Dünya bunu tartışıyor; Eğitim 5.0
10117 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dünya bunu tartışıyor; Eğitim 5.0Yapay Zekâ, robotik sistemler, otomasyon, Büyük Veri (Big Data) ile birlikte başta hologramlar, 3D, artırılmış gerçeklik vb. olmak üzere tüm diğer gelişmiş teknolojiler, hiç kuşku yok ki eğitimi ve öğrenmeyi de kaçınılmaz olarak dönüştürecek. Hatta COVID-19 yüzünden virüs zoruyla neredeyse bir gecede uzaktan eğitimle buna başladı bile. Tüm insanlık Corona ile gerçek anlamda hızlı bir dönüşüm provası yapmış oldu. Değişimin neye benzeyeceğini uygulamalı olarak yaşadı. Pek çok ders çıkardı, hala da çıkarıyor.  Kısacası, Eğitim şimdilik ancak “hibrid” modele doğru ilerlemeye başladı. Daha kat etmesi gereken çok yol var.
 
Her şeyden önce şunda anlaşalım; online eğitime geçmek asıl olması gerekenlerin yanında daha zerre kadar bile sayılamayacak küçücük bir adım. Gerçek dönüşüm ise bambaşka ve devasa, devrimsel hamleler gerektiriyor. O yüzden de eğitimden yaldızlı yetenekler bekleyen insanlık, doğa ve iş âlemi; bilim ve teknolojinin ışığında Endüstri 4.0’ı adeta pas geçip doğrudan Endüstri 5.0’a zıplama gayretleri içinde. Bu durumda tabii ki dünyaya süper-hiper becerikli, geleceğe hazır gençler yetiştirmesi beklenen eğitimin de 2.0’dan 5.0’a sıçraması kaçınılamayacak bir zorunluluk.   
 
İşte bu gerçeklik ortamında biz daha okullar açılsın mı açılmasın mı diye düşünürken dünya çoktan Eğitim 5.0’ın peşinde düştü. Peki nedir Eğitim 5.0? Şöyle anlatmaya çalışayım… Bu seviye hiç de zannedildiği gibi teknoloji sayesinde her öğrenciye hızlı internet, altyapı, dizüstü bilgisayar veya tablet sağlamak, online ders videoları yüklemek ya da alet edevata boğmakla ilgili bir şey değil.
 
Eğitim 5.0; insanların öğrenme deneyimi ile becerilerini özgürce geliştirmelerine olanak sağlayan bütüncül bir sistemi ifade ediyor. Eğitimi yalnızca ya da büyük ölçüde okulların, eğitenlerin, akademik sistemin sorumluluğu olarak görmüyor. Eğitimi, temel olarak zihinsel, sosyal ve duygusal olarak güçlü, sağlıklarını ve kişisel gelişimlerini önemseyen bireyleri besleyecek şekilde gelişmiş, bütün toplumu ve insanoğlunu kapsayan komple bir yapı olarak konumlandırıyor.
 
En önemlisi de uzun süredir tamamen sönmüş hatta tam tersine, negatif duygulara dönüşmüş olan “eğitimin öğrencilerde motivasyon, yaratıcılık,  öğrenme hevesi ve sevinç” yaratması diye özetlenebilecek durumun yeni baştan oluşmasını, canlanmasını hedefliyor.
 
Eğitim 5.0, ister fiziksel, ister online, isterse de tek başına veya grup halinde olsun; her ortamda insanların öğrenmek için ekrana ya da birbirine istekle, coşkuya koşmasını, takım olmasını sağlayacak bütünselliği her şeyin tam merkezine koyuyor.
Yapılması gerekenler: 

- Her şeyden önce teknolojiyi eğitim gündeminin merkezine koymanın anlamsız ve gereksiz olduğu anlaşılmalı. Alt yapı, cihaz, internet vb. zaten hayatın her katmanında olmazsa olmaz seviyede zorunluluk haline gelen araçlardır. Bu yüzden esas ve temel kaynağın “içerik + deneyim” olduğu net bir biçimde kavranmalıdır. 
 

- Ders ve projelerde fiziksel aktivite teşvik edilmeli. Ekran zamanı konusunda farkındalık geliştirecek, özendirecek, bolca insan-insana ve doğa ile etkileşimli programlar geliştirilmelidir. 

- Sınav, test gibi ders çalışmaktan, daha doğrusu ezberlemekten, yormaktan ve yıldırmaktan başka hiç bir şeye hal ve vakit bırakmayan; yararından çok zararı olduğu besbelli antik sistemler hızla terk edilmelidir. 
 

Ohhhoo! Bunlar çok zor, hatta hayal! Diyorsak, bu durumda başımıza gelecek hiçbir şeyden yakınma hakkımız da yok! Çünkü eğitimin olmadığı yerde cehaletin yol açtıklarını özellikle ülkemiz ve çevresinde gürül gürül gözlemlediğimiz, etkilendiğimiz zamanlardan geçiyoruz… Ve değişmek, eğitim seferberliğine adanmak için daha ne bekliyoruz?

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın