Otomotiv sektörünün ve ekonominin geleceği... ODD Dergisi - Fütürist Ufuk Tarhan
6140 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

10-15 Yıl sürecek ve yoracak türbülans çağının ilk yıllarındayız ve etkilerini hissetmeye yeni başladık...

future of automotive industry ile ilgili görsel sonucu

 

Ülkemizi hedef alan, ekonomik suikast/saldırı/savaş/terör dediğimiz ve döviz krizi, aşırı kur dalgalanmaları şeklinde gerçekleşen, olumsuz sonuçlarına katlandığımız durum; aslında büyük, hatta devrimsel nitelikteki devasa ve küresel dönüşümün yansımasından başka bir şey değil.

Özellikle son 20 yılda, dünyada, her alanda eksponansiyel hız ve yaygınlıkta gelişen teknoloji temelli icatlarla insanlık dönüşüyor. Tam bir “Transhümanizm” çağındayız. İlaveten çevre koşullarındaki dramatik değişimler; elbette devrimsel şiddette ve yıkıcı olacaktı. Oluyor da… Üstelik daha ilk aşamalardayız, geçiş, transformasyon henüz başladı… Sabırlı, kuvvetli, çalışkan, disiplinli olmamız; kendimize, ailemize, toplumumuza, tüm insanlığa kenetlenmemiz lazım.

Dünya güç oyunları masasında, kartlar bambaşka bir oyun, yeni bir yüzyıl için yeniden ve henüz dağıtılmaya başlıyor… Masadan kalkıldığında kazanan ve kaybedenler oyunu geleceğin isterlerine, kurallarına göre oynamayı becerenler olacak...
 
Özellikle fütüristler, gelecek trendleri üzerinde çalışan kanaat önderleri bu büyük dönüşüme uzun süredir dikkat çekmeye çalışıyordu. İşte o “olacak” denilen şeyler olmaya, somut etkileri yaşanmaya başladı. T-İnsan kitabımda yakın ve orta gelecek için yazdığım her şey hızla fiili duruma dönüşüyor ve bu, tüm dünya için geçerli. Ve biz de sadece payımıza düşeni yaşıyoruz!
 
Şu anda odaklanılan konular, yapılan açıklamalar; aynen filin sadece kulağına bakmak gibi… Oysa mesele “ekonomik, politik, dış mihrak saldırısı vb.” diye geçiştirilemeyecek; finansal kriz diye açıklanamayacak kadar önemli ve kapsamlı küresel dönüşümün sonuçları. Üstelik bu daha epeyce devam edecek bir süreç. Tüm dünyanın etkilenmekte olduğu, en az 15-20 yıl hiç durmaksızın sallayacak. Pek de ciddiye almadan içine ilerlediğimiz bir türbülans çağının ilk yıllarındayız ve etkilerini hissetmeye yeni başladık. Konu bu!
 
Kuşkusuz çok fazla risk var, ancak sayısız fırsatla beraber... Biliyorsunuz, risk hiçbir zaman yalnız yolculuk etmiyor. “Fırsatlar” ona daima eşlik ediyor. O yüzden bence biz, fırsatlara ve yapılacaklara odaklansak ve o doğrultuda bir milli, toplumsal şuur, seferberlik oluştursak gelecek için çok daha akıllıca, kazandırıcı bir yol seçmiş oluruz. 

Birey, aile, şirket, kurum, ülke olarak masadan kazananlardan biri olarak kalkmak için nelere odaklanmamız gerektiğini diğer soruları yanıtlarında anlatacağım. Onlara çok dikkat edilsin lütfen. 

 

Bugün için değerlendirme:


2018’in ilk yarısında dünyaya göre oldukça yüksek bir oranda; % 6,3 oranında büyüme kaydedildi. Ancak reel/milli/teknolojik/inovatif yatırım ve üretimden kaynaklanmadığı, savaş ekonomisi kuralları işlediği, sıcak para ve hormonlu finansal atraksiyonlara dayandığı için, yurt dışından ufak bir manipülasyonla dahi darbe aldı, hasar yarattı.

Temel gelişim, büyüme vb. faktörleri es geçildiği, aşırı dışa bağımlılık sarmalına düşüldüğü için ikinci yarıda ortaya çıkan kurlardaki aşırı hızlı yükseliş ve enflasyonun, borçlanma fazilerinin yükselmesi ile doğal olarak yatırımlarda, üretimde, harcamalarda, morallerde, güven endekslerinde düşüşlere yol açtı. Negatif ivme başladı.

Hiç kuşkusuz, üçüncü ve özellikle de dördüncü çeyrekte kurlar ve enflasyon nedeniyle reel ve büyümenin sürdürülmesi pek mümkün görünmüyor. Ekonomide sert bir iniş yaşayabilir. Bu tabii ki sosyal çalkantılara, psikolojik sıkıntılara neden olur, olacaktır. Ve kuşkusuz her kriz gibi geçip gidecektir…


Umuyor ve inanıyorum ki türbülanstan, daha da güçlenerek çıkmak için aslında çok net önümüzde sıralı duran “yapılacak işler listesine, to do list’e” uygun yatırım ve aksiyonlar içinde olacağız. Olalım lütfen…
 

Yapay zekâ çalışmaları, önümüzdeki dönemde geleneksel sektörler de dahil olmak üzere teknolojiyi nasıl etkileyecek? Üretim sektörlerinde ve iş kollarında ne tür yenilikler öngörüyorsunuz? Sektörler ve meslekler geleceklerini nasıl planlamalıdır?  


artificial intelligence ile ilgili görsel sonucu

Yapay Zekâ ve Blockchain teknolojileri, istisnasız bütün sektörleri, tüm iş ve yaşam alanlarını tıpkı son 20-30 yılda internetin her şeyi dönüştürdüğü gibi baştan aşağı dönüştürecek. Ve bu sefer yaklaşık 10 yıl içinde adeta başka bir evrende yaşıyormuşçasına farklılaşacağız. Özellikle 2024 sonrası çok heyecanlı…

Şöyle düşünün; kişisel bilgisayarlar, internet ve GSM’le başlayan mobiliteyle akıllı telefonlar ile devam eden süreçte, eskiden insanlarla, kâğıt kalemle yapılan pek çok şey dijitale, klavyelere, chip’lere aktarıldı.

Gelecek 10 yılda organik insan eli de klavyeden kalkacak, her şey ama her şey hatta biyoloji dahi dijitlere dönüşecek. Sanal eller, buluttaki beyin ve holografik/robotik vücutlar, “akıllı, bilişsel kabiliyetler kazanmış şeyler” işleri iyiden iyiye devralmaya başlayacak.
 
Yapay zekâ, inorganik beyinler; insanlardan ve birbirlerinden hızla öğrenecek, öğrendikçe daha da gelişecek, unutmayacak ve sonunda özgür iradesini ilan edecek. Kendi kendine üreyip, yayılıp, dolaşacak ve dönüşecek… Biyoloji, genler dahi dijitalleşecek yani bilgiye dönüşecek ve bilgi artık kendi kendine hareket edeceği için biyolojik mutasyon da müthiş hızlanacak.
 
Bu dönemde birey, kurum ve ülkelerin tamamen bilim, teknoloji, mühendislik temelli alanlara, eğitim devrimlerine, genç/yaşlı her yaş grubunun yeniden öğrenmeye, yepyeni donanımlar kazanmaya, versiyon yükseltmeye kısacası T-İnsan’laşmaya, tüm yatırım ve kaynaklarını bunlara adamaya odaklanması lazım. Bu konuda en ufak tereddüdüm yok!..

Sular yeniden durulurken en önemli görevlerimizden biri de insanca yaşamayı hatırlamak, yeniden öğrenmek, birbirimize, çevreye, doğaya odaklanmak olacak, olmalı.

Bunları yapabilenler için ben kesinlikle inanıyorum Gelecek Güzel Gelecek.

Teknolojik gelişmeleri ve dijitalleşen çağı da göz önünde bulundurduğumuzda, ülkemizin de küresel arenada rekabet dinamiklerini destekleyebilecek gerekli altyapı çalışmaları neler olabilir?


Bunlar aslında o kadar belli ve biliniyor ki? Sürdürülebilir başarı için neler yapılması gerektiği hiç bu kadar net ve belli olmamıştı! Dönüşüm tarihte hiç bu kadar hesaplanabilir, davul zurna çalarak gelmemiş ve başlamamıştı. Mesele neler olacağını ve neler yapılmasını kestirememek, bilmemekte değil, onlara uygun, uyumlu aksiyonlara geçememekte! 

 
Örneğin artık herkes sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin temel kurallarını, hareket etmenin gereğini vb. biliyor. Diyet nasıl yapılır farkında. Ancak bir türlü olmuyor ya! İşte aynen öyle, sağlıklı ve kuvvetli rekabet için de benzer durum söz konusu. Neler yapılması gerektiği belli ama “yapılmıyor!”

 

Atak yapmak ve sürdürülebilir başarı için hiç zaman kaybetmeden başlanması gereken “yapılacak işler listemizi” bir kez daha sıralayalım;


1. Rekabette en önemli belirleyici her şeye rağmen hala “yüksek niteliklere sahip insan kaynağı” olacak. O yüzden en ama en önemli konu; eğitim sisteminde devrimsel dönüşümler yapılmalı ve sürdürülmeli,

2. Kaynakların en önemli bölümünün teknoloji, bilim, sanat spor ve kültürel alanlara tahsis edilmeli,

3. Demokratik, laik, adil, şeffaf, eşitlikçi, kapsayıcı, dürüst, çalışkan, disiplinli evrensel etik/ahlak kurallara saygılı bireylerden oluşan toplumsal doku beslenmeli, korunmalı,

4. Tüm politikalarda %50 kadın-erkek eşitliğinin birinci öncelikte uygulanmalı,

5. Doğa duyarlılığının ve bilincinin çok ama çok yüksek olması için stratejik tüm kararlarda kalibrasyon buna göre yapılmalı,

6. Yenilenebilir enerjiye, blockchain’e, 5G’ye geçişin tüm ülkelerden önce kotarılmasını sağlayacak her türlü kaynak tahsisatı yapılmalı.

Çağımızda her alanda dijitalleşme önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Dijitalleşme neden önemli? Bu konuda yapılması gereken çalışmalar ve önerileriniz nelerdir?  

Bunun da yanıtı aslında çok belli!..

 
Hatırlayın, daha 30-35 yıl önce, 1980’lerde dünyada her şey kalem kâğıtla yapılıyor, hesap makineleri bile büyük icat sayılıyordu.


Şimdi durum nasıl?


Kişisel bilgisayarlar, yerel server’lar, yazıcılar vb. dahi ortadan kalkmaya başladı. Her şey buluta, mobile, app’lere, parmak ucuna, ortak paylaşım alanlarına, açık kaynak kodlarına, blockchain’e taşınıyor.  Ve bunları kullanamayan, dijit dijit siber varlık üretemeyen, paylaşamayan, kullanamayan vb. ışık hızında oyundan çıkıyor, “game is over” a düşüyor!

Teknoloji kullanamayan, dijitlerin dilinden anlamayanların iş dünyasında olması, kalması, bir işe yaraması hatta sosyalleşmesi vb. bile söz konusu değil. Bu konu tartışmaya kapalı!. Seçilebilir bir opsiyondan değil “zorunluluktan” bahsediyoruz!.. Çünkü;


1. Gelecek, cesur hayalleri, büyük yürekleri, bir de dijitalleşenleri sever!

2. Dijital ata atlayan siber dünyaya çoktan geçti!

3. Yarının işini yarına bırakmayıp, dijitalleşme atağını gecikmeden yakalamak gerekiyor!

4. 21. Yüzyılda oyunda kalanlar ancak ve ancak dijitalleşebilenler olacak!

İlk etapta yapılması ve daima sürdürülmesi gerekenler: 

artificial intelligence ile ilgili görsel sonucu

Fütürist ve uzgörülü bakmak öğrenilmeli, hibridleşilmeli, otodidakt öğrenmeye geçilmeli, çok sıkı kürasyon yapılmalı, tasarımcı düşünce yapısına geçilmeli, teknoloji ile entegre olunmalı, unvan, meslek vb. takıntısı terk edilerek; projeci-takım oyuncusu ve T-İnsan haline dönüşülmeli. Tabii ki çok çok çok çok disiplinli çalışılmalı, tutku ile devam edilmeli ve vaz geçilmemeli.

Kısacası her zaman olduğu gibi lafla peynir gemisi yürümüyor, dijitalleşmek hiç mümkün olmuyor, dijitalleşilemeyince de oyundan çıkılıyor!

Günümüzde büyük veri oldukça önemli bir kavram ve dijitalleşme ile beraber birçok sektöre yön veren bir konu haline geldi. Büyük veri ve yönetimi konusunda dünyada ne gibi gelişmeler oluyor? Ülkemizde ne gibi hazırlıklar yapılmalı

Firmalar ve ülkeler büyük veri (big data) konusunda aşağıdaki konulara yoğunlaşıp, yatırım yapıyorlar;
 

a. Açık kaynak kullanımı, buluttan yararlanmak hızla artıyor, gelişiyor. 10 yıl içinde her şeyin buluta taşınması bekleniyor.

b. Bilginin hızlı işlenmesi, bilgiye hızlı erişim ve analiz için hafıza, saklama yetenekleri, hard drive ve hafıza yapıları süratle değişiyor, arttırılıyor.

c. Daha hızlı ve giderek artan bilgi trafiği için bant genişlikleri yükseltiliyor.  5G çalışmaları hızlandırılıyor.

d. “Machine Learning-Makine Öğrenmesi” için önemli yatırımlar yapılıyor.

e. Nesnelerin interneti ile çılgınca artan akıllı şeyler arası bilgi akışından türeyen ham bilgilerin kullanılabilir, işe yarar hale getirilmeye çalışılıyor.

f. Tahmin ve öngörülü analiz kabiliyetleri yükseltiliyor.

g. Büyük veriyi yönetecek yapay zeka uygulamaları geliştiriliyor.

h. Siber güvenlik konusu müthiş önemli ve öncelikli ele alınıyor.

Dünyada önümüzdeki beş yıl içinde ne gibi önemli teknolojik gelişmeler bekleniyor?

Gelişmelerden ziyade, gelişmeye başlayanların yaygınlaşması ve çığ gibi tüm dünyayı kaplamasından söz etmek daha doğru olur. Onlar da şu şekilde özetlenebilir.

a. 5G
b. Yapay Zeka, Quantum bilgisayarlar
c. 3D modelleme, görüntüleme, baskı, üretim, holografik uygulamalar
d. Artırılmış, sanal gerçeklik uygulamaları
e. Blokchain
f. Kripto paralar, yepyeni finansal, ticari, hukuki düzenekler
g. Her ortam ve katmanda sanal/fiziksel robot kullanımı
h. Ulaşımda kullanılan araçların çeşitlenmesi otonom ve uçan, hibrid taşıyıcıların yaygınlaşması
i. Yenilenebilir enerjiye geçiş
j. Dikey ve Laboratuvar çiftçiliğinin yayılması
k. Uzaya yolculuk ve yeni keşifler


Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisine olan katkısı hakkında ne düşüyorsunuz? Eklemek istedikleriniz… 

Otomotiv, pek çok değişiklikten ilk ve en derin, en yaygın etkilenecek sektörlerin başında geliyor.

a. 2030’da satışların %50 si Asya’da gerçekleşecek.

b. E-Mobilite müthiş yaygınlaşacak. Satışın, ulaşımın yanı sıra araçlardan sağlanan yeni gelir kalemleri oluşacak.

c. Üç yılda 200’den fazla hibrit ve elektrikli model (büyük, küçük, devasa, karada, havada, suda gidebilen vb.) çıkacak

d.cOtonom araçlar (hava, kara) başlayacak.

e.Car sharing – araç paylaşımı yaygınlaşacak. Yeni nesil satın almadan uzaklaşacak.

f. Büyüme ve dönüşüm sürecek, tabii ki yeni trendlere uyum sağlayabilenler için.

g. Üretimde ve tüm tedarik süreçlerinde kullanılan araç, yöntem, materyallerde ve malzemelerde büyük dönüşüm yaşanacak.

h. Hologram, uzaktan servisler rekabette ve maliyetlerde dolayısı ile satış, hizmet fiyatlarında, olanaklarında müthiş avantajları sağlayacak. Yapabilenlerle yapamayanlar arasındaki uçurum iyice açılacak.

i. Elektrikli, hibrid araçlarla birlikte şarj teknolojileri, istasyonları gelişecek, yaygınlaşacak.


Teşekkür ederim bu fırsat için ve klasik deyişimle bitirmek isterim;

“Yarının işini yarına bırakma!” çünkü “Gelecek Güzel Gelecek!” eğer istersek…

******************

ODD'de (Otomobil Distribütörleri Dergisi) yayınlanan orijinal hali ile okumak isterseniz, lütfen aşağıdaki sayfalara tıklayın
  

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com

Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini LinkedInInstagramFacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın