Kadınlar Fütürist Doğarlar
7990 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Kadınlar Fütürist Doğarlar...
 

Fütürist, ekonomist, ajans sahibi ve yazar Ufuk Tarhan ile “Dünya Kadınlar Günü” üzerine çok keyifli bir röportaj yaptık. Bize geleceğin kadınlarını anlatan Tarhan, “Önümüzdeki 10-20 yılda kadın enerjisi müthiş yükselecek.Kadınların her alandaki etkileri ve etkinlikleri hızla artacak” diyor.


1. Tüm dünyada hızla büyüyen bir akım olan fütürizm hakkında neler söylemek istersiniz?


Fütürizm, İngilizce “future” sözcüğünden türemiştir ve “gelecekçilik” demektir. Fütürizm geleceğe dönük gelişim ve yeniliklere odaklanan bir bakış açısı, alan ve disiplindir. Dünyada yüzden fazla üniversitede Fütürizm, Future Studies (Gelecek Çalışmaları) bölümleri, dersleri bulunmaktadır.
 

Fütürizm, bir anlamda tarihçilerin geçmişi anlamaya çalışarak geleceğe dair çıkarımlar yapabilme, geçmişi bilgiye dönüştürme çabalarının benzeridir. Gelecekçiler de tıpkı tarihçiler gibi bilim, teknoloji ve akıl kullanarak gelecek senaryoları yaratmaya ve olasılıkları keşfetmeye, anlamaya çalışırlar…
 

Kısacası Tarih geriye doğru bakar geçmişi bilgiye dönüştürmeye çabalar. Fütürizm de ileriye doğru bakar ve geleceği bilgiye dönüştürmeye gayret eder, yeni bilgiler, teoriler, gelecek tasarımları üretmeye çalışır.
 

Kimler Fütürist olabilir?

Her şeyden önce kadınlar organik fütüristlerdir. Fütürist olmak, gelecekçi bakış açısı kadınların DNA’larında, doğalarında bulunur. Çünkü kadınlar daha evlenmeden, çocuk sahibi olmadan, genç bir kızken dahi “çocuklarım için daha iyi bir gelecek için şunları şunları yapmalıyım” diye düşünürler. Her şeyden önce geleceği, çocukları doğurur ve büyütürler… Kısacası kadınlar Fütürist doğarlar.
 

Detaylı açıklama yapmadan önce Fütüristler olumlu gelecek tasarımcılarıdır. Bilim, teknoloji ve akıl yardımı ile geleceği tarif etmeye odaklanan; bütüncül, sürdürülebilirliği hedefleyen bakış açısı ile araştıran, planlayan, çalışan, insanlığa ve doğaya duyarlı, saygılı bireylerdir.
 

21. Yüzyılın Fütüristleri kendilerini gelecekten sorumlu hissederler.


21’inci yüzyıl Fütüristleri; Farklı olma cesaretine sahiplerdir. Kendileri ve tüm insanlık için olumlu, ilerici, yenilikçi vizyon geliştirirler. Kişi, kurum ve toplumların yararlı, etkin yol haritası oluşturmalarına yardımcı olurlar. İnsanlıktan ve doğadan sorumlu olduklarının farkındadırlar. Geleceğin seyircisi değil, tasarımcısı olması gerektiğinin farkındadırlar. Çağdaşlık sözcüğünün günü yaşamakla sınırlı olmadığını bilir ve davranışlarıyla bunu yansıtırlar. Geleceği uzgörürler. Dünyayı kendine, kendini dünyaya ait hissederler. Dünyanın örgütlenmesinde yer almak isterler. Fütürist yaklaşımları kullanarak, kitlelerin Fütürist bilinç geliştirmesine önderlik ederler.
 

Bireyler gibi şirketler ve kurumlar da Fütürist olabilir mi? Ülke yönetiminde Fütürizm söz konusu olabilir mi?


Tabii ki olabilir, olmalıdır ve hatta olmaması düşünülemez bile. Fütürist bakış açısı, özellikle de eriştiğimiz bilgi, teknoloji ve gelişmişlik düzeyinde her katmanda, kademede mutlaka benimsenmesi gereken önemde bir yetkinliktir, avantajdır.
 

Gelişen ve sürdürülebilir olmayı başaran her birey, kurum, şirket ve ülke; geleceğini Fütürist bakış açısı ile iyi okuyabildiği, kendisini, yetkinliklerini geleceğe göre geliştirip, dönüştürebildiği için bunu yapabilmektedir. Örneğin, gelişimini, dönüşümünü tüm ülkelerin imrenerek izlediği Güney Kore devletinin ünlü Fütürist Alvin Toffler ile önemli gelecek planlama çalışmaları yaptığı bilinmektedir.