Futurly - 43, bilim teknoloji, dijitalleşme ve fütürizmle ilgili her hafta 5 haber
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Yapay Zeka nasıl koku alınacağını öğrenmekte kararlı!..Teknolojinin hala çözemediği ve taklit edemediği önemli şeylerden biri de “kokunun dijitalleştirilmesi ve dijital olarak transferi”.  Moleküllerin kimyasal yapısından kaynaklanan kokuyu çözmenin son derece zor olduğu, bu konulara hakim bilim insanları tarafından defalarca teyit edildi. Kısacası “her şey dijitalleşir ancak koku asla!” diyenler epey çoğunlukta…
 
Bu tip “imkânsız!” la biten çıkarımlar Google gibi her şeyi dijitalleştirmeye kafayı takmış ekipleri fena halde tahrik ediyor tabii. Bu yüzden olsa gerek Google araştırmacıları hiç durmaksızın yeni yollar deniyorlar. Şu anda da bir molekülün kimyasal yapısına dayanarak nasıl koktuğunu tahmin etmek amacıyla ve yeni bir teknikle yapay sinir ağlarını eğitiyorlar.
 
Google ekibi Grafik Sinir Ağı (GNN - Graph Neural Network) temelli makine öğrenme algoritmaları ile koku uzmanlarından ve parfüm sektöründen gelen yaklaşık 5.000 molekülü kullanarak her molekülü “odunsu”, “yasemin” veya “tatlı” diye eşleştirerek, bunların henüz eşleşmesi yapılmamış moleküllerin kokusunu tahmin edip edemeyeceğini test etti. Sonuçlar tüm ekibin yüzünü güldürdü. İlerleme kaydedildiği açıklandı. Ancak araştırmacılar esas olarak “yapay zekânın kokuyu nasıl anladığı ve bizim onu nasıl algıladığımız konusunu çözmenin” kritik olduğunu belirtiyorlar. Çünkü  İki molekül farklı kokuyor olsa da eğitimli burunlar bile onları “odunsu” veya “toprak” gibi genel tanımlamalar altında ifade edebiliyorlar. O yüzden çok daha ince ayrıştırmalar üzerinde çalışmaları gerektiğini belirtiyor ve “devam, sonunda yapay zekâya bunu da öğretecek ve koku kopyalamayı de çözeceğiz” diyorlar… İnanıyor muyuz?..


Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.

Instagram, sahte haberlerin viral yayılımını önlemek için “yanlış bilgi” etiketlemesine başlıyor...Yalan yanlış haberlerden hepimiz yıldık. Biliyorsunuz Instagram, Facebook’un ve onun denetim sistemlerinde "yanlış bilgi" olarak saptanan paylaşımları Instagram’da “yanlış bilgi” olarak etiketlenecek. Kasım 2019’da başlanması planlanan uygulama hikayelerde ve Instagram ana sayfa paylaşımlarında görseldeki şekilde yer alacak. Kullanıcılar orijinal yayını görmeye devam edebilecek, ancak oraya ulaşmak için "Yayını Göster" i tıklamaları gerekecek. Instagram ayrıca, daha önce yanlış olarak etiketlenmiş bir yayını paylaşmaya çalışan kullanıcıları da uyaracak. Bu uyarıyı alanlar gönderiyi takipçileriyle paylaşmayı hala seçebilirecek, ancak "yanlış bilgi etiketi" görünmeye devam edecek.
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.


Yeni Bir CRISPR tekniği tüm genetik hastalıkları giderebilir!..21. Yüzyılın Genetik Mucizesi olarak nitelenen CRISPR, genetikçilerin ve tıp araştırmacılarının, genomun çeşitli kısımlarına ekleme, çıkarma ya da DNA diziliminde değişiklik yapmalarına olanak tanıyan gen teknolojisi olup halen bilinen en basit, çok yönlü ve duyarlı genetik manipülasyon yöntemidir. İşte bu alanda çalışan Broad Institute laboratuvarının kimyagerlerinden David Liu'nun üzerinde çalıştığı  “asal düzenleme” denilen sistem, ilk defa DNA çift sarmalını kesmeden herhangi bir harfi değiştirerek herhangi bir değişiklik (ekleme, silme, herhangi bir kodu değiştirme) yapabilmenin mümkün dolduğunu ortaya çıkardı. Bu çok önemli bir aşama, çünkü bu sayede kalıtsal hastalıklara neden olan mutasyonların yaklaşık yüzde 89’unun düzeltilebilmesi mümkün olabilecek. Genetik teknolojilerdeki gelişmeler hem çok ümit veriyor hem de çok ürkütüyor. Umarız bu büyük gücü olumlu yönde kullanmayı başaran bir insanlık
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın


Pentagon, Drone’ları askerlerin beyin dalgaları ile kontrol etmek istiyor!..DARPA bir Amerikan Devlet Kurumu. Açılımı; Defense Advanced Research Projects Agency, yani “İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı”... NASA dahil birçok kuruluş DARPA’ya bağlı. Dünyayı dönüştüren pek çok teknolojik gelişmenin, şirketin çıkış noktası ve sorumlusu. DARPA’nın bir süredir Pentagon için, askerlerin öldürücü drone’ları zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayacak bir teknoloji geliştirmeye çalıştığı biliniyor. DARPA nöroloğu Al Emondi, MIT Tech Review'a verdiği son demeçte “drone’ları ve drone sürülerini düşünce ile çalıştırmanın cerrahi bir implant’a gerek kalmaksızın, gelişmiş bir beyin-bilgisayar ara yüzü (BCI) ile yapılabileceğini ve bu konuda epey ilerlediklerini belirtti.
 
Hatta şu sıralarda “askerlerin drone’ları zihinleri ile kontrol etmeleri halinde yanlışlıkla bir emir verilmesi veya düşman cihazlarından birinin ele geçirilip giyilmesi halinde ne olur?” gibi alternatif, sorunlu senaryoların irdelenmesine geçilmiş durumda. Aslında olay bunların da ötesinde riskler taşıyor, çünkü böyle bir teknolojinin sivil hayatta kullanılmasının ve sıradan bir insanın internete bağlı her cihazı - akıllı telefonlar akıllı evlere kadar - yalnızca zihin gücü ile kontrol etmeye başlamasının toplumsal etkilerini ve böyle bir dünyada yaşamın neye benzeyeceğini düşünmek bile çok zor ve ürkütücü… Sizce?
 
Daha fazlası ve detaylı okuma için tıklayın.


Seyahatlerinize sizin yerinize avatarınız gitsin ister misiniz?..Japonya’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan All Nippon Airways (ANA), fotoğrafta gördüğünüz ve bir “yolcu avatarı robot” olan Newme’yi tanıttı. 2020 yazında 1000 adet Newme dağıtılacağını belirten havayolu yetkilileri, bu avatar robotların sizin yerinize, sizin görüntünüzle ve sürekli bağlantıda olarak seyahat edebileceğini, videolar ve görseller yollayarak gittiği yerlerden sizinle iletişime geçebileceğini, yerinize toplantılara, gezilere katılabileceğini, alışveriş yapabileceğini belirtiyorlar.  Yetkililer ilaveten bu tür avatarların insanların daha önce ulaşılamayan yerlere “seyahat etmesine” de olanak sağlayabileceğini, denizin derinliklerine ay da Ay'daki bir üsse gitmesine olanak sağlayacağını düşünüyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?
 
Daha fazlası ve detaylı okuma için tıklayın

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.