Gıdanın geleceği ve inovasyon trendleri
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Gıdanın geleceği ve inovasyon trendleri


 
Gıda dünyanın en önemli sektörlerinden biri çünkü insanların beslenmesi için gerekli olan gıdaları üreten, işleyen, dağıtan bir sektör. İlaveten trilyonlarca dolarlık hacme, büyük bir ekonomik güce sahip.
 
Büyüme hızı yavaşlasa da dünya nüfusu sürekli artıyor, yerküre giderek kalabalıklaşıyor. Doğal olarak insanların beslenme ihtiyaçları ve alışkanlıkları da değişiyor. Böylelikle iklim değişikliği, gıda israfı gibi konular yüzünden büyük bir çevresel ve sosyal baskı altında varlığını sürdürse de gıda sektörü devamlı büyüyor.
 
Küresel gıda pazarının 2028’e kadar yıllık %6,73 civarında büyüme ile 13,11 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu büyümenin, Nüfus ve gelir artışından (özellikle gelişmekte olan ülkelerde), beslenme alışkanlıklarının değişmesinden ve teknolojik yeniliklerden kaynaklanması bekleniyor. En hızlı büyümesi beklenen segmentler; bitki temelli, fonksiyonel ve kişiselleştirilmiş beslenme gıdaları ile sürdürülebilir gıda üretimi.
 
Gıda endüstrisinin gelişimini etkileyecek önemli trendler
 
- E-ticaretin yükselişi: İnsanlar giderek daha fazla yiyecek çevrimiçi satın aldıkça, gıda endüstrisinde e-ticaret hızla büyüyecek.
 
- Yemek kitlerinin artan popülaritesi: İnsanların yemek pişirmek için kullanabilecekleri önceden bir araya getirilmiş yiyecek ve malzeme setleri, hızlı, bireysel yaşayan kentliler için can simidi olacak.
 
- Yemek dağıtım hizmetlerinin büyümesi: İnsanlar yemeklerini daha kolay yapmanın ve almanın yollarını ararken, yemek dağıtım hizmetleri giderek daha popüler hale gelecek.
 
- Sürdürülebilirliğin artan önemi: Tüketiciler gıda üretiminin ve tüketiminin çevresel etkisilerini daha çok fark ettikçe sorumlu, duyarlı ve daha sürdürülebilir gıda seçeneklerine de daha fazla yönelecekler.
 
Gıda, değişimlerden ve krizlerden en çok etkilenen, en hızlı gelişmesi ve en kapsamlı dönüşüm geçirmesi gereken sektörlerin başında geliyor. Bu da tabii gıda, beslenme, tarım, hayvancılık sektörleri ve ilintili iş alanlarında, bilim-teknolojinin yardımıyla bugünün ve yarının taleplerini karşılamak üzere yeni, heyecan verici inovasyonları zorunlu kılıyor.
 
Gıda endüstrisinin geleceğini etkileyecek yenilikler
 
- Biyoteknoloji ve 3D Gıda Yazıcıları: Biyoteknolojideki buluşlar sayesinde yepyeni gıdalar geliştirilecek. Mevcut gıdalar daha besleyici ve lezzetli hale getirilirken genetiği değiştirilmiş bitkiler, aynı zamanda daha fazla besin içeriğine sahip olabilecekler. İlaveten hücre temelli et üretimi ile hayvanlardan küçük bir doku örneği alınarak biftek gibi karmaşık et ürünleri dahi çok daha kolay hem finansal hem çevresel maliyeti daha düşük seviyede tutularak üretilebilecek. 
Kapalı alan bitki çiftçiliği, laboratuvar et üreticiliği çok hızlı gelişecek.
 
3D teknolojisiyle kişiselleştirilmiş gıdalar üretilebilecek. Gıdalar, bireylerin ihtiyaçlarına, beğenilerine göre özelleştirilebilecek. Örneğin, yaşlılar ve çocuklar için kolayca yenebilecek yumuşak gıdalar tasarlanabilecek, böylelikle atık azaltmak, daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmak mümkün olabilecek.
 
- Hassas Tarım, Yapay Zekâ ve Gıda Güvenliği: Gıda üretiminin sürdürülebilirliğini artırmak ve verimliliği optimize etmek, hastalıkları, hasarları kontrol etmek için, gelişmiş sensör teknolojisi ve yapay zekâlı tarım uygulamaları yoğun biçimde kullanılacak. Şirketler, toprak verilerini, hava durumu tahminlerini ve bitki sağlığı bilgilerini kullanarak, erken tespit ederek ekinlerin ne zaman ve nerede ekileceğini belirleyebilecekler. Önlemler alabilecekler. Tüm bunlar da doğal olarak su, enerji ve toprak verimliliğini artıracak.
 
Sonuç: Gıda endüstrisinin geleceği güzel gelecek! 


Bu yazıyı Platin Dergisi için yazdım. Tamamını buradan okuyabilirisiniz 

******************

Daha büyük okumak için kupür'e tıklayın 👇

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.