2023 - Yönetim Kurulu Gündemi
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

2023 - Yönetim Kurulu GündemiHatırlatayım, ben “iş odaklı ve geleceğe olumlu bakan” bir fütüristim.

Okumakta olduğunuz bu yazı, Platin Dergisi’ndeki 131. makalem.  10 yıl, 11 aydır (Ocak 2012’de başladım. Ocak 2023’te tam 11 yıl olacak) bu köşede sizlere bireysel ve kurumsal iş başarılarınızı artırmanız için mümkün olduğunca net gelecek uzgörüleri aktarmaya çalışıyorum.  Beğeniliyor ve yararlanılıyor ki bunca zamandır devam ediyorum. Daima en çok okunanlar arasında yer alıyorum. Gösterdiğiniz ilgiye ve desteğe teşekkür ederim. Geri bildirimlerinizden anlıyorum ki geleceğe dair çıkarımlarım ve yorumlarım sizler tarafından oldukça temiz, net iş önerileri olarak algılanıyor, esinleniliyor ve kullanılıyor. Daha çok uzun yıllar bir arada olabilmemizi dilerim.  
 
Ancak bu yıl ilk defa size geleceğin o kadar da net bir resmini çizemeyeceğim galiba.
 
Çünkü 2030, 40 ve 50’lere kadar neler olabileceği, neler olması gerektiği aslında parça parça gayet net belli. Yani bir anlamda geleceğe tuttuğumuz dürbüne yansıyan, yakın gelecekte değişecek, dönüşecek, başlayacak ve belirleyici olacak faktörler, onların görüntüleri ayrı parçalar halinde çok net. Fakat henüz birlikte, bir düzen, sistem ve uyum içinde, anlamlı bir bütünsellik, güzel bir tablo gibi değiller. Geleceğe bakarken adeta kaleydoskopa bakar gibiyiz. Olacak olanlar şekillenmiş durumda ama her şey havalara, yanlara, gerilere uçuşuyor. Müthiş bir hareketlilik, tutarsızlık ve nizamsızlık var. Adeta geleceğin fotoğrafı kaleydoskopa dönüşmüş durumda (2000-2001 yıllarında da böyle hissetmiştim).  
 
Bununla beraber deneyimli bir fütürist olarak 2023’te her yönetim kurulu toplantısında gündem olacak ve olması gereken konuları madde madde, bir anlamda yapılacak işler listesi gibi sıralamak isterim. Bunu yaparken de Ağustos yazımda belirttiğim gibi üç konunun hayli zorlaştırıcı olacağını tekrar hatırlatarak başlayacağım;
 
- Enflasyon, resesyonumsu ve fahiş denebilecek maliyet artışları ile bezenmiş genel ekonomik iklim, sosyal huzursuzluk.
 
- Yetenek kıtlığı ve yüksek ücretlerle daha da coşan maliyet artışları, sarsılan şirketler, sektörler.
 
- Küresel tedarik kıtlığı ile özkaynaklara, öz üretime, tüketime yönelim. Yepyeni paktların ortaya çıkması.
 
Bu belirleyicilerin gölgesi ve etkisi ile Yönetim Kurullarının 2023 gündem maddeleri şöyle:
 
1- Dijital teknolojileri maksimumda kullanın. Neredeyse dijitalleşmeyen, mobil, e-ticaretle, online, uzaktan yapılamayan hiçbir iş süreciniz kalmamacasına şirketinizin tüm stratejilerini, planlarını baştan aşağıya gözden geçirin. En büyük yatırımlarınızı verimliliği yükseltmek, müşteri deneyimini iyileştirmek üzere dijital alt yapıya kanalize edin, veri odaklı yönetime geçin. 2023’te yapay zekaya, robotlara, özellikle de RPA dediğimiz Robotic Process Automation ya da Pobot’lara harcayacağınız hiçbir kuruşa acımayın.  WEB3.0, Blockchain ve 5G’ye geçişe hazır olun.
 
2. ESG, yani Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (Environmental, Social, and Corporate Governance) ve Birleşmiş Milletlerin 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri, yukarıdaki birinci madde kapsamı da dahil olmak üzere tüm stratejilerinizin, metriklerinizin belirleyici, anayasası olmalı. Şirketinizde artık bu sene mutlaka bu eksende, en tepeden en alt kademeye kadar dramatik ve acil bir kültürel sıçrama, uygulama değişikliği geçirmelisiniz. Çevre etkinizi minimize ederken sosyal etkinizi müthiş yükseltmelisiniz. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde küresel oyunun dışında kalırsınız.
 
3. Otomasyon, teknoloji kullanımı arttıkça rutin, tekrarlanan alanlardan pek çok çalışanınızı işten çıkarmak zorunda kalacaksınız. Bu şirket içi huzursuzluk ve güvensizlik yaratacak. Öte yandan her geçen gün daha da gelişmiş yetkinlikte insan kaynağını işe almanız ya da kontratlarla bağlamanız da gerekecek. Bu karmaşayı iyi yönetmelisiniz. O yüzden kendinize ve çalışanlarınıza yatırım yapın. Sektördeki en son gelişmelerden haberdar olun ve sınıflar, seminerler ve diğer eğitimlerle yeni beceriler kazanın. Olanları geliştirin, yükseltin. Teknoloji çok önemli olacak ancak başarıya giden yolu esas açacak olanlar hala mesleki gelişime yatırım yapmak, yetenekleri toplayabilmekle, olanları da koruyabilmekle yani yetenekli, yetkin insanlarla mümkün olacak. Bu sene hiç almadığınız kadar danışmanlık hizmeti alacaksınız, almalısınız.
 
2023 adeta yeni eve taşınırken (yeni çağa geçerken) mevcut evi toparlama, nakliye hazırlıkları gibi geçecek. Öylesine dağınık bir evde, her şey havaymış gibi hissederek çalışacaksınız. Güç, kuvvet, esneklik, dayanıklılık, çeviklik, kapsayıcılık, şans dilerim.


Bu yazıyı Platin Dergisi için yazdım. Tamamını buradan okuyabilirisiniz.

Büyütmek için görsele tıklayınız 👇 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.