2021’de gerçekleşen, 2020 Tokyo Olimpiyatlarına dair ilginç detaylar...
6200 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

2021’de gerçekleşen, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatlarına dair ilginç detaylar...2020 yılında gerçekleşmesi gereken ve COVID-19 Pandemisi nedeniyle ertelenen Tokyo Yaz Olimpiyatları 22 Temmuz Cuma - 8 Ağustos Pazar 2021 tarihleri arasında  gerçekleşiyor...
 
Japonya, bundan 56 yıl önce, 1964’de bir kez daha Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştı.  Hatta o yıl, dünyanın ilk nokta vuruşlu yazıcısı olimpiyat oyunlarının zaman kayıtlarını en net şekilde saptamak ve yazılı kaydetmek ihtiyacı ile Seiko Epson tarafından geliştirilmiş, bu buluş dijitalleşmede çığır açan önemli unsurlardan biri olan “yazıcı-printer” pazarının da başlangıcı sayılmıştı.  
 
2021 Olimpiyatlarına dair bazı ilgi çekici bilgiler;


- Resmi web sitesi https://olympics.com/tokyo-2020/en/
 
- Tokyo 2020 Olimpiyat ateşini Japon tenisçi Naomi Osaka sakura (kiraz çiçeği) şeklinde tasarlanmış olan olimpiyat meşalesiyle tutuşturdu Olimpiyat meşalesinin kökeni Prometheus'un Yunan tanrısı Zeus'tan ateşi çalması ile ilgili olarak Antik Yunanistan'a dayanıyor. Meşale, ilk defa Amsterdam'da 1928 Yaz Olimpiyatları'nda tanıtıldı ve o zamandan beri modern Olimpiyatlar'ın bir parçası oldu.
 
- Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz 2021 Cuma günü gerçekleşen açılış töreninde, 1.824 drone ile gökyüzünde Dünya şeklinde devasa bir küre yapıldı ve gökyüzü aydınlatıldı. Bu konseptin seçilmesinin nedeni “Her birimiz yalnızca daha hızlı gidebiliriz, yalnızca daha yükseği hedefleyebiliriz, oysa ancak bir arada ve dayanışma içinde olursak daha güçlü ilerleyebiliriz" mesajının verilmesi olarak açıklandı.  
 
- Drone show sırasında sanatçılar Angelique Kidjo, Alejandro Sanz, John Legend, Keith Urban ve Suginami Çocuk Korosu John Lennon'un “Imagine-Hayal et” şarkısını söyledi. Şarkı, Olimpiyat Oyunlarının temsil ettiği değerleri, barış ve kardeşliğe, birlik ve beraberliğe çağrıyı yansıttığı için seçilmiş.
 
- Tokyo, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Eylül 2013'te 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak üzere seçildi. Diğer aday şehirler İstanbul ve Madrid'di. 2024 Yaz Olimpiyatları Paris’te 26 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
- 2020 (2021) Tokyo Olimpiyatlarının resmi sloganı; Çeşitlilik ve kapsayıcılık için evrensel bir çağrıyı yansıtan “United by Emotion / Duygularla Birleşmek”. Slogan aslında bu tip etkinliklerin temel amacı olan değişik geçmişe, özelliklere sahip insanları sporun birleştirici gücü ile bir araya getirmeyi, ortak duygularla farklılıkların ötesine geçebilmeyi, dünyanın her yerinden, milyonlarca insanın birbirleri ile spor sayesinde bağlantı kurabilmesini, ortak duygular paylaşmanın tılsımlı gücünü anlatmak açısından son derece anlamlı…
 
- 205 ülkeden 11.000 sporcu yarışacak.
 
- 50 oyun ve 33 farklı spor dalında tamamı geri dönüştürülmüş elektronik malzemeden yapılan 5.000 madalya dağıtılacak. Olimpiyatlarda dağıtılacak madalyalar için Japonların bağışladığı 78.985 ton dijital kamera, dizüstü bilgisayar, mobil-el oyun cihazı ve 6.21 milyon cep telefonundan oluşan elektronik malzeme geri dönüştürülmüş.  
 
- Fütüristik robotlar, otonom araçlar ve elektronik sensörlerle donanmış ileri teknoloji uygulamaları sporcuları karşılamaktan ve ziyaretçilerle etkileşime girmekten, farklı dillerde yardımcı olmaktan ve mekânlarda fiziksel olarak bulunamayan insanlara uzaktan oyunlarla ilgili görüntüler yollamaya kadar Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda önemli görevler üstleniyor. Güvenliğe yardımcı olmak için ilk kez bu yaz olimpiyatlarında yapay zekâ ve 5G kullanılıyor.
 
- Tokyo Olimpiyatlarının iki maskotu var. Mavi-beyaz olan fütürist karakter Miraitowa, Japonca'da gelecek anlamına gelen "mirai" ve sonsuzluk anlamına gelen "towa" kelimelerinden türetilmiş. Dünyanın dört bir yanındaki insanların kalbinde sonsuz umut dolu bir geleceğe yol açma dileğini, “umut yolumuzu aydınlatır” felsefesini sembolize ediyor. Pembe beyaz Someity ise engelleri aşan ve mümkün olanı yeniden tanımlayan Paralimpik sporcuları temsil ediyor. Paralimpik maskot Someity, popüler kiraz çiçeği Someiyoshino'nun adından ve İngilizce'deki ”so mighty-çok güçlü" deyiminden türetilmiş.
 

Naomi Osaka lights Olympic flame to start Tokyo Games

- Japonya'daki ilkokulların %75'inden fazlasının ve birkaç denizaşırı Japon okulunun katıldığı, bir süreçle seçilen maskotlar çocukların tarifleriyle oluşturuldu. Onlara göre Someity'nin süper güçleri var. Maskot yüzünün iki yanında bulunan kiraz çiçeği antenlerini kullanarak telepatik olarak mesaj gönderip alabiliyor. Özel pelerinini kullanarak uçabiliyor. Temsil ettiği Paralimpik sporculara çok benzeyen Someity, insanüstü bir güç sergiliyor. Miraitowa’nin çivit mavisi rengi ve deseni ise Japon kültürünün hem geleneğe hem de yeniliğe verdiği eşit değeri, "geçmişten öğren ve yeni fikirler geliştir" Japon atasözünü yansıtıyor, ayrıca çocuklara göre Miraitowa’nın da istediği yere ışınlanmasına yardımcı olan özel bir gücü var.
 
- Tokyo Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmanın maliyeti 26 milyar dolar.
 
- Olimpiyat Açılış Töreni biletleri 112 ile 2.808 dolar arasında değişiyor. Japonlara 4.5 milyon bilet satıldı. Açılış-kapanış törenlerine Japonlardan başka kimse katılamıyor.  
 
- Açılış ve kapanış törenleri 68 bin kişilik Yeni Ulusal Stadyum'da yapılıyor.  
 
- Tarihte ilk kez Olimpiyat müsabakaları COVID-19 endişeleri nedeniyle seyircisiz yapılıyor. Yarışmacıların motivasyonu için önceki olimpiyatların ses efektleri kullanılıyor.  
 
- 2021 Olimpiyatlarının en genç yarışmacı 15 yaşındaki Amerikalı yüzücü Katie Grimes. Tarihin en genç Olimpiyat madalyası, 1896 Atina Olimpiyatları'nda 10 yaşında bronz madalya kazanan Yunan jimnastikçi Dimitrios Loundras, en yaşlı olimpiyat madalyasını kazanan ise 1904 Olimpiyat Oyunlarında, 66 yaşında iken Kolombiya okçuluk takımında bronz ve altın madalya kazanan Lida Peyton.
 
- 2020 Olimpiyat Oyunları sırasında 339 spor etkinliği planlanmış. Beyzbol ve softbol, ​​2008'den bu yana ilk kez olimpiyatlarda yer alıyor. - İlk kez dört yeni spor eklenmiş: Karate, Spor Tırmanışı, Kaykay ve Sörf.
  
- Tokyo, Paralimpik Oyunlarına ikinci kez ev sahipliği yapan ilk şehir. İlk Paralimpik Müzesi Tokyo 2020 Olimpiyatları sırasında açılacak. 33 Olimpik Spor ve 22 Paralimpik Spor etkinliği düzenleniyor.
 
- Tüm etkinlikler “Heritage Zone ve Tokyo Bay Zone” denilen iki ana alanda ve ilaveten 40'tan fazla yerde gerçekleştiriliyor. Heritage Zone, daha önce 1964 Oyunlarında kullanılan ikonik mekanları ve tesisleri kapsarken Tokyo Bay Zone ise şehrin yenilikçi ve fütürist tarafını yansıtıyor.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın