Sleepless Elite ? Uykusuz Elit'ler, Az Uyuyanlar
7238 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Kaç saat uyuyorsunuz?Yıllardır bana en çok sorulan soru “pardon ama siz hiç uyumaz mısınız?”, “günde kaç saat
uyuyorsunuz?”, “akşam kaçta yatıyorsunuz?”
 


Bu soruların sebebi, attığım maillerdeki, post ve tweetlerimdeki saatler. Yıllardır, insanların mışıl mışıl uyuduğu saatlerde, sabah 3, 4, 5, 6 gibi saatlerde ben çalışırım, okurum. Son derece uyanık, keyifli ve verimli olurum. 4-5 saat uyku yeter. 


Akşamları daha erken yatarım, fırsat bulursam ki çoğunlukla arabada bir yere giderken 15-20 dk
kestiririm. Bunlar, günü dengeli geçirmeme yardımcı olur. Kafamı toplarım. Başımı yastığa koyduğumda uyur, uyandığımda da tamamen ayılmış kalkarım. Sabahları asla uykulu, mutsuz ya da offf!!! gibi şeyler hissetmem. Kalkar kalkmaz, banyoya gider yüzümü yıkar, kremlerimi sürer, çayımı yapar ve büyük keyifle ya bilgisayarımın başına oturur, ya da kitabımı, biriken dergilerimi okurum.
 
 

Dünyanın uyanışını izlemek için uyanık olmak lazım... 


O şahane sessizliğin, uyuyan dünyanın müthiş durgunluğu içinde kana kana okurum, araştırırım,
yazarım... Camı açar derin nefesler alır, ruhumu, beyin hücrelerimi beslerim. O saatlerde hava bile
daha temiz, taze gibi gelir bana. Buluttaki dükkanımı ve şubeleri (bloğumu ve sosyal medya ağlarındaki sayfalarımı) düzenlerim. Tıpkı şafak vakti kalkıp tarlasını eken, biçen, toprağı havalandıran çiftçiler, fırınlarını açan ekmek ustaları,  dükkanlarının kepenklerini kaldıran esnaflar gibi işe koyulurum
 


Bazı dönemlerde kesintiye uğrasa da sabah 6-7 arası yürürüm. Ya yürüme yolunda ya da öylesine
sokaklarda dolanırım. Yurt dışında ya da başka şehirlerde isem boş sokaklarda yürümek büyük keyiftir. Ne keşifler yaparım. Güneşin doğuşunu, dünyanın uyanışını, sokakların yavaş yavaş
hareketlenmesini izlemek şahanedir. Çok heyecan vericidir. Bu büyük sistemin devinimini gözlemlemek harikadır, besler... Heyecanlandırır. Motive eder. “Hadi ben de oyalanmadan karışayım aralarına, hadi hadi!” duygusunu tetikler...
 
 

Doktordan raporum var:) 


Bu hallerim yadırganır, hatta uyku bozukluğum olduğu söylenir. Bir kaç yıl önce ailemin baskısı ve
“tamam şimdi böylesin, bir rahatsızlık hissetmiyorsun ama ileride fena çıkar bunun acısı, illetli olursun, mutlaka baktıralım” diye tutturduğu için uyku merkezine yattım, testlerimi yaptırdım, raporumu aldım. Hiç bir bozukluğum yok. Kısa ama gayet kaliteli uyuyorum. Doktorlar “sizin yapınız bu, uyku saatleriniz kaymış” dedi ve aklandım:)
 
 

Az uyuyanlar hakkında araştırmalar: 


Son yıllarda insanlar özellikle hiç bir şeye zaman yetiştirememek duygusu ile boğuşuyor. FOMO bir
salgın hastalık olarak kabul ediliyor. Bunların da etkisi ile olsa gerek, daha az uyumak ve bunu bir
alışkanlık haline getirmek konusunda yapılan araştırma ve çalışmalar artıyor. Ufak bir internet taraması ile hepsine ulaşılabiliyor. Tabii tartışmalar sürüp giderken “Hastalıktır, değildir. Normaldir, anormaldir” söylemleri de havalarda uçuşuyor. Bilim adamları gönüllü denek bulmakta zorladıklarından yakınıyor.  


Ama ortada bir gerçek var; bazı insanlar ki içlerinde ben de varım, daha az uyuyarak yaşayabiliyor...
Sayıları çok az olmasına rağmen, dünyada günde 6 saatin altında uyku ile gayet normal, mutlu, aktif, neşeli ve verimli dolaşan, çalışan insanlar var. Bu tür haberleri okudukça “aaa ben de öyleyim, demek hasta değilmişim...” diyenler de artıyor...
 
 

Bu kategoriye giren ve saptanabilmiş tanınmış isimler;


Napeleon, Leonardo da Vinci, Margaret Thatcher, Salvador Dali, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Winston Churchill, Thomas Edison, Madonna (4), Martha Stewart (4), Yahoo CEO Marissa Mayer (4-6), Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ve Donald Trump. Nicola Testa (2 saat), Condoleezza Rice, Obama, Sina Afra, Nuri Çolakoğlu, Ertuğrul Özkök; Süleyman Demirel, Sezen Aksu...  (Varsa bildiğiniz başka yerli yabancı isimler, yollayın ekleyelim). 

Normal uyuyanlar: Çocuklarda 8-12, yetişkinlerde 7-9 saat, ileri yaşlarda 6-7 saat uyku normal
sayılıyor. İnsanların 2/3 si böyle.
 
 

Uyku sorunu olanlar: 7 saatten az ya da kesintili, sorunlu uyuyanlar. Hatta hiç uyuyamayan vb. Bunlar da 1/3 e denk geliyor. Bu sınıfa girenlerde genellikle diğer sağlık sorunlarının yanı sıra şeker, obezite, yüksek tansiyon sorunları da yaygın olarak görünüyor. 
 

Kısa, az uyuyanlar: Dünyadaki insanların %1 ila %3 ünün bu kategoriye girdiği sanılıyor. 6 saatten az
uyumalarına rağmen herhangi bir yorgunluk ya da sorun yaşamadan normal fonksiyonlarını
sürdürebiliyorlar. Genellikle enerjik, dışa dönük profiller oluyorlar. Genetik ya da kendini eğiterek bu özelliği kazanmış olanlar var. Son yıllarda fareler üzerinde yapılan deneylerde, genetik kopyalama ile daha az uykuya ihtiyaç duyulabileceğini ispatlayan sonuçlara ulaşılıyor.  
 
 

Neden böyleyim ya da böyle oldum? 


Diye düşününce belki aşağıdakiler veya hepsinin karışımı sonunda beni Sleepless Elite yapmıştır diyorum; 
 

- Çocukluğumdan beri annem biz uyurken tüm işleri bitirmiş olurdu. Sabaha karşı kalkıp, yemekleri yapar, ortalığı toplardı. Genetik bir transfer almış olabilirim. 
 

- Üniversitede sabaha karşı kalkıp çalıştığım derslerde, sınavlarda daha başarılı olduğumu fark ettim. Kendimi buna şartlamış olabilirim. 
 

- Kızım 1 yaşına kadar deyim yerinde ise hiç uyumadı. Çok gazlı, ağlayan bir bebekti ve ben doğal olarak geceleri hep ayakta idim. 1-2 saat uyku ile işe giderdim. O bir yıldan sonra sabahları hep erken kalkmaya ve ani/kısa uyanıp, ani/kısa uyumalara, beynimi hızlı toplamaya da bu dönemde alışmış  olabilirim. 
 

- Kendi işimi kurmaya karar verdiğimde hala çalışıyordum ve bana ekstra zaman lazımdı. O zamanı bilinçli olarak sabahları 3’te, 4’te kalkarak yarattım. Belki de bu artık bende bir alışkanlığa dönüşmüş olabilir. 
 

Kısacası galiba hem genetik sebeplerle hem kendimi eğiterek hem de bazı mecburiyetlerden dolayı az uyuyanlar sınıfına dahil oldum. İyi ki de olmuşum. Ya yapmam gereken, yapmak istediğim onca şey varken gözümden uyku aksaydı, kafam dursaydı... Düşünmesi bile ürkütücü... Bırrr:((( 
 

Ben bu yazıyı yazarken siz büyük ihtimalle uyuyorsunuz:) Kim bilir ne rüyaları görüyorsunuz?

Güzel düşlerinizin hepsi gerçekleşsin, çirkin olanları da güzelleşsin... 

Gelecek (az uyusak da çok uyusak da) Güzel Gelecek...  O güzellikler için hazır olmak gerek:)
 

Bitirirken “Oh sonunda yazdım!” diyorum. Bundan sonra yukarıdaki soruları soranlara hemen bu linki yollayacağım...
 

Kaynak1Kaynak2

****************************** 

Daha iyi bir gelecek için hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek, 
Seminer-Workshop-Moderasyon-İçerik-Etkinlik Kurgusu vb. talepleri için görüşmek, 
Özel-özgün çalışmalarla işinize, hayatınıza dair iyileştirmeler yapmak üzere
 Antrenörlük almak 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;

Başvuru ve sorularınız için lütfen > burayı tıklayınız

Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın