Batan kripto para borsası FTX kurucusu SBF tutuklandı!
376 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Batan kripto para borsası FTX kurucusu SBF tutuklandı!​

What FTX's Sam Bankman-Fried Said When We Asked Him About Red Flags at  Alameda - Bloomberg

Kripto piyasasının bugüne kadar patlayan en büyük balonu ve en büyük kripto borsalarından biri olan FTX’in kurucusu/sahibi 1992 doğumlu, 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried (SBF) nihayet tutuklandı.
 
Tutuklanması buharlaştırdığı 10 Milyar dolarlık müşteri mevduatını geri getirecek mi bilinmez ancak hakkında bilinenler;

- Dünyanın 32 milyar değerlemeye ulaşan şirketini, 16 milyar dolardan fazla olduğu söylenen servetini bir gecede kaybeden ilk şirketi ve Forbes Milyarderler listesine 20’li yaşlarında girip 1 gecede o listeden çıkan en genç patronu.
 
- SBF, MIT fizik mezunu. Annesi de babası da Stanford ve Harvard gibi okullarda dersler veren Hukuk Profesörleri ki kısa bir süre önce artık ders vermeyeceklerini bildirip, emekliliğe ayrıldılar. Oğullarının buharlaştırdığı paralarla Bahamalar’da çok önemli gayri menkul yatırımları yaptıkları iddialarına dayanamadılar herhalde.
 
- Bunun dışında da SBF’in ailesinde demokratlar kanadı ile sıkı fıkı ilişkiler kurdukları anlaşılan önemli MIT’li, Harvard’lı akademisyenler ve danışmanlar var. SBF’in ABD başkanlık seçimlerinde Joe Biden’a çok büyük destek verdiği zaten biliniyordu. Meğer arkasında akademisyen bir aile desteği de varmış.
 
- SBF, servetinin önemli bir kısmını hayır kurumlarına bağışlıyor diye öyle bir PR yapmıştı ki hakkında pek çok haber, video yayınlanmış bir anda viral olmuş, Twitter’da 1 milyon üzerinde takipçi kazanmıştı.
 
- FTX’in, 11 Kasım'da iflasının istenmesiyle başlayan batışında ipi dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in kurucusu ve patronu CZ çekti diye bilinse de aslında süreç şöyle gelişmişti. Buradan okuyabilirsiniz. 
 
Sonuç: Yaaa gördünüz mü işte hiçbir başarı pat diye olmaz. Olur gibi görünür ve yine pat diye çöker. Kısa yoldan zengin olayım hayalleri kuran herkesin kulağına küpe olsun, vb. çıkarımları tamam.

Bu ve benzeri olaylar yüzünden “kripto para piyasaları” yok olacak, kripto balonmuş  çıkarımları tamam değil. Bir zamanlar WEB'e, İnternet'e ve sosyal medyaya da öyle deniyordu. 
 
Çünkü dünya blockchain temelli kripto varlık düzenine ve metaverse’e geçmek zorunda. Orada ok yaydan çıktı. Boşuna debelenmeyelim. Dünya resesyonumsu ekonomik krizinden çıkınca kripto piyasalarda balon uçurulması engellenecek. En azından zorlaşacak. Merkeziyetsiz finans dünyasının düzenlemeleri başlamış, klasik finansal sistemi ile yeni kripto varlık dünyasında uyumlanma ve yayılma artık kabullenilmiş olacak.

Bu tip hadieseler gelişim sancıları ve öğrenme süreci için kaçınılmaz. Her sektör, piyasa gelişirken olması olağan haller. Olan daima paralarını kaptıranlara olur. Yapacak bir şey yok...

Gelişecek teknoloji çipte durmaz...

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın