REKLAMlaştırılmış Gerçeklik (ADmented Reality) dünyasında markalaş da hissedelim!..
4033 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

REKLAMlaştırılmış Gerçeklik (ADmented Reality) dünyasında markalaş da hissedelim!..Marka” en yalın tarifi ile “vaat” dir… Marka, falan, filan isimli ürünü, hizmeti seçtiğinizde size ne vaat edildiğini bir dakikadan daha kısa sürede anlatabilen işarettir, ayrıştırıcıdır…
 
Marka, ilgili ürünü, hizmeti fark ettiğimizde, aradığımızda, aldığımızda, kullandığımızda; “ne, neden, nasıl, ne zaman, ne karşılığında, nerede, kimler için, kimlerle, kimlere yarar sağlıyor, değer katıyor?” gibi temel soruların yanıtlarını topluca, bir çırpıda anlatabilen “kısa yoldur”. Bunun oluşturulma süreci de “markalaşmadır”.
 
Markayı daha doğrusu o ürün ve hizmetin “vaatlerini” ifade edenler; “işaret, şekil, kişi, kelime, kavram, ses, koku, tat, deneyim, vb.” olarak “analog ve dijital” formlarda somutlaşır.
 
Bu ayrıştırıcılar, hatırlatıcılar, cezbediciler, dikkat çekiciler görüldüğünde, duyulduğunda, koklandığında, tadıldığında, hissedildiğinde, yaşandığında, kısacası algılandığında; umut, istek, sahip olunca iyi hissettirecek, iyi şeyler olacak beklentisi yaratmalı ve bu saniyeler içinde bize “şunları vaat ediyor” dedirtmelidir. Marka ancak böyle bir şey olunca güçlü marka olabilir.
 
Gelecekte de bu tanımlar, işleyiş böyle sürecek. Aradan sıyrılmak, rekabette öne çıkmak ve başarılı olmak yine bireysel, kurumsal markaların gücü ile doğru orantılı gerçekleşecek.

Teknoloji oyunu bozar!..

Ancak markayı oluşturma, anlatma ve yayma biçimleri müthiş değişecek. Teknoloji tüm diğer alanlarda olduğu gibi marka yaratma, güçlü markalaşma süreçlerinde de asıl ve acımasız belirleyici olacak.
 
Daha doğrusu gelecekte böyle olacak, çünkü şu anda iletişimde hala, görsellik ve ses ağırlıklı anlatım kullanılabiliyor. Henüz teknolojik gelişmeler koku, tat, direkt duygu transferi vb. gibi diğer iletişim, erişim, algı, etkileşim kanallarını kullanmak için yeteri kadar gelişemedi, yaygınlaşamadı. Öte yandan bu alanlardaki çalışmaların tam gaz sürdüğü de biliniyor.
 
Örneğin; Japon bilim adamları cep telefonlarıyla beyin sinyallerini scan etmeye (okuyup, analiz etmeye) çalışıyor. Bunu başarırlarsa beyne çok daha kolay yolla sinyal yollamanın yolu da iyice açılmış olacak. Haliyle, jammer (sinyal engelleyici) şapka satışları diye bir sektör de patlayacak herhalde. :) Şaka bir tarafa giyilebilir teknoloji (wearable technology) alanında beyinle doğrudan iletişim için çok önemli çalışmalar yapıldığı, yaygın kullanım için geri sayımların başladığı artık sır değil.
 
Akıllı gözlükler, saatler, bileklikler, merceklerle, kısacası çeşitli giyilebilir teknoloji ve REKLAMlaştırılmış Gerçeklik  (ADmented  Reality) uygulamaları ile marka, markalaşma, pazarlama, reklam,  tanıtım, iletişim alanındaki tüm şablonik modeller yıkılma arifesinde.
 
Artık her bir gözbebeğini reklam tabelası, her bir beyin hücresini hedef kitle pardon, hedef nokta olarak kullanabildiğimiz bir dünyada mikro hatta nano pazarlamanın, markalaşmanın manifestoları baştan yazılıyor.
 
Yakın bir gelecekte markasını rekabette öne çıkarmak isteyenler, hedef kitleye değil; hedef gözbebeklerine, beyin hücrelerine erişebildiği ölçüde markalaşma stratejisi yaparak hedefine yürüyebilecek…
 
Mesela; moda tasarımcıları bundan böyle giysilerin düğme, fermuar,  bağlantı aparatı,  biye gibi parçalarının ya da küpe, kolye, saç tokası, şapka vb. aksesuarların hangilerine jiroskop (yönölçer), akselometre (konumölçer), pusula, mikrofon, kamera vb. hassas sensörler gömeceklerini de tasarlamak zorunda kalacaklar.
 
Markalaşmak için dünyanın en iyi ürün ve hizmetini yaratmak dahi, aşağıdaki faktörleri dikkate almayan ve teknolojinin gücünden yararlanamayanlar için mümkün olamayacak…

 

- Markanın reel ihtiyacı çözmeye dönük, sahici, değer katan, derin bir amacı olmalı. Bu amaç, çok net ve tutarlı biçimde, her iletişimde doğrulanmalı. 

- İletişimde deneyim yaşatmak esas olmalı, şeffaf, içten, yalın, temiz bir dikkat çekicilik ve güvene dayalı etkileşim benimsenmeli.  

- Marka toplulukları, kabileler organik marka temsilcilerine dönüşecekler. Bu gruplara dönük çalışmalar markalar için hayati olacak.

- Markalaşma için sosyal medya, dijital platformlar, keyword’ler, hashtag’ler, veri analitiği mutlaka ve akıllıca kullanılmalı.

Özellikle Blockchain’in gelişimi ile aracılar ortadan kalkmaya başlayacak. B2B ciler buna hazırlık yapmalı.

 

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın