Daha İyi Bir Dünya için Kapitalizm Ehlileştirilip Sürdürülebilirlik İlkesi Tavizsiz Uygulanmalı
8760 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Daha İyi Bir Dünya için Kapitalizm Ehlileştirilip Sürdürülebilirlik İlkesi Tavizsiz UygulanmalıCanlı cansız her şeyin veri olarak dijitlerle ifade edileceğini söyleyen M GEN Dijital İletişim, Teknoloji ve Yazılım Ajansı CEO’su ve Fütürist Ufuk Tarhan, dünyadaki işleyişin sürmesi için her şeyin ancak dijitlerle, dijitalleşmişse anlam kazandığı, bir değer ifade ettiği muazzam bilgi okyanuslarını yönetmekle mümkün olacağını belirtti. Tarhan, 2030 2040’larda daha iyi bir dünya istiyorsak, kapitalizmi ehlileştirip, sürdürülebilirlik ilkelerini tavizsiz uygulamamız gerektiğine dikkat çekti.

Dijitalleşmenin canlı-cansız her varlığın, insanların ve tüm canlıların genlerinin ve bilişsel sistemlerin dahi tamamıyla veri haline yani dijitlere dönüştüğünü söyleyen M GEN Dijital İletişim, Teknoloji ve Yazılım Ajansı CEO’su ve Fütürist Ufuk Tarhan, tam otonom bir işleyişin hakim olduğu bir seviyeye doğru evirildiğini belirtti. Dünyadaki işleyişin sürmesi için her şeyin ancak dijitlerle, dijitalleşmişse anlam kazandığı, bir değer ifade ettiği muazzam bilgi okyanuslarını yönetmekle mümkün olacağını anlatan Tarhan, “Bunu yapmak da insanlığın kapasitesini, kabiliyetini şimdi dahi aştığı için her katmandaki ve düzeydeki kritik karar yapay zeka tarafından önceden belirlenmiş metriklerle-kriterlerle alınacak ve uygulanacak” dedi. 50-60 yıl içinde dünyayı sübjektif insan kararlarının değil veri odaklı, yapay zeka ile donanmış sistemlerin yöneteceğini vurgulayan Tarhan, Transhümanizm’e geçileceğini ileri sürdü.

Yapay zeka çeşitli tüm cihazların, sistemlerin hatta insanların içinde çiplerle gömülü olacağın ya da fiziksel olarak insansı veya farklı canlıların, varlıkların görünümü içinde, farklı robot formlarında çalışacağını anlatan Tarhan, “Bu aşamaya ulaşıncaya kadar insanlık var gücü ile bilgilerini, becerilerini, deneyimlerini, istek ve ihtiyaçlarını makinelere öğretecek, bildiği her şeyi yapay zekaya devredecek. Zaman içinde insanlar robotlara, robotlar da insanlara benzeyecek, kademeli olarak Transhümanizm çağına geçilmiş olacak” diye konuştu.


“Aradaki Geçiş Süreci, Sürdürülebilir Kapitalizm Dönemi Olacak”Transhümanizm’e giderken, halen içine girdiğimiz ve 10-15 yıl içinde iyice şekillenecek olan Yeni Çağın adının “Sürdürülebilir Kapitalizm” olacağını söyleyen Tarhan, Teknolojik Rönesans, Yeşil Devrim, Dataizm ve Teknolojik Diktatörlükler’in de bu çağın dönüştürücü devinimlerinin ve felsefesinin temellerini oluşturacağını belirtti. Tarhan, sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlık birinci ve ikinci dünya savaşında toplam 87 milyon kişinin ölümünü, nükleer savaşın nelere mal olabileceğini deneyimledikten sonra, ‘Epey ders aldık, artık daha akıllıyız ve barışçıl bir dünya oluşturabiliriz’ umudu ile yeni düzenekler kurgulamıştı.

O zaman da tıpkı bugün yapılmaya başlandığı gibi oyunun kuralları ve hatta oyunun kendisi baştan aşağı değiştirilmişti. Bu sefer doğrusunu bulduk diye yeni paktlar oluşturulmuş, savaşlar, huzursuzluklar Orta Doğu gibi sömürülecek değeri olan bölge ve ülkelere taşınmış, soğuk savaş, duvarlar vb. ile sosyalizmin önü kesilmiş, komünist ilan edilen ülkeler kendi içlerine kapanmaya itilmiş, Birleşmiş Milletler dünyanın barış bekçiliğine atanmıştı. Dünya Amerika liderliğinde tam gaz kapitalizmi benimsemiş, insan nüfusu ‘her bir insan gelecekteki tüketicimiz, müşterimiz, askerimiz vb.’ cin fikri ile diğer canlıların aleyhine aşırı yükseltilmiş ve gelir dağılımı başta olmak üzere fırsat eşitsizliği, bölüştürücülükle ilgili tüm parametreler yükselmişti. Kısacası dünya savaşlarından sonra oluşan kalkınma hırsı ve şuursuzluğu, yeni teknolojik gelişmelerin, petrolün sağladığı aşırı güç ve aşırı nüfus artışı, tamamen daha çok tüketmeye, betonlaşmaya, şehirleşmeye odaklı öyle bir sömürgen düzene dönüştü ki bu aptallığın sürdürülmesi için yapılan düzenbazlıklar, katledilen doğa, insani değerler sürdürülemez hale geldi. Şimdi tam da bu tıkanmışlık ve ondan kurtulmak için çabalama noktasındayız.”


“Kesintisiz erişim sağlanabilir hale gelmesine, kuantum bilgisayarlara, blockchain ve kripto para sistemine geçilmesine ihtiyaç var. Kaynaklarını buna tahsis eden toplum, kurum, şirket ve kişiler yeniçağın liderleri olacak”

“Pandemi yokuş aşağı giden kamyonun ani frenle durmaya yakın yavaşlığa geçirilmesidir”

Pandemi ile birlikte böylesine keskin bir yol ayrımında olduğumuzun farkına vardığımızı söyleyen Tarhan, Covid-19’un kazara çıkmadığını ifade etti. Yeni nesil genç liderler ve teknoloji baronları tarafından yönetilen bir planın tetikleyicisi olarak üretildiğini ileri süren Tarhan, insanlığın üzerine kasıtlı olarak, test, tatbikat amaçlı salındığını ifade etti. Artçıları kuraklık, kıtlık, yeni virüsler/biyolojik ataklar vb. ile süreceğini kaydeden Tarhan, “İklim krizi, küresel ısınma da insanları doğduğuna pişman etmek için elinden geleni ardına koymayacak. Hıncını almak için insanlığı silkelemek için doğal afetlerle insanlığı zorlamayı sürdürecek. Tüm bunları felaket tellallığı, karamsarlık, distopik fanteziler vb. olarak algılayabilir, yorumlayabilirsiniz. Ben ise tamamen veri-bilgi olarak değerlendirilmesi ve görmezden gelemeyeceğimiz gerçeklerimiz oldukları için dikkat çekmek üzere altını çiziyorum” diye konuştu.

“Dünyadaki işleyişin sürmesi için her şeyin ancak dijitlerle, dijitalleşmişse anlam kazandığı, bir değer ifade ettiği muazzam bilgi okyanuslarını yönetmekle mümkün olacak. 50-60 yıl içinde dünyayı sübjektif insan kararları değil veri odaklı, yapay zeka ile donanmış sistemler yönetecek.”

“Daha iyi bir dünya için kapitalizm ehlileştirilmeli”

2030-2040’larda daha iyi bir dünya istiyorsak, kapitalizmi ehlileştirip, sürdürülebilirlik ilkelerini tavizsiz uygulamamız gerektiğine dikkat çeken fütürist Tarhan, bu ilkelerin Birleşmiş Milletlerin 17 maddede özetlediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” olarak adeta bir manifesto şeklinde yürürlüğe konmuş durumda olduğuna işaret etti. Bu maddelerin bizi yeşil devrime, ekolojik çözümlere, döngüsel ekonomiye taşımayı hedeflediğini belirten Tarhan, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm bunların olabilmesi için hem dünyadaki yenilenebilir enerji kaynaklarına hem de uzaydan bulunacak yeni, çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarının kullanım yaygınlığının artmasına, internet erişiminin tüm dünyada en hızlı, en ucuz ve kesintisiz erişim sağlanabilir hale gelmesine, kuantum bilgisayarlara, blockchain ve kripto para sistemine geçilmesine ihtiyaç var. Kaynaklarını buna tahsis eden toplum, kurum, şirket ve kişiler yeniçağın liderleri olacak.”

Dataizm’in hakim olmasına yani canlı-cansız her şeyin dijitlerle ifade edilebilmesine ve sosyal puan sisteminin yürürlüğe girmesine ihtiyacımız olduğunu bildiren Tarhan, bunu özgürlükleri sınırlayan aşama olarak görenlerin yanıldığını ifade etti. Tarhan, insanlığın bunca kalabalık nüfusu ve karmaşık dünya sorununu tek başına-organik aklı ile çözmeyi başaramayacağını acı deneyimlerle ispatladığını söyleyerek, her gün de ispatladığını belirtti. Sözü edilen tüm düzeneklerin başında artık devletlerin değil, teknoloji liderleri diyebileceğimiz, yeni teknolojik diktatörlerinin, yapay zekalı smart-akıllı-zeki yapıların olması gerektiğini kaydeden Tarhan, zaten bu yönde de ilerlenmenin yaşandığını bildirdi. Tüm bunların olması için çoktan dijital okun siber yaydan çıktığını söyleyen Tarhan, “Sadece yaygınlaşması, hızlanması, alt ve üst yapıların hazır hale gelmesi gibi zamansal bir faktör var. Ne kadar çabuk anlarsak o kadar iyi olur. Gidişat belli; Sürdürülebilir Kapitalizm” dedi.

******************

Bu söyleşi Türktrade Durum Dergisi Nisan 2021 sayısınde yayınlandı. Online okumak için buraya tıklayınız

Kupür olarak okumak için aşağıdaki görsele tıklayınız👇  


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın