Fijitalleşme
9484 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Fijitalleşme = Fiziksel + Dijital yaşam bir arada...

 

HERO HOI Nikeland Portal 3 106289 

 

Başta perakende devleri olmak üzere tüketim toplumunun büyük oyuncuları, sosyal medya ve kitlesel iletişim araçları sayesinde Facebook’un Meta’ya dönüşmesi sonrasında sanal aleme pike yapmak zorunda kaldılar.  

 

Bir nevi “kamuoyu baskısı” ile perakendeciler yükselen metaverse’e daha doğrusu zaten radarlarında olan 3D, VR, AR projelerine ve uygulamalarına, belki de hiç ummadıkları kadar hızlı bir şekilde daldılar. Daha doğrusu dalmaya çalışıyorlar, çünkü henüz her şey çok yeni ve sistemlerin eksiklikleri oldukça fazla. 

Her şeyden önce teknik alt yapılarda, özellikle de yüksek kapasitede internete ve elektriğe ucuz-hızlı erişimde yetersizlikler var. 3D görüntüleme-işleme yazılım ve donanım eksikleri can sıkıcı boyutlarda. Bu alanlarda çalışan ve yakın zamanda çalışabilecek yeteri kadar donanımlı insan gücü yok. Tüm bu sorunlara rağmen markalar harıl harıl  “Metaverse’e girdik!” naraları atıyor. Mağaza vitrilerini ve müşteri deneyimlerini yeniden tasarlamaya çalışıyorlar. Yaptıklarını da bire bin katarak anlatıyorlar. Neredeyse tüm bilinen markalar, fiziksel alışverişe dijital bir katman ekliyor. Aslında dijital dönüşüm diye çıkılan yol eni konu “fijitale” evriliyor.  


Fijital – Phigital, yeni yeni kullanılmaya başlayan fiziksel ve sanal ortamın iç içeliğini anlatmak için türetilmiş bir kelime.  

Metaverse’e fijitalleşerek yani fiziksel yaşamın dijital uzantısı olarak bakmak durumunda kalan fiziksel perakendeciler bugünlerde, dijital dünyanın yüz yüze alışveriş yapanlara neler sunabileceği konusunda sıkı ders çalışıyor, yaratıcı kaslarına fazla mesai yaptırıyor ve birbiri ardına “fiziksel ortamlara, sanal platformlar” ekliyor, yani fijitaleşiyorlar.  

NIKE’dan metaverse, blockchain ve kripto para atağı! 

WEB HOI Nikeland Floor Is Lava 2 106288 

Fijitale pike yapan perakendecilerden biri de Nike...

İkonik spor markası, New York’taki amiral gemisi diye nitelenen en büyük ve görkemli, yenilikçi mağazasının birinci katını Nikeland'in artırılmış gerçeklik versiyonuna dönüştürdü. Eş zamanlı olarak “Dream it. Make it.Play it – Hayal et. Yap. Oyna” mottosuyla tanıttığı sanal platform Nikeland Roblox ‘ı da kullanıma açtı. 

Nike’ın şimdilik bu mağazasından “klasik para, kredi kartı vb. ile” alışveriş yapanlar Snapchat Lenslerini kullanarak kendi 3D avatarlarını Nike ürünleriyle değiştirebiliyor,  Nikeland'in Pachinko Obby Ball'unu oynayabiliyor ve Roblox'ta sunulan oyuna benzer "Floor is Lava"nın AR özellikli bir sürümünde diğer müşterilerle yarışabiliyorlar (NIKELAND (roblox.com).  

Ve tabii ki tüm bunların yakın gelecekte, yeni nesil sanal müşterilerle ancak ve ancak blockchain, kripto para, NFT ortamında gelişeceğini en erken sezen markalardan biri olarak Nike aynı metaverse’de ticari olarak bulunmasını sağlayacak yasal başvurular için de ciddi adımlar atmaya başladı.   

NFT dünyasının dijital modaya doğru genişlediğini fark eden Nike kendisini çeşitli sanal ürünler stoklayan bir dijital perakende mağazası olarak da konumlandırıyor. Ürünlerin gelecekteki sanal ortamlarda 3D üretilip, teşhir edilip, depolanıp, satılacağını şimdiden hesaba katan Nike, Metaverse’ün de en büyüğü olmayı şimdiden garantilemiş görünüyor.  


Alışveriş deneyimlerinden seyahate kadar, dijital içeriğin gücünü kullanmak ve bunu çevrenizdeki fiziksel dünyaya katmak için sonsuz bir fırsat var.

Rihanna’nın iç çamaşır markası Savage X Fenty