Dijital ata atlayan siber dünyaya çoktan geçti!
9924 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dijital ata atlayan siber dünyaya çoktan geçti!Bildiğiniz ve COVID-19 sonrası gayet iyi algıladığınız gibi özellikle 2020 itibariyle insanlık olarak yeni bir çağa resmen geçiş yaptık. Bu yeni çağa şahsım ve bir kısım Fütürist yandaşlarım olarak muhtelif isimler veriyoruz.
Mesela;

 
- Dijital Medeniyetler Çağı,

- Sürdürülebilir Kapitalizm Devri,

- Dataizm Dönemi,

- Siberyoner Webratörler Zamanı
 
bunlardan bazıları.

Sık sık da “Dijital ata atlayan siber dünyaya çoktan geçti!” gibi aforizmalarla gelecek hakkındaki aktarımlarımı süslüyorum ki dikkat çeksin, akıllarda kalsın, aksiyonlar alınsın😊
 
Pandemide fiziksel olarak kapanan, temassız iletişime, etkileşime geçen ve şükürler olsun ki online devam eden “iş ve eğitim” hayatlarımız; en tutucu olanlarımızın dahi kafasında hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde (yukarıda çeşitli isimler verdiğim) yepyeni bir döneme virüs marifetiyle ışınlandığımızı ispatladı.


Kalem-Tebeşir Out! Parmak In!Artık şundan eminiz;  tüm yaşamsal faaliyetlerimizin sürmesi için hiper dijitalleşmiş, web tabanlı, on-line, mobil hatta otonom teknolojik araçlardan maksimumda yararlanmamız şart, çünkü başka türlü bunca derdin, ihtiyacın altından kalkmamız imkânsız.
 
Bundan böyle kalem, kâğıt, tahta, tebeşir yerine klavye üzerinde gezinen, ekrana pıt pıt yapan ya da cam yüzeyde komut sürükleyen parmaklarımızla çalışacağız. O da bir müddet. Daha sonra ise önce yoğun olarak sesle komut alıp vermeye, ardından düşünce gücü ile dijitleri yönlendirmeye geçeceğiz. İnsanlık olarak bu versiyonumuza ulaşmamız takriben ve en iyi ihtimalle 2050’ler sonrasında yaygınlaşacak diyebiliriz…
 
Bundan böyle eli kalem tutmak, word/excel/power point kullanmak, prezantabl  ya da çenesi / ikna kabiliyeti kuvvetli olmak yetmeyecek! Tüm bunları ve daha fazlasını dijital olarak yapabilmek, oluşturabilmek hatta eskiden “kat’iyen sıradan insanların yapamayacağı” kabul edilen becerileri;  “esas”  yetenek ve farklılaştıran unsurlar olarak “öğrenebilmek, yapabilmek” gerekecek.   
 
O ZAMAN HEMEN NE YAPMAK LAZIM?
 
Tabii ki ilk etapta derhal “T-İnsanlaşılması ve yeni çağda işe yarayacak yeni beceriler, yetkinlikler kazanılması” gerekiyor.  Hazır okullar açılıyor, bazı ofisler, iş yerleri hibrid modele geçmeye hazırlanıyorken durumdan vazife çıkaran Kıdemli Baş Fütüristiniz olarak sizlere, 7’den 70’e herkese lazım bir “Yeni Gelecek için Mutlaka Kazanılması Gereken Temel Beceriler”  listesi vereyim, üzerinde dikkatle çalışın.
 
21. YY’ın Temel Becerileri:
1. İngilizceyi mutlaka ilerletmek. Bilmiyorsanız, öğrenmek.

2. Senaryo, hikâye, kurgu yazabilmek, yapabilmek.

3. Blog, makale yazabilmek, infografik ve/veya videografiklerle görsellik katabilmek.  Bunları en etkin şekilde paylaşabilmek.

4. Ses, görüntü kaydetme beceri ve alt yapısına sahip olmak. Ya da bunlar için çalışan freelancer’lardan iyi ekipler oluşturmak.

5. İyi dijital imaj, görsel bulabilmek, kullanabilmek, edit edebilmek.

6. Anlatacağını, aktaracağını videolaştırmak, video çekebilmek, editleyebilmek, alt yazı vb. ekleyebilmek. 

7. Online yayın becerilerini geliştirmek. İçerikleri anket, araştırma, vb. uygulamalarından alınan somut verilerle zenginleştirmek. 

8. Online dosya paylaşım, saklama platformlarını, bulut bilişimini iyi kullanmak.

9. Blogger olarak Adsense gibi alt yapılardan nasıl para kazanacağını öğrenmek ve bunları iyi kullanmak.

10. YouTube’dan nasıl para kazanılacağını, nasıl reklam verileceğini öğrenmek ve bu kanalı iyi değerlendirmek.

11. İş-Meslek-Hizmet Pazar Yerlerine kayıt olmak, hem kendi becerini satmayı hem de oradan kiralık beceri satın almayı etkin şekilde kotarmak.

12. Blockchain üzerinde kurulu, uzmanlık alanınla ilgili yeni işleri keşfetmek ve oralarda yer almak, şimdiden kendini o alanlarda tanıtmak.

13. Kripto para piyasalarını dikkatle takip edip, yeni finansal dünyanın dağıtık sistemini, yeni para kazanma, tasarruf, yatırım yapma araçlarını anlamak.

14. NFT dünyasına mutlaka girmek, deneyim geliştirmek.

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın