Robotla evlenen Çinli ve Seks Robotları hakkında bir araştırma
7296 görüntüleme
Bu içeriği paylaşabilirsiniz >
Facebook
Twitter
Linkedin
Google+
Pinterest

Dört gençten biri "evet bir robotla sevgili olurum, seks yaparım" diyor!



Seks Robotları için ABD’de seks oyuncakları perakendecisi EdenFantasys.com tarafından 2.000 kişiyi kapsayan bir araştırma yapılmış. Sonuçları oldukça ilginç ve özellikle sosyolojik, psikolojik açıdan toplumsal gelişimi, iletişim, ilişkiler vb. pek çok alandaki dönüşümü oldukça etkileyebilecek gelişmelerin sinyallerini veriyor.
 
Videoda, eş aramaktan, “hadi artık evlen!” diyen çevre ve aile baskısından bıkan ve çareyi kendisine Yingying adını verdiği bir robot yaparak evlenmekte bulan Çinli yapay zeka mühendisi Zheng Jiajia’yı görüyorsunuz.
 
Şu anda özellikle ABD ve Uzakdoğu da hızla yaygınlaşan, aslında yapay zekâ temelli teknolojik cihazlar olan seks robotlarının insansı olanları şimdilik yaklaşık 10.000$ civarındaki fiyatlarla satılıyor. Pazarı giderek büyüyen seks robotlarının hem kadın hem erkek versiyonları var.
 
Yapay zekâ, sensor, malzeme vb. teknolojileri geliştikçe fonksiyonları ve kabiliyetleri de gelişiyor. Partnerleri ile sesle, dokunuşla, tepki vererek, sıvı ya da kaygan malzeme salgılayarak vb. etkileşime girebiliyorlar. Ve tabii ki sürekli geliştiriyorlar.
 
Doğal olarak internete de bağlanabilen bu robotlarla insanların sınır tanımaz hayal gücü ve fantezileri ile neler yapılabileceğine, nerelerde, hangi amaçlarla kullanılabileceğine dair azı olumlu, çoğu olumsuz müthiş tartışmalar var.

 

Genel kanaat seks robotlarının insanlar arası duygusal bağlara, aileleşmeye, üremeye, ruh ve beden sağlığına, kadın erkek ilişkilerine son derece zararlı dönüştürücü etkilerinin olacağı yönünde.

Yaygın beklenti sapkınlığın, sağlıksız ruh hallerinin yükseleceği, özellikle kadınlara yönelik cinsel taciz simülasyonlarının gerçek olayları da kışkırtacağı şeklinde. Son derece cılız çıkan bazı sesler de bu robotların seks ve duygusal gelişim eğitiminde, tedavisinde vb. kullanılabileceğini savunuyor.
 
Konu son derece ilginç. Ve hızla yayılması, gündem olması merak edilmesi çok normal, çünkü seks insan olmanın ayrılamaz, inkâr edilemez ve pek çok başka dürtüsünün temelindeki en önemli gerçek!
 
Seks robotlarına dair yapılan araştırmadan bazı önemli notlar:
 
- Araştırmaya yanıt verenlerin %16’sı ulaşılabilir olursa bir robotla düzenli seks yapabilirim,

- Hatta %13’ü duygusal ve cinsel ilişkilerinde robotları insanlara tercih ederim diyor.

- Her on kişiden dördü de bir robotla sevişmenin normal olduğunu söylüyor.

- %41’i konuşabilen, hatırlayan, sezgisel tepkileri olan robotlara karşı şehvet duygularının oluşabileceğini belirtiyor.

- %4’ü Seks robotlarının yaramaz eğlenceler için daha uygun olduğunu düşünüyor.

- Bir robotla sevişmek için erkekler kadınlardan daha fazla para ödemeye razı. En fazla 1.666 dolar verebiliriz deseler de şu anda maalesef bu kadar düşük fiyatlara insansı sex robotu almak mümkün değil. Minimum fiyatta olanları neredeyse 10.000 dolar civarında.
 
Evet, özellikle bizimki gibi muhafazakar toplumlarda bu, ikircikli ve genellikle rahatsız edici, utanç verici ve uygunsuz bulunabilecek bir konu. Ancak içinde yaşadığımız çağın hızla ve belki de en hızla gelişmekte olanlarından bir tanesi. Üzerinde düşünmeye, incelemeye değer...
 
Kaynak1, Kaynak2, Kaynak3


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz.



 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın