İyi ki’leri çoğaltmak için...
4794 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

İyi ki’leri çoğaltmak!Tasarruflarımızı BES’te değerlendirerek yaşam standartlarmızı sigortalayıp iyi ki’lerimizi çoğaltabiliriz. Nasıl? Lütfen okuyun 👇
 

Geçtiğimiz günlerde Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası sektörünün lider oyuncularından biri olan AgeSa ile bir basın toplantısı organizasyonundaydım. AgeSa, sektör standartlarını da belirleyen önemli firmalardan biri. Bu toplantıyı düzenleme sebepleri BES, yani Bireysel Emeklilik Sistemine dair yaptıkları önemli yenilikleri anlatmak, benim görevim de ev sahibi konumundaki AgeSa CEO’su Sayın Fırat Kuruca’ya eşlik etmek ve toplantının moderasyonu idi. Bunun için tabii ki önceden hem AgeSa’yı hem de BES’i çalışmam gerekiyordu ve gayet sıkı çalıştım. Ve şaşırarak, bu güne kadar BES’i tam da anlamadığımı fark ettim…
 
Sigorta sektörünün en deneyimli ve bilgili yöneticilerinden bir olan Fırat Bey, basının ve benim sorularımıza verdiği yalın, net, temiz yanıtlarla hepimize adeta bu alanda yeni bir aydınlanma yaşattı. Sonra kendi aramızda da konuştuk, maalesef çoğumuz yıllardır hem ben kendimiz hem ailelerimiz BES’e dâhil olmamıza rağmen, sistemin ne kadar önemli olduğunu algılayamamışız. BES’in bir tasarruf ve güvence olmasının ötesinde çok ciddi bir yatırım aracı olduğunu baya baya atlamışız.  
 
O yüzden işbirliği sorumluluğumda blog yazısı yazmak olmamasına rağmen bu satırları kaleme aldım. İstedim ki sizler de aynı boşluğa düşmeyin. BES’e gereken önemi ve önceliği verin. Yani en azından bunu ciddi ciddi düşünmeye başlayın. Bu yazı buna yardımcı olsun.
 
Ve hemen belirteyim, bundan sonra eşime dostuma, çocuğu olana, evlenene vb. eninde sonunda çöpe gidecek hediyeler değil, bireysel emeklilik sigortası poliçesi hediye edeceğim. Hem bir seferde toplu para vermemiş olacağım (zaten artık altın takmak vb. çok zorlaştı) hem de onlara damlaya damlaya göl olacak çok daha önemli bir katkı için en azından başlangıç sağlayacağım.  
 
Güvene, güvenmeye, bir şeyleri güvenceye almaya, “iyi ki” leri çoğaltmaya ihtiyacımız var:


 
Özünde bütün olay “güven”le ilgili. Genel olarak insanoğlunun hele de Covid -19 sonrası yaşanan ve hala süren türbülanslı döneme benzer zorlu dönemlerde, kendisi ve ailesi için en büyük kaygısı daima gelecek ve gelecekle ilintili konular. Hepimizin en büyük ihtiyacı geleceğe dair kaygılarımızı aşmak ve güven arayışımıza karşılık bulmak. Keşke”lerimizi azaltıp, tercihan yok edip, “iyi ki” lerimizi çoğaltmak…
 
İşte toplantıda AgeSa’lılar toplantıda  tam da bunu hedeflediklerin anlattılar. Varoluş amaçlarını “Mutlu bireyleri olan güven dolu bir toplum hedefiyle işlerinin özündeki iyiliği herkesle paylaşmak”  diye özetlemeleri ise özellikle çok hoşuma gitti, kalbime ve aklıma dokundu. Galiba artık hepimiz kurumsal kurumsal duygusuz, ezbere ifadelerden ve rakamlardan, yüzdesel, ruhsuz hedeflerden, vb. had safhada sıkıldık. Sahici insani dokunuş ihtiyacımız her şeyin üstünde.
 
O yüzden bu AgeSa toplantısı bana iyi geldi. Daha doğrusu “iyi ki” geldim de bunları öğrendim dedirtti.  Neler öğrendim, yeniden düşünme fırsatı buldum?  Buyurunuz, kısa özet; 
 
BES Nedir?BES’te aslında tüm sistem ve konu diğer sigorta kanallarında daha farklı ve öte boyutta.

Zaten adı üstünde. Sigorta şirketlerinin bünyesinde olmasına rağmen adı “Bireysel Emeklilik Sigortası değil, Bireysel Emeklilik Sistemi”. Çünkü sigortadan farklı bir yapısı ve amacı var. BES hem sigorta hem de bir tasarruf ve yatırım aracı. Sigortayı, tasarrufu ve yatırımı bütünleştiren bir sistem. Hem gelirinizin düşeceği zamanlar için tasarruf yapmanızı ve yaşam standartlarınızı korumanızı güvence altına alıyor (bir anlamda yaşam standardınızı sigortalıyor) hem de uzun vadede “damlaya damlaya göl olur” diye biriktirdiğiniz paraları sizin için işletiyor ve finans kurumlarının durağan faiz getirilerinden daha fazlasını kazanmanızı sağlıyor.
 
- Klasik sigorta kalemlerinde esas dürtü başıma bir şey gelirse, evime, barkıma, işime, eşyama, bilgime, vb. bir şey olursa zararının karşılanacağına dair güven duyma ihtiyacı olurken;
 
- BES’te gençlikteki kadar para kazanılamayan dönemlere hazırlık ve/veya toplu para gerektirecek; mal mülk alma, eğitim, iş kurma, evlenme, taşınma, vb. gibi hayat olaylarına hazırlıklı olmak amacı var. En yalın anlatımı ile asıl amaç yaşlı ya da genç, herkes için “yaşam standardını” sigortalamak, güvence altına almak.
 
- İlaveten sizin için tasarruf olarak bekleyen paranızı getirisi diğer tüm alternatiflerden daha iyi bir yatırım aracı olarak kullanmanızı da sağlayan alt yapıyı ve sistemi de sunuyor.

FonPro ve yatırımcı profiline uygun seçenekler


Herkese Uygun Fon Danışmanlığı Seçenekleri AgeSA FonPro’da! - YouTube
 
AgeSa işte bu noktalarda sisteme dahi olan bireylerin BES’in avantajlarından en kolay şekilde ve en üst derecede yararlanmasını sağlayan şu hizmetleri sunuyor. Bunları yaparken oldukça deneyimli, donanımlı ve uzun süredir AgeSa’da çalışan uzmanlarının yanı sıra ileri teknolojiden, yapay zekadan da yararlanarak yüksek seviyede hizmet, kolaylık ve araç sunuyor.
 
AgeSa Mobil’den de kolayca erişilebilen FonPro uygulaması ile her yatırımcı profiline uygun bir seçenek sunuluyor.
 
Bu sayde AgeSa, BES müşterilerinin fon yönetimi konusunda bilgi seviyeleri ve tercihlerine göre diledikleri modeli seçerek kazançlarını artırabilmelerini sağlıyor.  

Bunu da 3 farklı hizmetle yapıyor;
 
- Tavsiye Al
- Kendin Yönet
- Uzmana Bırak
 
AgeSa’nın tüm bunları, kişiye özel seviyede yapabilmesinin nedeni ise firmanın "Analitik Mükemmellik” yol haritası adını verdiği teknolojik uygulamalar.
 
Daha fazla bilgi için AgeSA | Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası ve Mobil uygulamasına göz atmanızı öneririm.

Son olarak; BES'i anlamamakla neyi kaçırıyoruz?
 
BES’e dahil olmak için bütçenize göre, miktarı 100 TL bile olabilen düzenli aylık ödemelerle sisteme giriyor, tasarrufa başlıyorsunuz. Sistem biriken paranızı sizin adınıza altın, hisse senedi, döviz, kıymetli madenler, vb. gibi çeşitli yatırım araçlarında değerlendiriyor. Yaptığınız sözleşmelerle ve geri ödeme programları ile birikimlerinizi üstelik çoğalmış olarak ister aylık aylık, maaş gibi; isterseniz de topluca geriye alabiliyorsunuz.  
 
- Kendi kendimize disipline olarak asla biriktiremeyeceğimiz şekilde tasarruf yapabiliyoruz.
 
- Tasarruflarımız uzman desteği, yapay zekâ ve mobil teknoloji yardımı sayesinde kolayca yatırıma dönüştürüp, yatırımı yönetip birikimin üstüne bir de para kazanıyoruz.
 
Türkiye’nin BES fon büyüklüğü henüz 250 milyar TL civarında. Bu rakamın artması sadece bireysel değil ülke ekonomisi açısından da çok ama çok şeyi değiştirecek önemde ve güçte. Şu anda sisteme dâhil sadece 13.3 milyon insan var ki bu nüfusumuzun yaklaşık % 15’i. Oysa sağlıklı bir toplumsal finans yapısı için bu rakamın en az %50’lere çıkması gerekiyor. Çünkü kişiler kendilerini finansal olarak ne kadar güvende hissedip, tasarruf yapabilirlerse toplumsal refah ve huzur da o kadar yüksek oluyor.
 
Umarın BESlenirsiniz…
 
Şimdi diyeceksiniz ki tasarruf edecek para mı var ki! Toplumun büyük kesimi zaten günü gününe yaşıyor. Ben de diyeceğim ki “Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan çıkar?”. Zaten bu hallere gelmemizin bir sebebi de tasarruf bilincimizin olmaması. Tasarruf disiplini kazanmadıkça bireysel ya da toplumsal ekonomi de düzelmiyor. Yatırım, daha çok para kazanma, değer yaratma bilinci ve alışkanlığı gelişmiyor. "Getirisi yok, ne kazanacağım ki, gerek yok" diye diye borç sarmalından çıkmak mümkün olmuyor.
 
O yüzden BES’in tek başına dahi insanları bu loop’tan çıkarma ve özgüven verme gücü, avantajı var. Tasarrufun tadını almayı, önemini kavramayı öğretmesi çok önemli.
 
Kısacası BES’i anlamayarak vatandaş/birey olarak böyle bir fırsatı resmen kaçırıyoruz? Üstelik de ufak ufak tasarruf edilebilecek son derece esnek rakamlarda bahsediliyorken…
 
Daha fazla bilgi için AgeSA | Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası ve Mobil uygulamasına göz atmanızı öneririm.
 
Başta da belirttiğim gibi bu yazıyı tamamen kendi inisiyatifim ile yazdım. İş sorumluluğum toplantıda moderasyon idi. Bu ise siz de yararlanın, bilin güdüsü ile tıpkı diğer blog yazılarım gibi derlediğim, faydalı olmasını umduğum bir içerik. Umarım BESlenirsiniz😉

                         

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın