Dijital çöpçatan sitelerinde tanışıp evlenenlerin sayısı artıyor!
10053 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dijital çöpçatan sitelerinde tanışıp  evlenenlerin sayısı artıyor!


Günümüzde, zamanının çoğunu ekran başında geçiren ve geçirmek zorunda olan gençler ve genel olarak hangi yaşta olursa olsun bir eş, sevgili, flört, arkadaş, partner bulmak isteyen insanlar; bu ihtiyaçları için de “Dating App” denen dijital buluşturma, randevu, eşleştirme platformlarından, daha doğrusu dijital çöpçatan sitelerinden yararlanıyorlar. 

Tüm çöpçatan sitelerinde benzer bir yapı ve akış var. Daha güvenli, özenli ve çeşitli hizmet kalemleri için kademe kademe artan üyelik/abonelik ücretleriyle çalışıyorlar. İlk önce profil oluşturuluyor. Profilde, yapay zekâ sayesinde giderek çeşitlenen ve akıllanan görsel-metin ve video olanaklarıyla kişi kendini, tercihlerini anlatıyor. Aradığı partner için beklentilerini, tercihlerini yazıp işaretleyerek filtreleme yapıyor, heyecanla bekliyor…
 
Platform filtrelere ve konum hizmetlerine göre birbirine en uygun kişileri arıyor ve bulduklarını birbirlerine yönlendiriyor. Kendilerine “bak sana uygun adaylar buldum ya da şu kişiler seninle ilgilendi” diye bildirim gelenler; aynen Trendyol, Hepsiburada vb. gibi sitelerden en uygun kremi, deterjanı vb. seçer gibi kendilerine en uygun adayı ya da adayları parmakla veya mouse’la pıt pıt pıt kaydırarak seçiyor, isterlerse de iletişime geçiyorlar. Bu aşamadan sonrası da bildiğimiz ilahi “kader-kısmet” oluyor artık!
 
Kuşkusuz akıl, dikkat, temkinli olmak gibi davranışlar; geleneksel buluşma ve tanışmalarda olduğu gibi dijital kanallar sayesinde kurulan ilişkilerde de kilit faktör. Bu konu tüm dünyada çok yaygın ve fazlasıyla gündemde. O yüzden pek çok araştırma yapılıyor, sayısız makale, tavsiye, uyarı listesi yayınlanıyor. Ve ülkelere göre oranlar değişse de her şeyin dijitalleştiği bu çağda, evliliğe giden tanışmaların neredeyse dörtte birinin dijital ortamlarda başladığı anlaşılıyor.  Tabii ki aynı kanallar aldatma, boşanma oranlarını da arttırıyor😊

En poüler dijital çöpçatanlar:Tüm dünyada en popüler dijital çöpçatan hiç kuşku yok ki “Tinder”.  Onu takip eden bir diğer platform “Bumble”. Bumble’da önce kadınlar seçim yapıyor ve konuşma başlatıyor. Erkek, 24 saat içinde mesaj atmazsa şansını kaybediyor. Mesela bir de “Happn” var. Bu da daha çok konum bilgileriyle anlık, hızlı buluşmalara yardımcı oluyor. Çeşitli özelliklerde ve farklı ihtiyaçlara, önceliklere göre servis veren diğer bazı “Dating App’ler” ise şöyle; LinkedUp, OkCupid, Match.com, Wakie, Tango, Grindr, eharmony, Loovo, Blendr, Her, The League, Hinge ve tabii ki Facebook.

Dijital çöpçatan sitelerinde şunları sakın yapmayın!

 

- Kalitesiz, bulanık, güneş gözlüklü, maskeli, aşırı oynanmış, tuhaf açılardan, aynadan çekilmiş şimdiki halinizi yansıtmayan tuhaf fotoğraf, selfie vb. kullanmayın!

- Yaşınız, boyunuz, fiziksel özellikleriniz ya da okulunuz, işiniz vb. hakkında asla yalan söylemeyin!

- Az sayıda fotoğraf koymayın. Yapay zekâ 1-2 fotoğrafla işi geçiştiren adayları algoritmada alt sıralara alıyor, çünkü zaten onlara pek güven duyulmuyor.


- Kaba, küfürbaz, alaycı, saldırgan, sarkastik, kötü üslup kullanmayın.  
Ne istemediğinizi değil ne aradığınızı temiz, kısa, net, açık ifadelerle yazın. Kafa karıştırmayın. 

Düzgün ve amacına uygun kullanılması halinde pek çok mutlu beraberliğe yol açacağına inandığım bu dijital çöpçatanlık müessesesinin, Metaverse’de ne gibi boyutlara evirileceğini başka bir yazıda irdeleriz artık ileride…


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız. ******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın