NVIDIA - Jensen Huang, yapay zeka devriminde çok belirleyici bir rol oynuyor! GTC 2024'ten notlar, Fütürist Ufuk Tarhan
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Nvidia, Jensen Huang, GTC 2024 açılışında neler söyledi? Neden çok önemli?GTC 2024 Konferansında NVIDIA; yapay zeka, robot, kuantum bilişimi ve metaverse teknolojileri ile ilgili süper süper süper önemli açıklamalar yaptı!
 
CEO Jensen Huang sahnede aslında resmen şov yaptı!
 
Mesela; şimdikilerden 30 kat daha hızlı YZ çipini tanıttı! Ve daha neler neler anlattı!  (Tam video NVIDIA YouTube sayfasında var.
 
Dünyayı büyük değiştirecek teknolojik ürün anonslarını böyle havalı sahnelerde yapma geleneği Bill Gates, Steve Jobs ile başlamıştı. En cool halleri ile ellerinde ufak cihazları tutar, perdede videolarını gösterirlerdi. Yer yerinden oynardı.
 
Şimdi gelinen noktada ise sahnede ilk kez saçlarına laboratuvarlarda ak düşmüş 60 yaşındaki  Jensen Huang, elinde tüm yapay zeka gelişimini turbo hıza geçirecek ufacık çiplerle ve yanında 10 adet insansı robotla ve onlarla konuşarak sahne alıyor… Robotlar robotları tatlış tatlış selamlıyor. Ve tüm bunlar 15-20 yılda oluveriyor. Neredeen nereye…
 
Okudukça, dinledikçe kaşlarımın hayretle kalktığı GTC haberlerine göre dünya, tam anlamıyla bir dönüm noktasında. Bundan sonra türbo vitese geçiliyor. Kemerleri bağlayın ve dönüşüm için sıkı çalışın! Hala ciddiye almıyorsunuz; T-İnsanlaşın!
 

NVIDIA GTC 2024'teki Jensen Huang'ın açılış konuşmasından süzdüğüm notlarım;
 
- En fazla 5 yıl içinde o çok korkulan “AGI” aşamasına gelinmesi kaçınılmaz görünüyor (Jensen Huang). AGI: Yapay Genel Zeka, insan zekasıyla eşdeğer veya daha üstün, her türlü zeka gerektiren görevi yerine getirebilen YZ.
 
- Çünkü ve mesela, Blackwell platformu kullanıma açıldı! Bu platformdaki yeni nesil çipler YZ işlem hızını 30 katına çıkaracak %50 daha az elektrik kullanacak.
 
-  Isaac Robotics Platform’u yani insansı robot geliştiricilerine açık robot eğitim simülatör platformu kuruldu. Project GR00T başlatıldı. Proje, insansı robotlarla YZ teknolojilerini bütünleştirecek. Robotların çeşitli görevleri için insanların hareketlerini taklit edecek, konuşmalarını anlayarak beceriler öğrenmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracak. Tüm bunlar da açık kaynak olarak kullanılabilecek!
 
- Jetson Thor yani “insansı robot yapma robotu” hizmete başladı. Aslında yeni bir hesaplama platformu. Modüler bir mimariye sahip. Nasıl bir robot yapılmak isteniyorsa o kısımdaki beceriler alınıp, kullanılabilecek. Bu da açık kaynak…
 
- NVIDIA Omniverse geliştirildi. İlk Apple Vision Pro kullanacak ancak geliştiriciler de 3 boyutlu ürünler, hizmetler, iş akışları ve uygulamalar geliştirebilecek. Bunlar da metaverse’deki gelişmeleri hızlandıracak hatta bence uçuracak!
 
- Ve en önemli haber: Açık kaynaklı CUDA-Q™ kuantum bilgi işlem platformu araştırmacılara ve bilim insanlarına açıldı. İşte aslında bu, yukarıdakileri mümkün kılan ve her şeyi başka bir faza taşıyacak esas kolaylaştırıcı. Muazzam gelişme!
 
- NVIDIA, Open AI, Microsoft, Amazon gibi devlerle ve 1X Technologies, Agility Robotics, Apptronik, Boston Dynamics, Figure AI, Fourier Intelligence, Sanctuary AI, Unitree Robotics ve XPENG Robotics gibi önde gelen insansı robot şirketleri ile çalışıyor, onlara YZ platformu oluşturuyor.

- Çok gurur veren bir nokta: Yapay zeka sanatçısı Refik Anadol bir müddettir NVIDIA ile çalışmalar yapıyordu. Paylaşımlarından izliyorduk. O da GTC 2024'te bir konuşma gerçekleştirdi. "Data Sclupture - Veri Heykeli"
 yapay zeka veya algoritmik veri sanatı denilen alanın ilk temsilcilerinden biri olarak nilyonlarca kişiye erişerek büyük beğeni kazandı. Bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Alkış, alkış. 👏🏻👏🏻👏🏻
 
Kısacası NVIDIA arkasında büyük bir ekosistem, teknoloji ve finans gücü ile geleceğe giden yola resmen çipleriyle asfalt döşüyor...


Foto kaynağı


GTC nedir?
 
Bu yıl (2024) 16.’sı gerçekleşen GTC, 2009 yılından bu yana NVIDIA tarafından her yıl Mart’ta düzenleniyor. O kadar büyüdü ki artık 300.000’den fazla kişi katılıyor, 900’den fazla oturum gerçekleşiyor. İlk yıllarda "GPU Technology Conference - GPU Teknoloji Konferansı" olarak başlatıldı. Son yıllarda ise NVIDIA'nın yapay zeka ve derin öğrenme alanındaki liderliğini pekiştiren önemli bir etkinlik ve dünyanın en önemli YZ konferansı haline geldi.
 
Jensen Huang kimdir?
 
17 Şubat 1963'te Tayvan'ın Tainan şehrinde doğdu.  Ailesi, Huang 9 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Babası elektrik mühendisiydi ve annesi kimyagerdi. Oregon Eyalet Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği okudu.  Stanford Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. 1993 yılında NVIDIA'yı kurdu. Halen NVIDIA'nın CEO'su ve başkanı olarak görev yapıyor.
 Lori Huang ile evli, iki çocuğu var.
 
 Huang, mühendislik ve girişimcilikteki başarılarından dolayı birçok ödül almıştır.
 Forbes tarafından dünyanın en zengin 17. kişisi olarak seçilmiştir. Tutkulu bir girişimcidir ve yapay zekanın dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna inanmaktadır. Vizyonu ve liderliği ile NVIDIA'yı teknoloji sektöründe önemli bir güç haline getirmiştir. Yapay zeka ve derin öğrenme alanlarındaki çalışmaları, bu teknolojilerin gelişmesine ve benimsenmesine önemli katkıda bulunmuştur.
 
NVIDIA hakkında:
 
NVIDIA Corporation, 1993 yılında kurulmuş, merkezi Kaliforniya'nın Santa Clara şehrinde bulunan, uluslararası bir teknoloji şirketi. Grafik işlem birimleri (GPU) alanında dünya lideri. Bilgisayar oyunları ve profesyonel pazarlar için grafik teknolojileri geliştirmesiyle tanınıyor. Son yıllarda YZ, derin öğrenme ve otonom otomotiv sistemleri gibi alanlarda da yenilikçi çözümler sunarak atak yapan şirket, GPU tabanlı derin öğrenme devrimini başlatarak yapay zekanın vizyonunu, bilgisayar grafiklerini ve modern bilgisayar biliminin birçok alanını şekillendiren öncüler arasına girdi. NVIDIA aynı zamanda, yüksek performanslı hesaplama (HPC) pazarında da önemli bir rol oynuyor. Bilim insanlarının ve araştırmacıların karmaşık bilimsel sorunları çözmelerine yardımcı olacak araçlar sağlıyor.

Kaynak
 
#nvidia #JensenHuang #GTC #GTC2024 #ai #yz #yapayzeka #chip #aichip #quantumcomputing #refikanadol #datasclupter
 
#future #futurist #gelecek #gelecekçi #ufuktarhan #yarınınişiniyarınabırakma #Tinsanol #gelecekgüzelgelecek @futuristufuk


******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > Buraya tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini buradan takip edebilirsiniz.