Geleceği şekillendirecek nesil Z kuşağı!..
9693 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceği şekillendirecek nesil Z kuşağı!..Pandemiden sonraki dünyayı şekillendirecek “Z Nesli” farklı yerlerde farklı yaş aralıkları olsa da genellikle 1997 ile 2010 arasında doğan; en genci 11, en yaşlısı 24 yaşında olan gençleri kapsıyor.

Türkiye nüfusunun da dünya nüfusunun da yaklaşık dörtte biri kadar oldukça önemli sayıda Z kuşağı mensubu var. Dijital yerliler de denen Z’ler insanoğlunun bilgisayar ve cep telefonu ile 7/24 internete bağlı, yukarı kaydır parmağıyla, selfie bağımlısı olarak sosyal medyada yaşadığı dünyaya doğan ilk nesil. Ve artık büyüyorlar. İş hayatına geçişe çok yakınlar. Ayrıca potansiyel seçmenler olarak hem dünyada hem de ülkemizde tüm siyasetçilerin radarındalar.

Bir şeye odaklanabilme, dikkat süreleri sekiz saniyenin altında olmasına rağmen aynı anda, çok kısa zamanda farklı ekran, ses, oyun vb. arasında gidip gelmeye çok alışıklar. Aşırı hareketsiz, sürekli ekran karşısında yaşayan bir nesil oldukları için motor becerileri pek iyi olmasa da bilişsel yetenekleri oldukça yüksek. Çoğu bilgisayar oyunu oynadığı için göz, kulak, el koordinasyonları epeyce gelişmiş durumda. Bu özellikleri nedeniyle “hiper-bilişsel” nesil de denen Z’ler zannedilenin aksine aslında çok hızlı analiz yapabiliyor, strateji geliştirebiliyorlar. Örneğin bir marka, ürün veya TikTok içeriğinin ya da bir videonun izlenmeye, like’lamaya değip değmediğine hemen karar verebiliyorlar.
 
Dünyanın her tarafındaki farklı kültürden, online arkadaşlarıyla oldukça karmaşık, hızlı ve yüksek enerji gerektiren bilgisayar oyunlarını rahatlıkla oynuyorlar. Klasik takımları değil, e-spor takımlarını, oyun karakterlerini, influencer’ları  tutuyorlar. Çok fazla kalabalıktan, konuşmaktan hoşlanmıyorlar. Özgüvenleri oldukça yüksek. Otorite onlar için pek bir şey ifade etmiyor. Hiyerarşiyi anlayamıyorlar. Saygılarını ve güvenlerini kazanmak için onlara bir şeylerde gerçekten iyi olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Z neslinin ilgisini çekmek için en önemli kriter ilginç, özgün ve eğlenceli olmak.

Her ne kadar eğitim sisteminin tüm dünyada yerlerde süründüğü bir çağa denk gelmiş olsalar da istedikleri her bilgiye birkaç saniyede erişebildikleri ve ileri teknoloji ile donanmış bir dünyaya doğdukları için aslında önceki nesillerden daha donanımlılar ve şanslılar. Yanı sıra okul sistemine, büyüklere ve siyasetçilere sevgisi ve saygısı en düşük nesli temsil ediyorlar. Büyük insanların samimi ve dürüst olduklarına inanamıyorlar. Okulu eğitimden ziyade sosyalleşmek, arkadaşlık için gerekli görüyorlar. Pandemiden önce de zaten okula eğitim almak için sürekli ve uzun saatler gitmek istemiyorlardı, pandemiden sonra artık hiç istemiyorlar. Ancak hibrid ve deneyimsel bir sisteme ve ortama uyum sağlayabilirler. Okumaktan çok izlemeyi ya da dinlemeyi seviyorlar. Görsellik, canlandırma, parçası olma Z’ler için çok önemli.
Z nesli önceki nesillere göre çevre ve insani sorunlara duyarlılık, etnisiteye saygı, adalet ve eşitlik açısından etik değerleri daha yüksek bir jenerasyon. Paraya tapmıyorlar. Yaşayabilecekleri kadar gelir onlara yetecek görünüyor. Sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı, topluma iş gücü sağlayan markalara ve insanlara sempati duyuyorlar. Pek çok bilgiyi, ipucunu sosyal medyadan ediniyorlar. Tavsiyelere, yorumlara dikkatle bakıyorlar. Her şeyi online ve mobil yapmak istiyorlar. Sahip olmak yerine kirala, değiştir vb. modellere ilgi duyuyorlar. Teslimat süresi ve hız fiyattan sonra en önemli kriterlerinin başında geliyor.
 
Z’ler arasında iş hayatı dendiği zaman sabit maaşlı kurumsal, durağan, aynı ortam hayali kuran pek yok. Esnek çalışma saatleri, yerleri, konuları ve takım oyunu oynayabilecekleri ekipleri tercih edecek gibi duruyorlar. Çoğu bugün henüz ortaya çıkmamış bir takım yepyeni mesleklere sahip olacaklarına ve ömür boyu öğrenmeye devam edeceklerine inanıyorlar. Robotlarla ya da yapay zekâyla, kısacası teknoloji ile çalışmak veya uzayda yaşam gelişmesi vb. konularında bir problemleri, korkuları yok.  Onlara dikkat edelim. Geleceği şekillendirme sırası Z’lerde…


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın