Şirketinin dijital dönüşümünü gerçekleştirebilen liderler için; #GelecekGüzelGelecek
9142 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Şirketinin dijital dönüşümünü gerçekleştirebilen liderler için; #GelecekGüzelGelecek


Yeni Normal’de dijital dönüşüm hızlanıyor. Bu dönemde dijital liderler önem kazanmaya başladı. Veri Ekonomisi diye nitelediğiniz bu dönemde siz Dijital Liderlik’i nasıl tanımlıyorsunuz?

Bu dönem dediğimiz süreç 2020 ile başlayan, dünyanın Pandemi öncesi ve sonrasını kitap ayracı gibi bölen, en ilginç zamanlara denk geliyor. COVID 19 Pandemisiyle değişen daha doğrusu alt üst olan tüm iş/yaşam koşulları, yıkılan paradigmalar ve yine Pandemi yüzünden aşırı hızlanan, her katmana yayılan “dijital dönüşüm,  içine girdiğimiz gelecek 10 yıla damgasını çoktan vurdu…
 
Aslında COVID 19 zaten başlamış olan dönüşümü sadece hızlandırdı. Sinsice derinleşen krizleri su yüzüne çıkardı. Pandemi başladığında hali hazırda dünyanın epeydir çözülmeyi bekleyen ciddi ekonomik, sosyal, politik, teknolojik, ekolojik, psikolojik sorunları vardı. Pandemi öncesi dünya bir kısır döngüye girmişti ve sürdürülemez iş/yaşam koşulları sorumsuzca halının altına süpürülüyordu. COVID 19 pat diye halıyı kaldırdı, o kadar!
 
Bununla beraber evrensel liderlik özellikleri değişmedi. Onlar hala aynen geçerli ve hatta çok daha önemli, güçlü ve gelecekçi liderlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Yapılması gereken yeni liderlik özellikleri aramak değil, mevcutları hatırlayıp, yeni koşullara, gerekliliklere göre uygulamak.
 
Neydi onlar derseniz;  Dürüstlük, doğruluk, güven, diğerlerine ilham vermek, bağlılık, tutku, iyi iletişim, karar verme yeteneği, hesap verebilirlik, yetkilendirme, delegasyon, zaman yönetimi, çeviklik, yaratıcılık ve yenilik, empati, dayanıklılık, duygusal zeka, alçakgönüllülük, şeffaflık, vizyon ve amaç sahibi olmak, çevreci, toplumsal sorunlara duyarlı, sürdürülebilirlik ilkelerine bağlılık vb. idi.
 
Bunlar liderlik için hala fazlası ile geçerli evrensel özellikler. Farklı ve zorlayıcı olansa sorunların Karbon Nötr şirket olmak, 5G’ye geçmek, Tamamen %100 bulutta ve %100 dijitalleşmiş süreçlerde, bot, robot, cobot, yapay zekâ gibi insanlarla, büyük veri ortamında, blockchain ve kripto paralarla çözülmek zorunda olması.
 
Böyle bakınca dijitalleşmenin dışında kalan hiçbir şey olamayacağı için lider tanımın başına “dijital” eklenmesine, “dijital lider” denmesine gerek yok. Çünkü zaten başka bir ortam, gerçeklik ya da seçenek mevcut değil… Bundan böyle her ne yapılacaksa “dijital, dijitalde, dijitalce” yapılmak zorunda… O yüzden yalnızca “lider” demek yeterli. Güçlü lider her zamankinden daha acil ve fazla gerekli…


Yakın gelecek için dijital dönüşümde liderlik konusunda fütürist tembihleriniz neler olur? 

- Fütürist bakış açısına sahip, T’leşmiş Uzgörülü Yönder (Yönetici+Lider) olması.

- “Veri, insan ve çevre” odaklı vizyoner ve aksiyoner liderliği benimsemesi.

- Her ölçekte, her konuda, her kararda ve stratejide teknolojiden maksimumda yararlanacak bilgiye, beceriye sahip olması.

- Algoritmik tasarım yapabilmesi.

- Sıra dışı, cesur, bozguncu, paylaşımcı, takım oyuncusu olması.

- Rekabet değil rekaber (rekabet + beraber) yapabilmesi.

- Holistik bakış açısına sahip olması.

- Teknolojik alt yapı ve yetenekli insan yatırımlarında asla cimrilik yapmaması, fazlası ile bonkör olması​.

Özellikle yapay zeka ve büyük verinin dijital liderler ve dijital dönüşümünü hızlandıran işletmeler için önemi nedir?
 

Dijital liderler ve dijital dönüşümünü hızlandıran işletmeler için (ki bunu yapamayanlar zaten bireysel ya da kurumsal olarak otomatikman oyun dışı kalacak, batacaklar) veri her şey demektir. “Veri” ne iş yapılıyorsa yapılsın, o işin temeli, omurgası, kök hücresidir…
 
Şirketinin, işinin her bir zerresini, hücresini, unsurunu (ürünleri, iş yerleri, çalışanları, müşterileri, tedarikçileri, çalışanları, paydaşları, iletişim, satış, pazarlama, finans vb. tüm hareket ve faaliyetleri) dijital olarak ifade edemeyen, yani veriye dönüştüremeyenlerin geleceğin iş dünyasında hiçbir formda yaşama şansı yoktur…  

Yukarıdakileri yapanlara ise her halükarda #GelecekGüzelGelecek

 

Bu yazı KobiEfor Dergisi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupürlere tıklayınız.
 

 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın