1 Mart Gelecek Günü (Future Day) Kutlu Olsun - 2023
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

1 Mart Dünya Gelecek Günü (World Future Day) Kutlu Olsun... 10. Yılındayız... Nice 10, Güzel, Daha İyi Yıllara... #GelecekGüzelGelecekİlk kez, Fütüristler Derneği'nin ilk kadın başkanı Fütürist Ufuk Tarhan önderliğinde ve küratörlüğünde 2013 yılında, Fütüristler Derneği ve World Future Society iş birliğiyle düzenlenen Gelecek Günü etkinlikleri ki buna Fütüristler "Gelecek Bayramı" demeyi de seviyorlar ki bu yıl  maalesef 6 Şubat'ta yaşanan Büyük Güneydoğu Deprem Felaketi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. 1 Mart 2023'te yalnızca "Millennium Project" in ev sahipliğinde Küresel Zoom Buluşması'nda Türkiye'yi temsil etmekle yetinildi.  

1 Mart 2023'de Fütürist Ufuk Tarhan, Ece Üren'in Ana Haber Bülteninde, Kanal-100'de yer aldı...Gelecek Günü Nedir? 

Gelecek Günü ilk defa Humanity+ Leadership: MINDS konferansında, Second Life içinde, 15 Eylül 2011 tarihinde dile getirildi.  Fikir, Konferans Başkanı Dr. Ben Goertzel tarafından çok beğenildi ve dünyada yayılması için girişimler başlatıldı. Tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması amacıyla dünyada 2012'de Ray Kurzweil'in öncülüğünde "Future Day" olarak kutlanmaya başlandı. Bundan haberdar olan Ufuk Tarhan'ın Fütürsitler Derneği'ne "Biz de Gelecek Günü Kutlayalım" önerisi ile 2013'te dünyada ilk kez sistemli olarak Türkiye'de de kutlanmaya başlandı. İilk yıllarda küratörlüğünü ve liderliğini Ufuk Tarhan üstlendi. Tarhan, aynı zamanda 2008 yılında Türkiye'de ilk Fütüristler Zirvesini de gerçekleştiren Fütüristtir. 

Gelecek Günü’nün gelişmesini sağlayan düşünce;

”Bayramlar, kitlesel kutlamalar insanların dikkatlerini ve enerjilerini ortak noktaya toplamak için müthiş kuvvetli araçlardır. Çoğu da geçmişte olan şeyleri ya da doğanın ritmik tekrarlarını kutlamak içindir. Tarih ve doğa onurlandırmamız gereken kıymetli, ortak değerlerle doludur.  Ancak biz müthiş olasılıklarla dolu ve hep beraber inşa etmekte olduğumuz geleceğin de kutlanması gerektiğine inanıyoruz”…
 

Gelecek Günü tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması için tasarlanmış bir "Geleceğ kutlama, onurlandırma ve ona hazırlanmak için ortak düşünce üretme" günüdür.
 

Gelecek Günü fikri Türkiye’de ilk olarak Fütüristler Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve dünyanın en önemli 100, Forbes Dergisi internet sitesinde en etkili 50  kadın fütüristi arasında gösterilen Ufuk Tarhan tarafından ortaya atılmış ve tasarlanmış olup, Fütüristler Derneği tarafından temsil edilmektedir.
 

Gelecek Günü ile ilerleyen yıllarda, aşağıdaki adımları gerçekleştirebilmektir;

  • 1 Mart Gelecek günü 10 Yıldır Millennium Project tarafından tüm dünyada 24 saat boyunca online bağlantılarla kutlanmaktadır. 2023 yılında Türkiye adına Ufuk Tarhan moderatörlüğünde Fütüristler Derneği üyelerinden bir grup, 1 Mart Çarşamba, 12:00 - 13:00 arası geleceğe ev sahipliği yapacak. Geleceğin küresel konuları, sorunları, çözümleri üzerinde katılımcılarla sohbet edecek. 
  • Tüm dünyada 1 Mart’ın hükümetlerce resmi tatil olarak ilan edilmesi
  • Okullarda tarih dersinin başladığı yaşlarda gelecek dersinin de müfredata alınması
  • Gelecek derslerinin konması ve bölümlerinin açılması
  • Okullarda 1 Mart’larda daha iyi bir gelecek yaratmak için Gelecek Günü Projeleri yaptırılması
  • Gelecek Günü kostüm partileri, kıyafet baloları, şarkı, resim, tasarım yarışmaları düzenlenmesi
  • İş yerlerinin çalışanlarına gelecek için yaratıcı düşünceler geliştirmek üzere bir günü tatil vermeleri
  • Yayın organlarının, medyanın 1 Mart’larda Gelecek Günü için özel yayınlar yapmaları

Türkiye'de önceki yıllarda gerçekleştirilen, Gelecek Günlerinin tema ve konu başlıkları ile bazı hatırlatmalar; 


2005 yılından bu yana kişi ve kurumlarda gelecek çalışmaları konusunda farkındalık geliştirmek üzere birçok projeye imza atan Fütüristler Derneği, aşağıda açıklanan gerekçelerle, 2013 yılından itibaren her yıl, 1 Mart’ı “Gelecek Günü” olarak kutlama kararı almış ve 2013'ten bu yana Gelecek Günü hiç aksatılmadan coşku ile yerli, yabancı, genç hatta  çocuk, pek çok değerli katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bir teknik aksaklık nedeniyle bazı yılların linkleri maalesef kaybedilmiş olsa da Ufuk Tarhan'ın özel arşivinde kalan ilk 5 yıla dair özet ve tanıtımlar da fikir vermesi açısından aşağıda paylaşılmaktadır; 
 

2013 Gelecek Günü  NTV Yayını 
2014 Gelecek Günü  Özet videosu
2015 Gelecek Günü
2016 Gelecek Günü  2016 Özeti 
2017 Gelecek Günü  & 2017 Videosu
2022 Gelecek günü full kayıt (YouTube)  & 2022 Ufuk Tarhan'ın Gelecek Günü Kutlama Mesajı 

2013’teki ilk Gelecek Günü’nün teması “Her zaman ve her koşulda sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için ileri gitme arzusunu sembolize etmek” üzere “More Forward for Sustainable Future / Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri” idi.

 

2014’ün teması ‘’Future of Humanity / İnsanlığın Geleceği’’ olarak kurgulandı. Rengarenk beyin olarak belirlenen logo ile insana dair her şeyi farklılaştıran ve yaratan beynin, sonsuz, karmaşık ve renkli doğasına dair bilgiler, yurt içinden ve dışından, farklı alanlardan konuşmacıların değerli fikirleri ile paylaşıldı. 
 

2015’te “Future of Youth / Gençliğin Geleceği” ana tema olarak seçildi. İçinde bir gencin hayat döngüsünde karar verme ve dünyayı dönüştürmek için adapte olduğu yeni hayat tarzlarındaki değişimleri sembolize eden ve gençlerin olduğu beyin logosu kullanıldı. Sahnede bol bol genç yetenek dinlendi. 2015 Gelecek Günü'nü gençler şekillendirdi.  Geleceğe hazırlık için beklentilerin, hayallerini anlattı. Büyüklerinden önemli rehberlikler aldı. 

2016 yılının teması:  “Future of Woman / Kadının Geleceği”, ana sloganımız “Farklıyız ve Eşitiz! / We Are Different and Equal!”  ve odaklanılan konu “Kadın-Erkek eşitliği / Gender Equality” idi. Tüm gün boyunca bu konunun önemive daha iyi bir gelecek için ne kadar hayati olduğu irdelendi. Örneklerle, rakamlarla gerekliliği, şart olduğu çarpıcı örnek ve önerilerle paylaşıldı. Kadın, erkek ve tüm cinslerin eşit olduğu bir dünyanın ne kadar renkli, aydınlık, sağlıklı, verimli, sürdürülebilir ve dengeli olacağına dair gelecek hayalleri kuruldu, senaryolar kurgulandı. Kadın-Erkek eşit olduğumuz, olacağımız dünyanın neye benzeyeceği, nasıl daha iyi olacağı anlatıldı. 

2017’de ise “Future of Future / Geleceğin Geleceği”ne odaklanıldı. Gelecekte insan-makine bütünleşmesi, geleceği blockchain ve kripto varlıklarla, dağıtık finans ile temelden değiştirecek olan yeni para-finans sistemi, veri, veri güvenliği, Ufuk Tarhan tarafından geliştirilen yeni çağın kişisel dönüşüm ve bireysel olarak geleceğe hazırlanma modeli  T-insan, dijital mutluluk ve tasarımın geleceği konuları ele alındı. 


2018 yılında World Future Society ile ortaklaşa gerçekleştirilen Gelecek Günü’nün teması “Tomorrow / Yarın” olarak belirlendi. Gelecekte topluluk olmak, teknoloji ve kadın, siber güvenlik ve hukuk, blokzincir teknolojisi ve dijital dönüşüm, gelecekte e-spor, yapay zeka ve akıllı platformlar gibi konulara yoğunlaşıldı. 


2019 yılında  “2040 Yılında Mutlu İnsan Olmak” konu başlığı altında ilerlendi. Teknolojik, sosyolojik, politik, bilimsel ve sanatsal açılardan 2040 yılındaki geleceğimizin nasıl şekillenebileceğine ve bu yolculukta biz insanların olumlu bir geleceğe ulaşmasının nasıl mümkün kılınacağına dair önemli konuşmalar dinlendi, paneller yapıldı. Etkinlik Haliç Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 
 

2020 yılında ise “2040’da Organik Olmak” teması ile "İnsan kalmak, öğrenmeyi makinelere mi bırakalım?, organik müşteri deneyimleri, çalışanların fabrika ayarları, ekoloji, etik ve felsefe. karamsarlık" gibi hayata dair insani sorunların, soruların ve kaygıların üzerine gidildi. Olası senaryolar yurt içinden ve yurt dışından katılan fütüristler, kanaat önderleri, iş dünyası ve akademi temsilcilerince değerlendirildi. 


2021 yılında, 2020 yılında başlayan COVID-19 Pandemisi nedeniyle Gelecek Günü Online kutlandı. Teması;  "Gelecek 2.0: Pandemi Sonrası Yeni Gelecek” olarak belirlendi. 
 

2022 yılında Marketing Türkiye ve Fütüristler Derneği YouTube kanallarından canlı olarak yayınlanan etkinlikte ana tema “Yok Oluştan Önce Son Çıkış” olarak belirlendi. Konuşmacıları arasında akademisyenlerin, STK temsilcilerinin, yazarların ve profesyonellerin bulunduğu Gelecek Günü 2022; Abdi İbrahim, Arçelik, Coca-Cola, Finish, Ford Otosan ve Yapı Kredi’nin değer paydaşlığıyla gerçekleşti. Günümüzün androposen insanının eline geçirdiği güçle yeryüzünü nasıl tahrip ettiğine ve daha da geç kalınırsa dönülmez bir şekilde insanlığın maruz kaldığı en büyük tehdide yani “iklim krizine” odaklanıldı. Etkinlikte, özellikle, bugün ve sonrasında doğan çocukların göreceği 22. yüzyılda gezegenimizin halâ yaşanabilir en güzel yer olabilmesi için alınması gereken önlemler, korunması gereken değerler ve yapılması gereken eylemler ele alındı.  2022nin full kayıdı burada, izleyebilirsiniz. 

World Future Day, Futurist Ufuk Tarhan Haberi 

2023 1 Mart, Wordl Future Day - Dünya Gelecek Günü 24 Saat Zoom bağlantı linki için buraya tıklayın.

Genel bilgi ve detaylar: Join World Futures Day 10th Anniversary on March 1st! - The Millennium Project (millennium-project.org)


Fütüristler Derneği, Gelecek Günü sayfası

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.