O zaman gidin sizi robotunuz tedavi etsin!..
6613 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

O zaman gidin sizi robotunuz tedavi etsin!..Teknolojik gelişmelerden en fazla ve en hızlı etkilenen/yararlanan sektörlerin başında daima sağlık gelir. Ancak bu iç içelik son yıllarda, özellikle de COVID-19’dan sonra çok daha belirginleşti. Sağlık teknolojilerindeki gelişmeler, uygulamalar, nano ve biyo teknoloji alanındaki icatlarla hayal gücümüzü dahi zorlar hale geldi.
 
Önceki yazılarımda da sık sık değindiğim gibi bundan sonra her şirket, her kurum; ana faaliyet alanının dışında aynı zamanda bir teknoloji ve sağlık merkezi gibi organize olmak zorunda. Her kurumda, iş yerinde çalışanlara, halka, müşterilere sağlık hizmetleri sunmak standart yükümlülükler ya da faydalar arasına girmek durumunda. Çünkü kontrolsüz biçimde kalabalıklaşan insanlığın ve doğanın gelecekteki en önemli sorunları hep sağlıkla ilgili olacak.
 
“Her şeyin başı sağlık” ezbere söylenen bir laf olmaktan çıkacak. Sağlık çözümleri, önlemler vb. sunmak da yalnızca sağlık sektörünün üzerine vazife olmayıp, topyekûn, hepimizin görevi ve sorumluluğu haline gelecek.
 
O halde hemen yakın gelecekte sağlık hizmetlerini değiştirecek inovasyonlara göz atalım;
 
1- Yapay Zeka hızlı, hassas ve büyük veri trafiği sayesinde giderek daha da güçlü ve yetenekli bir araç haline gelirken maliyetleri iyice düşürüp, kaliteyi yükseltecek, işlemleri kolaylaştıracak. Böylelikle sağlık hizmetleri hastalıkların erken aşamalarda teşhisi,  hatta önceden tahmini, özel ve nokta vuruşu tedavi stratejileri, sağlık kayıtlarına kolay erişim, hasta takibi vb. alanlarda inanılmaz gelişmelere koşacak. Uzun lafın kısası; sağlık sektörü yapay zekaya yatırım konusunu birinci önceliğe almalı.
 
2- Sanal ve karma gerçeklik (Virtual & Mixed Reality) teknolojileri; yetenekli, yeni teknolojilere hâkim sağlık personeli eğitimlerinde insan vücudu hakkında bilgi ve anlayışın geliştirilmesine, dolayısı ile giderek artan eleman açığı sorununun çözülmesine büyük katkı sağlayacak. Bu alandaki gelişmeler, vücudun belki de ulaşılması neredeyse imkânsız olan bölgelerine erişimi, dolayısı ile yeni cerrahi uygulamaların, tedavilerin ve eğitimlerin yolunu açacak.
 
3- Robotik cerrahideki yenilikler daha küçük kesikler ve yara izleri, daha az kan transfüzyonu ihtiyacı, daha hızlı iyileşme süreleri ve hastanede daha kısa kalış süreleri gibi avantajlar sağlamak konusunda şahlanacak. Robotik cerrahi, sağlık hizmetlerinde robot kullanımı öncelikle hastalar olmak üzere tüm sağlık ekosistemi için büyük avantajlar sağlayarak, standartlaşacak. İnsanlar robot cerrahları, hizmetlileri insanlara tercih etmeye başlayacak.
 
4- 3D baskıdaki son gelişmeler sayesinde daha güvenli ürünler, daha yüksek kalite ve daha düşük maliyetler mümkün olacak. 3D ile üretilmiş vücut parçaları organlar, protezler, prototipler, cihazlar, yedek parçalar, sarf malzemeleri vb. gibi sayısız malzeme, sınırsız uygulama alanında; hem engellilerin hem sakatlıkların hem de nakillerin ve genel olarak sağlık hizmetlerinin devrimsel dönüşümler geçirmesine neden olacak.
 
5- Sağlık monitörleri, sensörler, çipler ve WIFI ile veri paylaşımı yapabilen, uzun ömürlü küçük pillerle donatılmış, mobil uygulamalarla birbirine bağlanmış, giyilebilir teknolojiler ile ucu bucağı görünmez hale gelmiş, kullanımı inanılmaz kolaylaşmış binlerce ufak, akıllı cihaz evlerimizi, iş yerlerimizi, kamusal alanları kaplayacak. Sağlıklı yaşam için teşhis, tedavi, izleme gibi faaliyetler mekândan, zamandan bağımsız; her anımıza karışacak.
 
Kısacası gidişat enteresan… Doktorları delirten “İnternetten baktım, şöyle şöyle yazıyordu amaa” iletişiminin yerini “Mobil app’imdeki verilere göre… “  diye başlayan cümleler ve “O zaman robotunuza gidin, sizi o tedavi etsin hanım/beyefendi” diyen gerginlik dolu konuşmalar alacak.😊
 
Herkese sağlıklı bir gelecek dilerim…

 
Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın