Asıl Daha İyi Bir Geleceğe Susadık...
111 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Asıl Daha İyi Bir Geleceğe Susadık... 


 
Geçtiğimiz günlerde,
Eco Love Fest Hybrid Community ve Zorlu Center tarafından ikinci kez düzenlenen, üç ödül sahibi “Eco Love Fest” Sürdürülebilirlik Festivali’ne katıldım. Waternet su arıtma cihazlarının davetlisi olarak “Asıl Daha İyi Bir Geleceğe Susadık” başlıklı bir konuşma yaptım.
 
Yağmur altında ilk perforansımdı😊
 
Hayatımın en ilginç ve keyifli günlerinden biriydi. Etkinlik açık havada gerçekleştiriliyordu ve sahneye çıktığım anda yağmur başladı. Allahtan sahnenin üstü kapalıydı ve dinleyicilerin olduğu çimenlikte de büyük güneş şemsiyeleri vardı. Ben sahnenin içine doğru kaçıp korunmaya çalıştım. Konuklar da şemsiyelerin altına toplaştılar. Hiç istifimizi bozmadan ben konuşmamı keyifle sürdürdüm. Onlar da dinlemeye devam ettiler. Ama yağmur giderek o kadar şiddetlendi ki sonunda hepimiz Zorlu Center bahçesinden içerilere, üstü tamamen kapalı koridorlara ve bölgelere kaçıştık. Ve azimle bu sefer de Waternet stand’inin önünde sohbeti koyulaştırdık.

Waternet’in cam matara diyebileceğim hediyelerini aldık. Musluk suyunu arıtmanın önemini, güvenli ve verimli yollarını öğrendik. Kısacası, hava koşullarının bir anda değiştiği, rüzgar ve yağmurla renklenen ilk performansım oldukça heyecanlı ve dinamik geçti, hiç kimse gitmedi. Karşılıklı sorularla, değerli bilgi paylaşımlarıyla ve suyun iyiliğine odaklanarak birbirimizi bilgi ile besledik. Herkesin gözlerinden ve enerjisinden anladığım kadarıyla sevgili Fütürdaşlar oldukça mutluydu. Zaten en önemlisi de buydu.

Waternet ve Suyun iyi hali…
 

 
Beni bu güzel etkinlikte konuk eden Waternet, 2012 yılında Pronet markasının yaratıcıları tarafından Türk halkına su arıtma teknolojileri ve hizmetleri sunarak abonelerinin sağlıklı ve taze suya ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulmuş. 2022 yılından itibaren hizmet verdiği bölgeler arasına Dubai ve Körfez Arap ülkeleri de eklenmiş. En iyi teknolojileri kullanarak temiz su içilmesi için dünyayı iyileştirmeliyiz diyorlar. “Gezegenimizin su döngüsü öylesine kirlendi ki artık ne yazık ki yağmur suları bile temiz değil!” sözleriyle farkındalık geliştiren önemli bilgiler veriyorlar. Bilgi dolu web sitelerini sizlerle paylaşıyorum, mutlaka göz atın 👉 www.waternet.com.tr
 
Yaşam için ön koşul; temiz hava ve su!...
 

 
“Su içme alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde dünyayı da değiştirebilir miyiz?”  

Hayatımızın vazgeçilmezi suyun yarınını ve daha iyi bir geleceğe kavuşmanın yollarını ararken suya dair ne kadar az şey biliyoruz?  Ve galiba biz aslında hem temiz ve doğal su içmeye hem de daha iyi bir geleceğe ne çok susamışız. Tüm bunları düşünürken fark ettim ki ben şimdiye kadar “suyla ilgili” çok az yazı yazmışım. Oysa sürdürülebilir daha iyi bir gelecek için en öncelikli konumuz hem bizim hem de tüm canlıların ve doğanın “sürdürülebilir temiz suya erişimi” olmalı… Çünkü yaşam için en temel gereksinimlerimizden biri beslenme ki onun için de başlangıç noktası; temiz hava ve su…
 
Dünyanın hala neredeyse %25’i, 2 milyar kişi temiz suya erişemiyor! Yüz kızartıcı!
 
Dünya nüfusu hızla artıyor ve insanların neredeyse tamamı, ister büyük şehirde isterse kasabada, köyde yaşasın “musluk - şebeke suyu” içiyor, kullanıyor. İçme suyu derken içilmesi ya da yemeklerde kullanılması güvenli olan ve sağlık sorunlarına yol açmayan suları kastediyoruz.
 

. Küresel olarak insanların %89'u (6.5 milyar kişi) iyileştirilmiş içme suyu kaynağına erişebiliyor.

. Yaklaşık %71'i (5.2 milyar kişi) musluk suyu gibi gerektiğinde kullanılabilir kaynaklara,
  1.3 milyar kişi su kuyularına ya da herkese açık musluklara erişebiliyor.

. Ancak hala en az 2 milyar insan ise hala güvenli olmayan kirlenmiş içme suyu kaynaklarını kullanmak zorunda
  kalıyor.


. Bu da kolera ya da tifo gibi enfeksiyöz ishallere sebep olmakla beraber yılda 502.000 kişinin ölümüne sebep
  oluyor (Kaynak)

İçme suyu nedir? Şebekeden gelen, musluklardan akan su bize ulaşıncaya kadar neler yaşar?
 


Doğadaki su kaynakları, bazı istisnalar dışında, içme suyu ihtiyacı için doğrudan kullanıma uygun değil.

Bu yüzden suların bir tasfiye işleminden geçirilmesi gerekiyor. Dere, baraj, göl, kaynak gibi yüzeysel su kaynakları ve yeraltı sularından elde edilen ham su, şebekelerde* tasfiye işlemlerinden geçirerek, sağlık koşullarına uygun hale getiriliyor.

*Şebeke: İçme suyu şebekesi, yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyacının karşılanması amacı ile bir ana boru hattı üzerinden son kullanıcıya kadar ulaştırılan suyun dağıtıldığı sistem. 
 
Baraj ve göl gibi içme suyu kaynaklarından gelen su, içme suyu arıtma tesisine giriş yapısından geliyor. Ardından, havalandırma yapısına giren su, burada havalandırılıyor ve içindeki oksijen miktarı artırılıyor. Ön klorlama işlemi yapılıyor. Buradan çıkan su, ozon temas tankına geçiyor. Ozon jeneratöründen tanktaki suya ozon verilerek, içindeki mikroplar öldürülüyor. Ozon temas tankından çıkan su, hızlı karıştırıcıların içine girerek, alüminyum sülfat bozlaması ile içindeki katı maddeler çökertiliyor. Burada alüminyum sülfatla karışmış olan suya, yavaş karıştırıcı ünitesinde, polielektrod veriliyor. Bu işlemden sonra su, içindeki katı maddelerin dibe çökmesi için durultucuya geçiyor.
 
Burada iri taneli katı maddeler, trident ve koni vasıtasıyla tasfiye ediliyor. Su, filtre yapısına geçiyor. Filtreden çıkan temiz su, hijyenik şartları sağlayabilmek için klor temas tankında klorlanıyor. Ve artık içilebilir durumda olan su, temiz su deposuna, ardından da pompa istasyonları aracılığıyla dağıtım aşamasına geçiyor.  (Kaynak)
 
Türkiye'de içme suyu şebekelerinin projelendirilmesi ve yapımı DSİ, İller Bankası ve belediyelere gibi bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup, nüfusu 100.000'i aşan şehirlere içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanması görevi DSİ'ye aittir.
 
Gelişmiş ülkelerde halk musluktan şebeke suyu içebilirken biz Türkiye’de bunu yapamıyoruz. Musluk suyu içemiyoruz. Çünkü; içme suyu olarak şebeke suyu, binalarda yer alabilecek eski şebeke boruları nedeniyle suyun paslanma ve ağır metal taşıma riski taşıyor. Musluk suyu sert içime sahip, koku ve tat konforsuz.

Ecolove fast hakkında...


Eco Love Fest başlıyor - Son Haberler - Milliyet 
Eco Love Fest
Hybrid Community ve Zorlu Center tarafından düzenliyor. Bu ikincisi idi. Zorlu Grubu’nun “Akıllı Hayat 2030” vizyonu çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Amacı sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmak. Bir AVM’de düzenlenen tek sürdürülebilirlik festivali. Eco Love Fest, üç ödüle layık görülmüş. Ben de konuşmamdan sonra gezerken çok etkilendim. Özellikle de ürünlerinin tamamını geri dönüşümlü ya da ekolojik malzemelerden üreten inovatif kadın girişimcilere ücretsiz tahsis edilen stand alanlarını çok takdir ettim. Kadınlara verilen her destek misliyle geri dönecek, bundan hiç kuşkumuz olmasın. Tüm büyük şirketlere de örnek olsun. Stand ve ürünlerin her biri birbirinden güzel ve etkileyiciydi, üstelik taamı çevreci idi. Sizler için de jet hızıyla göz atabileceğiniz bu videoyu hazırladım.
 
Eco Love Fest’in en etkileyici unsuru, festival alanının tam ortasındaki devasa ağaca yansıtılarak yapılan  “Ağacın Nefesi” isimli  Tree mapping Digital Art Show idi. Zenger sanatçılarından Ali Aşkın Elibol’un kreasyonu ve Berkay Daver’in yaratıcı kodlama, Güneşin Aydemir’in metin yazarlığı ve sesi ile yer aldığı gösteride müzik ve görseller, metin komutları aracılığıyla görüntüler oluşturan yapay zeka ortamında İdil Acim tarafından üretildi. Sound artist Selim Siyami Sümer tarafından bitkilerin biyoelektrik sinyallerinden üretilen nota ve ritm akışına filtreler uygulanarak yeni ses tasarımları yapıldı.  Tüm diğer etkinliklerin bilgisine buradan da erişebilirsiniz.
 
Dünyada herkesin temiz suya erişebildiği, su kaynaklarının ve doğanın kıymetini bildiğimiz, güzel festivallerde buluşmak üzere diyerek yazıma son veriyor, çalışmaya devam ediyorum…. 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın