'Mesleğiniz nedir?' 'Drone pilotuyum!'
8967 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

'Mesleğiniz nedir?' 'Drone pilotuyum!'İnsansız hava araçları kısaca dronlar (drone’lar) son yıllarda daha çok ticari, askeri, haber ve güvenlik amaçlı “uçan kameralar” olarak kullanıldılar.


Yaygınlaşmalarının önündeki menzil, dayanıklılık, çarpışmadan kaçınma, belirlenen noktaya inme, paraşüt açma, kendi kendini imha etme, acil durum için alçalma, emniyet, drone eğitimi, kurallar ve düzenlemeler, vb. gibi pek çok engelin aşılmasında önemli adımlar atıldı. Bu alanlar için yasal düzenlemeler, kontrol mekanizmaları da epey ilerledi. Şimdi sıra geldi yük /insan taşıması ve teslimatı yapabilecek dronların yaygınlaşmasına.

2030’da 1 milyon drone…

Her ne kadar sosyal medyada hemen her gün şu ülkede ya da şehirde drone taksi uygulaması başlıyor, artık binalarda drone iniş/teslimat platformları/balkonları yapılıyor diye havalı videolar izlesek de yukarıdaki sebeplerle şehirlerde yük ve insan taşımacılığına geçişte işler biraz daha zor ilerleyecek gibi görünüyor. Buna rağmen Fütürist Thomas Frey’e göre 2030’da insanoğlu havada vızır vızır uçan en az 1 milyon drone görecek…  
 
Peki, an itibariyle durum nedir derseniz kısa özet şu; Amerika’da Federal Havacılık İdaresi (FAA), Amazon, Alphabet’s (Google'ın ana şirketi, UPS, vb. gibi şirketlerin uzak, kırsal alanlardaki adreslere paket teslimatları için drone kullanmalarını onayladı. Bu şirketlere “hava taşıyıcıları” olarak sertifikaları verildi. Ancak düzenleyiciler daha hala kentsel alanlarda dronların kullanılması konusunda çekimserler çünkü gökten insanların üzerine düşecek paketlerden çekiniyor; kullanım alanlarının yanında kötü niyetle kullanılacak dronlar olmasından endişe ediyorlar.


Yepyeni mesleklerŞarj, bakım, park, iniş-kalkış alanları vb. şehir planlamasını, iletişimini ve alt yapısını etkileyecek pek çok gereksinime dair temel düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar. İlaveten yaygınlaşmaları halinde oluşacak drone ses kirliliğinin de şehirlerde yaşayan halkı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar. Drone’la ilgili konuların Çin, Japonya, Rusya, Kore, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye, vb. gibi ülkelerde de benzer durumda olduğunu tahmin etmek zor değil. O halde dronların kentlerde olağan hale gelmesi için henüz erken demek çok yanlış olmaz. İlk denemelerin kırsal alanlarda yapılmasından sonra eninde sonunda kentlere de yayılacağı kesin, ancak daha zaman var diyelim ve öncelikle kullanılacak bazı alanları listeleyelim;

Drone kullanım alanları ve meslekler:

Kolluk kuvvetlerinde gözetim ve soruşturmalar, sigortacılıkta bina hasarlarının incelenmesi, gayrimenkulde mekan gösterimi-videolanması, inşaatta güvenlik denetimleri, tarımda mahsullerin izlenmesi, askeriyede keşif, habercilikte film-fotoğraf-canlı yayın, eğlence sektöründe gösteriler yapılması, afet yönetiminde bilgi toplama-erişim, sağlıkta organ, kan, vb. gibi acil taşımalar ve müdahaleler ilk akla gelen ve ilk kullanım alanları.
 
Hal böyle olunca, drone pilotluğu geleceğin meslekleri listelerine hızla giren ve yukarılara da hızla yükselen bir konumda. Yabancı herhangi bir iş sitesine baktığınızda yüzlerce drone pilotu ve kumanda merkezi, yazılım uzman arandığını göreceksiniz. Kesinlikle ne iş yapayım, çocuğum ne iş yapsın diye düşünenlerin ilgilenmesi gereken bir alan. Uzaktan kullanması, uzmanlığının kazanılması kolay gibi görünse de kullanım amacı ve o amaca uygun dronların farklılıkları nedeniyle ciddi eğitimler ve sertifikalar alınması gerekiyor. Tarımda kullanılan drone ile güvenlikte ya da sağlıkta kullanılan dronlar arasında çok ince detaylar ve bilinmesi gereken değişik uygulamalar var. Sadece kullanıcısı değil, tasarımcısı, mühendisi, üreticisi, dağıtıcısı, teknik ve yazılım servisleri ile devasa bir iş alanı gayet emin adımlarla geliyor… Hazırlanmak lazım.


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın