Geleceğin Akıllı Mobilyaları
7971 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceğin Akıllı MobilyalarıPandemiden en çok etkilenen ve etkilenecek, trendleri Pandemiden sonra daha da hızlı değişen ve değişecek sektörlerin başında hiç kuşku yok ki “mobilya” geliyor.

Hem stil, tasarım, şekil ve fonksiyon hem de üretim, müşteriye pazarlama ve satış açısından mobilya sektöründe önemli değişiklikler gerçekleşiyor ve gerçekleşecek.
 
1- Kuşkusuz en önemli ve belirleyici değişiklik her sürecin hatta materyalin, mobilya üretiminde kullanılan ağaç dâhil veya ağaç dışındaki tüm diğer malzemelerin “akıllanması” olacak. Nano teknoloji sayesinde her materyale gömülebilen, sıvanabilen, kaplanabilen “marifetli yani akıllı çipler” mobilyaların renk desen, ısı, şekil, fonksiyon değiştirmelerine olanak sağlayacak. Ve bu gelişmeler de akıllı-kompakt koltuk, divan, yatak, masa, dolap, sandalye, vb. gibi kişisel tercihlere göre anında değişebilen marifetli mobilyaların yolunu açacak.
 
2- 3D tasarım, çizim, baskı, görüntüleme ve sanal (VR), artırılmış (AR) gerçeklik teknolojilerindeki hızlı gelişmeler mobilya sektöründeki kolaylıkların her gün daha da erişilebilir hale gelmesini sağlayacak. Mobilyaların tasarlanmasından, üretimine, mekâna prova amaçlı yerleştirilmesine, seçilmesine ve satın alınmasına kadar her şeyin uzaktan-online yapılmasını mümkün kılacak. Bu alandaki gelişmeler aklın sınırlarını zorlayacak kadar çeşitlenecek ve hızlanacak.
 
3- Mobilya sektörünün ticari ve finansal alt yapısı da tamamen değişerek, her şey online’a ve blockchain üzerinde koşan uygulamalara taşınacak. Aracılık, bayilik, teşhir salonları gibi katmanlar kademeli olarak yol olacak. Yani 5-10-15 yıl içinde kimse mobilya almak için elinde mezura kapı kapı mobilyacıları, bayileri gezmeyecek. Siparişler online’dan verilecek, robotlar tarafından direkt fabrikadan yüklenecek ve sürücüsüz araçlarla teslim edilecek.
 
Müşteriler ilgili internet uygulamalarıyla ev/ofis/mekân ölçülerini, planını, görsellerini ve aradığı koşulları yükleyecek. Anında aradığı özelliklere uyan çeşitli alternatifteki mobilyayı, önerileri hem de 3 Boyutlu olarak evine, odasına yerleştirilmiş, fiyat, fonksiyon, renk, malzeme, vb. seçimleri sunulmuş olarak görecek. Birkaç parmak ya da göz hareketiyle içine sininceye kadar seçenekleri çoğaltacak. Kısacası yemek siparişi verir gibi, mobilyalarını internetten seçecek, bedelini direkt üreticine ödeyecek ve istediği yere teslimat, montaj, teknik servis alacak.
 
4- Üstelik bunu ille de satın almak için yapmayacak, çünkü mobilyalar ev dekorasyon objeleri gelecekte sadece satın alınmayacak, kiralanabilecek, belli bir zamandan sonra ücretsiz ya da çok makul bütçelerle veya koşullarla değiştirilebilecekler. Hatta bazı mobilyalar sensörleri sayesinde veri merkezi-reklam mecrası gibi kullanılabilecek. Mekân içi ya da dışındaki aletlerle, cihazlarla ve diğer mobilyalarla haberleşebilecekler, şekil değiştirebilecekler. Tabii bu, iyi amaçlar için kullanılırsa özelikle çocuklar, yaşlılar, engelliler için çok iyi olacak. Ancak kötü amaçlar için kullanılmaları halinde de resmen casuslarla koyun koyuna yaşam gibi bir sürü soruna yol açacak.


5- İşte bu gibi nedenlerle oluşabilecek güvenlik sorunlarını ve ihtiyaçlarını saptamak ve önlemek amacıyla da mobilyalar özelinde birçok çözüm ve teknoloji geliştirilecek. Bunlar hem mobilyaların yol açabileceği güvenlik problemlerinden insanları, canlıları korumak hem de sahiplerinin genel olarak daha güvenli yaşaması için ekstra yeteneklere sahip olacaklar.
 
6- Son olarak mobilya yapmak için ağaç kesilmesine gerek kalmayacak şekilde ağaca benzeyen çok farklı ve hem işlemesi daha kolay ve ekonomik hem de insanlara, canlılara, çevreye zarar vermeyen sentetik malzemelerden üretime geçilecek. Gelecekte mobilya için ağaç kesmek ya suç haline gelecek ya da alınamayacak kadar pahalı olacak.
 
Akıllı mobilyalarla gelecek güzel gelecek…


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın