik bundan dahada da gelimiş biçimde yaygınlaşıp, normalleşeceğine kesin gözü ile bakıp hazırlanmak gerek...

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın