Dijital Çağda T-İnsan Olmak
10036 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dijital Çağda T-İnsan Olmak...

Dijital Çağ ne demek?

Dijital Çağ, en yalın anlatım ile soyut, somut, canlı, cansız varlık ve unsurların, iş süreçlerinin ve hatta yaşamsal faaliyetlerin çoğunluğunun veri haline geldiği, dijitlerle ifade edildiği, dijitlere dönüştüğü, insanlarla yapay zekâ, robot ve otonom araçların birlikte çalıştığı, halen içinde ilerlemekte olduğumuz çağ olarak ifade edilebilir.  
 Bu gelişmeler nedeniyle iş yapış ve yaşam biçimlerimizle ihtiyaçlarımız da sürekli farklılaşıyor.  Farklılaşmaya da devam edecek. O yüzden, Dijital Çağ’da çalışmak isteyen iş insanlarının yetkinliklerinin bu gelişmelere uygun şekilde değişip, dönüşmesi, gelişmesi, daha doğrusu bir anlamda insanların da versiyon yükseltmesi gerekiyor. Peki nasıl? 👉 Gelecek Planlaması yaparak ve T-İnsan’laşarak…
 
T-İnsan ne demek? Nasıl T-İnsan olunur?
 
Dijital Çağda, hangi yaşta, hangi konunda, hangi alanda olursa olsun sürdürülebilir ve başarılı bir işim olsun diyen, isteyen ya da buna zorunlu olan insanlar mutlaka Fütürist bakış açısına sahip olmalı, Gelecek Planlaması yapmalı ve T-İnsan’laşmalıdır.

T-İnsan, geleceğin başarılı iş insanı içinaltın oran” diyebileceğimiz, Ufuk Tarhan tarafından kurgulanan, geliştirilen ve yüksek lisans tezi ile akademik literatüre de kazandırılan kişisel bir dönüşüm, gelişim modelidir. Geleceğin iş dünyasında çalışacak yeniçağ insanının alması gereken formasyonu özetleyen bir referans, bir kişisel gelişim şablonudur.  

- T’nin dik bacağı; bir şeyin her şeyini (dikey öğrenme, bilme, paylaşma ki mesela bende bu “gelecek”)
- T’nin yatay bacağı da her şeyin bir şeyini (yatay öğrenme, bilme ve paylaşma) olarak kullanıyorum.
- “T” aynı zamanda; içinde üç adet daha T barındırıyor. 3T ile başlayan üç önemli özelliğe, yani “Tasarımcı, 
    Takım Oyuncusu, Teknolojik insan
” olma gerekliliğine gönderme yapıyor. 
- T’ler kendilerini HOK ile (Hibridleşerek Otodidakt öğrenme ve Kürasyonla)  geliştirip, 5Y’leniyorlar 👉 Yeteneklerini Yetkinliğe dönüştürüp Yetkili ve sorumlu, Yaratıcı ve Yenilikçi oluyorlar.

Kısaca T-İnsan olma formülü = (3T x HOK) + 5Y şeklinde sembolize ediliyor.  

 
Kendimden örnek vereyim; Ben nasıl
T-İnsan oldum?

 
ODTÜ Ekonomiden mezun olduktan sonra 20 yıl kadar bilişim sektöründe üst düzey profesyonel yönetici olarak çalıştım. 2003 yılında ise Fütürist danışman, eğitmen, seminer veren, kitap yazan biri olmaya karar verdim. Yani kendi işimi kuracaktım, girişimci olacaktım ve alanım da “Fütürizm-Gelecekçilik” olacaktı. Kişi ve Kurumlara “Gelecek Planlaması” yapmayı öğretecektim. Ancak o yıllarda boşanmış ve tek başına bir kız çocuk büyütmek zorunda olan bir kadındım. Ne doğru dürüst birikmiş param ne de maaşımı riske atabilecek bir dayanağım vardı. Ve bana zaman lazımdı. O yüzden 2003-2006 arası çoğunlukla sabaha karşı 03:30’da kalkarak, 07:00’ye kadar “gelecekteki yeni ben’i” hazırlamak için internetten ve okuyarak, bayağı ders çalışarak gelecekçilik çalışmaları yapmaya başladım. Sonra da kızımı okula kendimi de işe götürüyordum. Yani “hibrid” modda yaşıyordum. Gündüz konvansiyonel işimi yapıp, maaş almaya devam ediyordum. Sabaha karşı da gelecek için çalışıyordum. Kendimi hibrid arabalara benzettiğim için bu tabiri kullanmaya başladım. Sonra çok yaygınlaştı tabii. Ayrıca fırsat bulduğum her tatilimde de Fütürizm, gelecek planlaması workshoplarına gidiyordum. Bu tempoya dayanabilmem ancak ve ancak hayatımda çok sıkı bir kürasyon (seçme, eleme, dizayn) yaptığım için mümkün olabiliyordu. Yani gereksiz hiç bir kimseyi, hiç bir konuyu ya da uğraşı hayatıma almıyor, en ufak fazlalığı dahi eliyordum. Tam bir kamptaydım. Kızıma, işime ve kendime ancak böyle yetebiliyordum. Ve yeni işim, yeni kariyerim, yeni hayatım için öğrenmem gereken her şeyi “otodidakt” yöntemle kendi kendime öğreniyor, yetkinliğimi değiştiriyor ve geliştiriyordum. 3 yıl sonra, 2006’da tamam artık bir yerden başlamam lazım dedim ve kendi şirketimi M-GEN’i kurdum, sahaya çıktım.
 
Çok çalıştım ve 5Y’lendim. Artık tam bir T-İnsan’ım. Geleceğim her şeyini bilmeye çalışırken her sektörün, alanın, konunun da geleceğe dair bir şeylerini bilmeye çalışıyorum. Bunu 3T ile (Teknoloji, Tasarım, Teknoloji) ve HOK (Hibrid, Ototidakt ve Küratör) sayesinde sürekli geliştiriyorum o zaman da 5Y’leniyorum. Bu şu demek; kendi alanımda (Fütürizm, Gelecekçilik), Yetkinliğimi 3T+HOK ile sürekli geliştirip Yetkin oluyorum, bu beni Yetkili kılıyor. Bu sorumluluk daima Yaratıcı olmamı sağlıyor ve tabii ki Yenilikçi oluyorum, zamanın ruhunu yakalayabiliyorum. İş hayatında talep gören, fayda üretebilen bir “çalışan” olmaya yani “sürdürülebilir bir işim olmasını” sağlamaya devam edebiliyorum.
 
Gelecekte hangi meslekler yok olacak? Hangi meslekler önem kazanacak?
 
İnsan ya da bir takım canlıların fiziksel olarak mutlaka bulunması ve/veya sabit bir yerden, belirli zamanlarda yapılması gereken; rutin ve tekrarlayan hemen hemen tüm işler yok olmayacak ancak yapay zekâ ve robotlar tarafından yapılacak.

 Burada bir şeyi düzeltmek istiyorum. Meslekler aslında yok olmayacak. Aksine milyonlarca mikro, yeni meslek türeyecek ve yapılışları, kullanılan araçlar, karşılayacakları ihtiyaçlar değişecek ve çeşitlenecek. O yüzden mesleklere değil, alanlara ve becerilere, yetkinliklere odaklanmamız gerekiyor. 
 
Yani bu tip sorular, sorgulamalar; “Hangi beceriler, yetkinlikler ve alanlar önem kazanacak, hangi ihtiyaçlar oluşacak, neler gerekli olacak, yükselecek?” şeklinde olmalı...

Bunun yanıtı için de “Geleceğin Mesleklerini Bulmak için Fütüristik Formül” diye interaktif bir sayfa yaptım. Linki ve QR kodu burada;  https://www.ufuktarhan.com/gelecegin-meslekleri
 Lütfen okuyucularımız oradan baksınlar ve birkaç deneme yapsınlar. Binlerce meslek kombinasyonu oluşturabilecekler.
 
Geleceğin yükselecek alanları, konuları da hiç kuşku yok ki şunlar olacak;
 
Dijitalleşme, robotlar, yapay zeka, blockchain, kripto para, merkeziyetsiz finans ve yönetim sistemleri, 5G ve hiper internet ile ortaya çıkacak gelişmeler, yenilenebilir enerjiye geçiş, dikey tarım ile yeni bir tarım devrimi yaşanması, laboratuvar gıdaları, 3 Boyutlu teknolojiler, drone’lar ve uçan araçlar, insansız cihazlar ile otonom sistemler, yapay organlar, artırılmış/sanal gerçeklik uygulamaları, hologramlar, kuantum bilgisayarlar, siber güvenlik, uzayın keşfi, mars’ta kolonileşme çabaları, Ay’a insanlı ve robotlu yolculuk denemeleri, genetik ve nano teknolojilerdeki kesintisiz icatlar, siber savaşlar, insanlığın dönüşümü (teknolojik transhümanizm) ve belki uzaylılarla ilk temas...

Bunun dışında da GIG Ekonomisi yani “geçici, freelance” iş alanları ve bu model çok gelişecek.
Şuradan bilgi edinmeye başlamanızda fayda var.
 
#YarınınİşiniYarınaBırakma #GelecekGüzelGelecek

Orjinal yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

 


 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın