Uzay Yarışının “Mars” ayağında son durum; Insight Mars'a indi! 26 Kasım 2018, 22:52
4773 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Uzay Yarışının “Mars” ayağında son durum...Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight'i (İçgörü), 26 Kasım 2018 Pazartesi günü Türkiye saati ile 22:52 de (2:52 p.m. EST) Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirdi.
 
5 Mayıs’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketiyle uzaya fırlatılan Insight’ın yolculuğu 6 ay sürdü. Insight, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdikten 6 dakika sonra hızını sıfırladı ve paraşütünü açıp iniş motorlarını çalıştırarak, üç ayağı üzerinde yüzeye iniş yaptı ve ilk iş olarak aşağıdaki fotoğrafı dünyaya yolladı... 


 
NASA'nın son altı yılda Mars'a gönderdiği ilk uzay aracı olan InSight, iki yıl boyunca Mars'ın yüzeyi ve yeraltı yapısı ile ilgili bilgiler toplayıp dünyaya iletecek.
 
Bugüne kadar Mars'la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı. Insight bu kez, yeraltı yapısını da inceleyecek. Mars'taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.
 
Mars Dünya ve Venüs'ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi'nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı. NASA InSight'ın Mars'ı bir 'zaman makinesi' gibi kullanacağını da söylüyor.
 
InSight'ın inişi New York'taki Times Square'da dev ekranlardan izlendi. Ve tabii ki Nasa çalışanları haklı olarak sevinçten havalara uçtu!


İnsanlık adına çok sevindirici. Darısı başımıza…


 
Aşağıdaki, Mars’a yapılan seferlerin listesini gösteren tabloyu maalesef, ancak ve hâla, başına sıfır koyarak girebildiğim Wikipedia’dan 26.11.2018 sabaha karşı aldım. Insight henüz operasyon sürüyor şeklinde görünüyor, bugün güncellenir herhalde.
 
Kaynak: 
https://goo.gl/zFLbcS


Tabloya göre durum şu;

 Bugüne kadar 56 sefer yapılmış. 

Mars’a yolcululuğu 1960’da (58 yıl önce) Ruslar başlatmış. 22 sefer yapmışlar, sadece 2’si neredeyse başarılı olmuş. Halen, 2016 da Mars yörüngesine girmiş bir araçları var ve  Avrupalılarla ortak bir yolculukları da devam ediyor.
 
Amerika Mars’a ilk yolculuğu 1964’te yapmış. İlki başarısız, ikincisi başarılı olmuş. Şu ana kadar toplam 26 seferleri var ki birisi 2025’te bitecek, 17 si başarılı olmuş.
 
Rusya ve Amerika dışında Mars’a sefer düzenleyenler:
 
1998’de Japonlar (yakıtı bittiği için başarısız olmuş),
 
2003’te Avrupa (toplam 5 seferleri var. Biri hala sürüyor ve 2026 da sonlanacak, bir diğeri Ruslarla ortak, halen devam ediyor),
 
2011 de Çin (başarısız),
 
2013’de Hindistan (sürüyor, 2020’de bitmesi planlanıyor) uzay aracı yollamış. 
 
Mars işini Ruslar başlatmış, ancak onlardan dört yıl sonra seferlere başlayan Amerika, uzay yarışında Rusları ve diğer ülkeleri epey geride bırakmış görünüyor... Biz ne zaman katılacağız acaba bu yarışa?

 ******************

#Repost @nasa Our InSight lander sent home its first photo after this afternoon’s #MarsLanding - the first time we’ve landed on the Red Planet in six years!
 
The instrument context camera mounted below the lander deck obtained this image on the surface of Mars shortly after touching down at 2:52 p.m. EST. The transparent lens cover was still in place to protect the lens from any dust kicked up while landing near Mars' equator on the western side of a flat, smooth expanse of lava called Elysium Planitia.
For the next two years, the spacecraft will use its unique tools to conduct Mars’ first thorough checkup since it formed 4.5 billion years ago. As the first outer space robotic explorer to study in-depth the “inner space” of Mars, the mission will help us understand how rocky planets, including Earth, formed.
Credit: NASA  #nasa #space #insight #redplanet #mars #redplanet #science #solarsystem
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın