​Facebook’un başı dertten kurtulmuyor! Sizce ne yapsın bu Mark Zuckerberg?
11167 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

​Facebook’un başı dertten kurtulmuyor! Sizce ne yapsın bu Mark Zuckerberg?..Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2010’da “Yılın Kişisi” olarak övgülerle yer aldığı TIME Dergisi kapağında 11 yıl sonra tekrar, ama bu sefer “Facebook’u sil?” sorusu ile ve negatif ifadelerle yer aldı.
 

Whatsapp ve Instagram’ı da çatısı altına aldıktan sonra dünyanın tek merkezden yönetilen en kalabalık platformu haline gelen devasa bir büyüklükle beraber tekele dönüşen Facebook’a karşı uzun süredir, özellikle Cambridge Analytica skandalı sonrasında yükselen, bir tepki var. ABD Kongresi tarafından sürekli soruşturuluyor. Tekelleşmesinin yaratabileceği olumsuzluklara engel olunmaya çalışılıyor. 
 
4 Ekim 2021 akşamı 6 saat boyunca Instagram, Facebook ve WhatsApp uygulamalarının çöküşünün dünya genelinde milyonlarca insanı ve kurumu olumsuz etkilemesi ile tekrar gündeme gelen sorgulamalar, Facebook’u ve Mark Zuckerberg’i yeniden gündeme taşıdı.
 
Şirket çalışanlarının ofislere giriş kartlarının da aynı saatlerde çalışmaması, kesintinin salt teknik nedenlerden olmadığı ve Facebook’un belki de FBI tarafından ciddi bir operasyona maruz kaldığı, bir anlamda uyarıldığı söylentilerine neden oldu.
 
-Eski çalışanı tarafından kamu yararını gözetmediği, tamamen kar odaklı olduğu belirtilerek bilgileri ifşa edilen
 
-Aşı karşıtı, nefret içeren, kötücül, manipülatif haberleri engellemek yerine kar etmeyi seçmekle suçlanan
 
-Kişisel bilgilerimizi satıyorsun diye daima itham edilen
 
-“Gençler seni artık takip etmiyor, dinazorlara kaldın” diye anti propagandaya maruz kalan Facebook
 
-Belirgin bir şekilde yıpratılmaya, şeytanlaştırılmaya çalışılıyor. 
 
Üçü bir arada, Facebook, Instagram ve Whatsapp topluca yaklaşık 3.5 Milyar insan (dünya nüfüsu 7.9 milyar, neredeyse insanlığın yarısı) tarafından kullanılıyor.
 
Kabul edelim ki Facebook ve aslında sosyal medya bir bütün olarak dünyanın en etkin iletişim ve etkileşim kanalı haline gelmiş durumda. Artık hiç bir markanın bu kanallardan kolay kolay çıkabileceğini düşünmüyorum.
 
6 saatlik kesinti sonrası Facebook’un hisse değerleri sert bir düşüş yaşadı, üyelik ve reklam iptalleri ile kaybı yaklaşık 6 Milyar $ oldu. Kabaca kapalı kaldığı saat başına 1 Milyar $ kaybetti. Zuckerberg özür diledi.
 
Eh artık Facebook’un da devri kapanıyor mu diyorsunuz? Kapansın gitsin bu kanallar, biz yine eskisi gibi sosyalleşelim, haberleşelim mi diyorsunuz? TikTok var orası daha eğlenceli, yaşasın Twitter ve YouTube var mı diyorsunuz? Ki 2020 Temmuz ayında Twitter’ın da nasıl saldırıya uğradığını ve Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama, vb. ve Jack Dorsey’in dahi hesaplarının günlerce ele geçirildiğini hatırlayalım. 
 
Kısacası ne düşünüyorsunuz?
 
Ben “düzenlemeler yapılır, daha iyi hale getirilir, eleştiri iyidir, ama bu kanallar artık kolay kolay kapanmaz, kapanmamalı, daha yararlı ve iyilik, eğitim, olumlu etki amaçlı hale dönüşmeli” diyorum.
 
Önümüzde insanlığı bekleyen olası yangın, sel, deprem, terör, karmaşa, kıtlık, salgın, vb. gibi kitlesel felaket zamanlarında sosyal medyaya çok ihtiyacımız olabilir diye de hatırlatmak istiyorum…


T-İ nsan oku, ol, okut >> www.t-insan.com

Şirketlerin üst düzey yönetim takımları için Exclusive LinkedIn & Sosyal Medya İletişim Eğitimi

#futurist #Tinsan #ufuktarhan #gelecekgüzelgelecek #yarınınişiniyarınabırakma

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın