Geleceğin Müşterisi…
8772 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceğin Müşterisi…COVID-19 sonrası müşteri beklenti, ihtiyaç, alışkanlık ve tercihleri aşağıdaki trendler nedeniyle epey değişti, daha da değişecek;
 

- Globalizasyonun düşüşe geçmesi. Pandemi nedeniyle kapanan sınırlar, aksayan lojistik akış, giderek azalan gidiş-gelişler, doğal olarak ülkeleri yerel çözümlere yönlendirmeye başladı. Dünya virüsü tamamen yense bile bir takım sınırlamalar kalıcı olacak. Bu da ticareti, turizmi, ülkeler arası seyahat ve lojistiği etkileyecek. Küreselleşme olanakları ve iştahı düşecek.    

- Uzaktan etkileşimin yerleşmesi. Salgın nedeniyle, şirketler ve müşteriler uzaktan çalışmayı, alışverişi, iletişimi, hizmeti vb. öğrenmek ve yoğun biçimde kullanmak zorunda kaldılar. Pandemi sonrasında da insanlar uzaktan alışverişin ve çalışmanın konforunu terk etmeyecek, bu da firmaların müşteri analizlerini ve yapılanmalarını tamamıyla değiştirecek. 

- Esnekliğin en önemli yetenek olması. Şirketler her an değişebilecek koşullar, kriz olasılıkları, farklılık gösteren müşteri talepleri, piyasa koşulları nedeniyle esnekliği en kritik yetkinlik olarak tanımlayacaklar. Marjlarını koruyabilmek için esnekleşmeleri, fonksiyonlarını ve süreçlerini etkileyecek. Outsource, dışarıdan-geçici eleman kullanımı, uzak mesafe ekiplerle çalışma yaygınlaşacak.

​- Dijitalleşme ve otomasyonun kilit faktör olması. Krizden, Pandemiden sonra maliyetleri düşürüp, verimliliği artırmak için teknoloji alt yapısına, inovatif yazılımlara, e-ticaret uygulamalarına, botlara, robotlara ve yapay zekâya yapılan yatırımlar müthiş artacak. Teknolojide geri kalan, oyundan çıkacak.   

- Pazarın konsolidasyona gitmesi. Her endüstrideki zayıf, gücü düşmüş firmaları, iflas etmek, kapanmak üzere olanları büyükler içlerine alacak ve saha tamamen devasa şirketlere kalacak. 

- Fiyatların oynaklaşması. Sürekli ve dengesizce, şaşırtarak değişen arz-talep salınımları, teknolojinin yoğun kullanımı, müşterinin daima daha düşük fiyata alma isteği gibi nedenlerle şirketlerin maliyetleri, kar marjları, satış fiyatları sık sık değişecek. Bir inip, bir çıkacak. 

- Temel yetkinlik alanına odaklanılması. Devamlı devinim içinde olan piyasa koşulları, artan rekabet nedeniyle firmalar bazı konulardan çıkacak. Maliyetlerini kontrol edip, karlılıklarını korumaya ve yükseltmeye konsantre olacaklar. Şirketler en iyi bildiği ve en çok kar ettiği alana derinleşecek, diğerlerini eleyecek.


Pandemi etkisini algılayabilmek için yukarıdaki trendlerden etkilenen geleceğin müşterisi nasıl olacak, müşteri nasıl tanımlanacak konusu için de şu beş temel eğilimi, önem sırası ile özetlemek ve aktarmak isterim.

Geleceğin müşterisi;

- “Önce sağlık” diyeceğim. Bundan sonra her şeyden daha önemli olan şey; benim ve ailemin sağlığı. Kısa dönemli değil, uzun vadeli düşünecek ve bu açıdan kendimi güvende hissedeceğim markaları tercih edeceğim.
 

- Satın alabileceğim ürün ve hizmetlere yöneleceğim. Bütçemin içinde kalmaya çalışacak, ihtiyacım olmayan şeylere itibar etmeyeceğim. Markadan çok beklentilerimin karşılanmasını gözeteceğim. 

- Toplumsal sorumluluğu yüksek firmaları tercih edeceğim. Şeffaf, dürüst ve toplumun iyiliği için çalışan şirketlerin ürün ve hizmetlerini alacak, gerçekten vaat ettiklerini yapıp yapmadıklarını da sürekli takip edeceğim. 

- Gezegeni koruyanları seçeceğim. Yaptıklarımın gezegene, çevreye etkisine daha çok dikkat edeceğim. Benime aynı değerleri paylaşan, karbon salınımını azaltan, çevreci prensipleri uygulayan, atık konusunda dikkatli markalarla ilerleyeceğim.

- Ürün ve hizmet kadar ne deneyimlediğime de bakacağım. Ne aldığım kadar, tercih ettiğim ürün ve hizmetin bana ne yaşattığını da önemseyeceğim. Özenli, titiz ve sanki sadece benim için üretilmiş gibi hissettiren, deneyim yaşatanları seçeceğim diyecek…

 

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın