BSH, rekor karlılık açıkladı! Çünkü tüketiciyi dinleyip, sürdürülebilirliğe yatırım yaptı.
8115 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

BSH, 2021’de rekor karlılık açıkladı!  Çünkü tüketiciyi dinleyip, sürdürülebilirliğe yatırım yaptı...Bosch, Siemens, Gaggenau, Neff gibi ünlü ev aletlerinin üreticisi, Home Connect ve Kitchen Stories gibi hizmet markalarının sahibi BSH, 2021’de %12 artışla 15.6 milyar euro’luk rekor ciroya ve karlılığa ulaştığını açıkladı.  
 
50 ülkedeki 40 fabrikasında üretim yapan, 62.000 çalışanı ile Avrupa’nın en büyük ev aletleri devi olan BSH bir Bosch Grubu şirketi.
 
BSH Grubu İstanbul’da “fijital” yani hem tüm dünyayla aynı anda online hem de fiziksel katlımla gerçekleştirdiği basın toplantısında 15.6 milyar Euro’luk rekor satış ve karlılık açıkladı!
 
BSH Grubu’nun pandemide göreve gelen ilk kadın CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Carla Kriwet ile toplantıya katılan BSH’nin üst düzey yöneticileri 5 Nisan Salı günü çevrimiçi özel bir canlı yayınla faaliyette oldukları ülkelerdeki tüm basın mensuplarına bizzat bilgiler ve adeta rapor niteliğinde detaylı rakam ve bilgiler verdiler.

 
Teşekkür etti…


Kriwet, bütün ürün kategorilerinde ve tüm bölgelerde yüksek büyüme kaydettiklerini belirterek bu sonuçlara ulaşmalarına eşlik eden, katkı veren tüketicilerine, paydaşlarına, çalışanlarına ve medyaya teşekkür etti. Özellikle Asya ve Afrika bölgelerinde çok güçlü piyasa yükselişi sağladıklarını, Mısır ve Meksika'da yeni fabrikalar kurduklarını, farklı bölgelerde yerel Ar-Ge merkezleri yatırımlarını artırdıklarını açıkladı.
 
Online yayından sonra BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın pandemi nedeniyle uzun süredir yapılamayan ve benim de katıldığım ilk fiziksel medya buluşmasında gazetecilerin sorularını samimiyetle yanıtladı.
 
BSH basın toplantısında dikkat çekici bulduğum noktalara dair notlarım;
 


BSH Türkiye CEO'su Gökhan Sığın'ın ev sahipliğinde küresel online toplantının hemen ardından gerçekleşen İstanbul Marriot Kuruçeşme Otel'deki fiziksel basın buluşmasında aldığım notlardan kısa özetleri aşağıda paylaşıyorum;  

- BSH yetkilileri pandemi’ye rağmen bu başarıyı elde etmelerindeki en önemli faktörü tüketiciyi dinlemek ve hızlı cevap verme yetkinliği ile açıkladılar. Tüketicinin değişen ihtiyaç ve beklentilerine “kesintisizlik ve yılmazlık” prensipleriyle çok hızlı ve esnek biçimde karşılık vermelerinin bu sonuçları getirdiğinin altını çizdiler.
 
- Bunu da sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında yaptıkları,  2021’de cironun %5'i olan 755 milyon euroya ulaşan Ar-Ge yatırımları sayesinde sağladıklarını anlattılar.
 
- BSH halen sahip olduğu 10.000 patent ile sektörünün en aktif ve üretken ev aletleri üreticisi konumunda ki bu da zaten yukarıdaki sonuçları açıklıyor.
 
- BSH yetkilileri,  55 yıllık şirket tarihinin en büyük kârını 2021’de elde ederek %12’lik bir büyümeyle başarılarını 15.6 milyar euro ciroya taşıyan sonuçlara, arkalarında hiç karbon ayak izi bırakmadan üstelik 33.000 kilowatt-saat enerji tasarrufu yaparak ulaştıklarını açıkladılar. En çok da bundan gurur duyduklarını anlattılar.
 
- Yetkililer, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi yatırımlarının karlılığa en fazla katkı veren faktörlerin başında geldiğini belirttiler.  Tüketicilerinin beklentilerinin de bu doğrultuda olduğunu özellikle vurguladılar.  2030’da karbon net sıfır olmak hedeflerini mutlaka gerçekleştireceklerine dair taahhütlerini tekrar hatırlattılar.
 
- BSH, pek çok şirket açıklamasında görmeye alışık olmadığımız bir rakamı da paylaştı ve tüm ülkelerde çalışan güvenliğine verdikleri önem sonucu 2021’de 1 milyon saatlik çalışma süresinde kaza oranının 3.1’e çekildiğini belirtti. Yetkililer hedef tabii ki "sıfır kaza" diyerek bu alandaki gayretlerinin de aralıksız ve en yüksek öncelikte devam edeceğine dikkat çektiler. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sırasında yaptıkları  insani yardım amaçlı faaliyetleri de anlattılar.

 
Ve BSH’den ev aletleri ile ilgili geleceğin ürün ve hizmetleri…
 


Toplantıda tamamı geleceğin sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak tasarlanmış ve ilk prototipleri hazırlanmış, henüz test ve geliştirme aşamasında olan BSH ürün ve hizmetleri de tanıtıldı. İşte onlardan bazıları;
 
- SmartGrow: İç mekan bahçe sistemi.  %100 geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir malzemelerle üretilen cihazda sağlıklı otlar ve bitkiler yetiştirilebiliyor.  Bu ürünle uzun taşıma mesafelerinin önüne geçecek "yerinde üretimle" dönüşüm ekonomisine uyunluk gözetiliyor (Detaylar).
 
- Foodfittery uygulaması: Evde bulunan yiyeceklerden uyarlanan yaratıcı yemek tarifleri öneren yeni dijital servis. Gıda israfını azaltmayı hedefliyor (App Link
 
- Refurbished (yenilenmiş) satış sistemi: Avusturya'da denemeleri devam eden pilot projede yenilenen kullanılmış çamaşır makineleri üretici garantisiyle yeniden satışa sunuluyor.
 
- BlueMovement kiralama hizmeti: Bu proje de Almanya ve Hollanda'da test ediliyor. Bir abonelik sistemiyle ev aletleri kiralanabiliyor. 
 
- WeWash paylaşım modeli:  2016 yılından beri Almanya ve Avusturya'da büyük sitelerde oturanlara, uygulama üzerinden çamaşır makinesi rezerve etme ve her yıkama işlemi için elektronik ödeme yapma olanağı tanınıyor.

Formül: Sürdürülebilirlik = Karlılık 

Tüm iş felsefe ve stratejilerinin “sürdürülebilir bir yaşamın yeni nesil teknolojiler ve bütüncül bir bakış açısıyla mümkün olduğu” ilkesine dayandığını tekrar tekrar belirten BSH CEO'su Dr. Carla Kriwet "Sürdürülebilirlik ve kârlılık birbiriyle çelişmiyor. Tam aksine; sürdürülebilir süreçlere ve ürünlere yaptığımız yatırımlar, bu başarılı sonuçları getiriyor.” diyerek bence toplantıyı kapatan en iyi özeti yaptı.
 
Evet artık şurası çok net; ancak ve ancak “insana, doğaya ve çevreye olumsuz etkileri olan tüm faaliyetleri azaltan, önleyen; aksine sürdürülebilirliği, döngüselliği sağlayan kar eder ve hep kazanır”.
 
“Sürdürülebilirlik = Karlılık” formülünü uygulayan ve bunu cömertçe paylaşan, örnekleyen, çabalayan BSH’ye, tabii ki benzeri çabalarda olan tüm şirketlere insanlık ve doğa adına teşekkürler. Lütfen devam…
    

BSH Web sitesi ve daha detaylı bilgi için görsele ve altındaki linklere tıklayın 👇


BSH Ev Aletleri (bsh-group.com)

BSH Kurumsal Blog (bsh-group.com.tr)

Takip edin  👇


BSH Turkey | LinkedIn

BSH (@bshturkiye) • Instagram 

BSHKariyer (@bshkariyer) • Instagram 

BSH Home Appliances | Facebook

BSH Türkiye - YouTube

BSH Group (@TheBSHGroup) / Twitter

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın