2029 Asya Kış Olimpiyatları Suudi Arabistan’da, çölde yapılacak!
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

2029 Asya Kış Olimpiyatları  Suudi Arabistan’da, çölde yapılacak!..Suudi Arabistan, henüz var olmayan çöl megakenti Trojena’da 2029 Asya Kış Oyunları’na ev sahipliği yapacak.
 
Suudi Arabistan, olimpiyat ihalesini kazanarak 2029 Asya Kış Oyunları'na henüz var olmayan, ve sıfırdan inşa edilecek olan Trojena adlı bir olimpiyat kentinde ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  Kısa bir süre önce Neom’da inşa edileceği açıklanan The Line'a benzer şekilde Trojena, Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki Tabuk eyaletinde inşa edilen Neom mega kentinin bir parçası olacak.
 
2026'da tamamlanması planlanan 500 milyar dolarlık çöl şehri, yıl boyunca kayak, insan yapımı bir tatlı su gölü, dağ evleri, villalar ve ultra lüks oteller içerecek ve 2045 yılına kadar 9 milyon civarında nüfusa ulaşması yapması bekleniyor.
 
Suudi Arabistan, 1986 yılında başlatılan ve daha önce dört kez Japonya, iki kez Çin ve bir kez Güney Kore ve Kazakistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen Asya Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan ilk Batı Asya ülkesi olacak. Yukarıda belirtildiği gibi, Oyunlar, Neom'un resmi web sitesine göre, yaklaşık 60 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve megakentin doğal bölgesinin kalbinde, Akabe Körfezi kıyısından 50 km uzaklıkta bulunan Trojena'da gerçekleştirilecek.
 
Neom'a göre, Trojena, kışın sıcaklıkların sıfır derecenin derecenin altına düştüğü ve yıl boyunca sıcaklıkların genellikle çevredeki bölgeye göre 10 derece daha soğuk olacağı şekilde iklimlendirilecek. Tamamlandığında, olimpiyat şehrinde çeşitli konaklama binaları, dağ evleri ve lüks mülkler dahil olmak üzere çok çeşitli konutların yanı sıra sağlık ve aile tatil yerleri, ultra lüks deneyim alanları içeren oteller bulunacak. Bölge, ayrıca çeşitli perakende, eğlence ve yemek olanaklarıyla da donanacak. Bu arada, interaktif bir doğa ortamında yıl boyunca kayak, su aktiviteleri, yürüyüş ve dağ bisikleti yapılabilecek.
 
Sürdürülebilirlik, en son teknoloji ve dijitalleştirilmiş tasarım ilkelerine göre dizayn edilen Trojena, lüks, macera, eğlence ve günlük hayat telaşından kaçış arayan sakinler ve ziyaretçilere sınırsız, daha doğrusu fantastik fırsatlar sunan ve “dünyada benzeri olmayan bir destinasyon” yaratmak iddiasıyla kurgulanmış…
 
Neom Company Yönetim Kurulu Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Salman, "Trojena, ekoturizm ilkelerine dayalı bir yer yaratarak, doğayı koruma ve toplumun yaşam kalitesini artırma çabalarımızı vurgulayarak dağ turizmine yepyeni bir soluk getirecek." diyor. Proje yöneticileri Trojena’nın, bölgedeki turizme önemli katkılar sağlayacağını, Suudi Arabistan'ın coğrafi ve çevresel zorluklara rağmen nasıl destinasyonlar yaratabileceğini göstermek açısından da eşsiz bir örnek olacağını belirtiyorlar.
 
Kaynaklar: Neom, TojenaNeom, Line