Öğretmenlere maaş ödeyen güneş panelleri...
9476 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Öğretmenlere maaş ödeyen güneş panelleri...Amerika’nın Arkansas-Batesville kırsalındaki bir okul, öğretmenlerine maaş artışı verebilmek için okula güneş panelleri döşedi.
 
Okul, enerjiden sağladığı tasarrufla yıllık ortalama 45.000 dolar maaş alan ama uzun süredir zam göremeyen öğretmenlerinin yüzünü güldürdü. CBS News'e göre Amerika standartlarına göre düşük olan bu ücret nedeniyle okul ve bölge son yıllarda çok öğretmen kaybetti.
 
Şehre yeni öğretmenler çekmek, gençleri bu mesleğe özendirmek ve ikna ermek hayli zorlaştı. Hal böyle olunca da çocuklarımız kaliteli eğitim alamazsa bölgemiz fakirleşir, geri kalır diye alarma geçen yetkililer 2017 yılında okula ait kullanılmayan bir alanı güneş enerjisi çiftliğine dönüştürerek lise binasının önünü 1.500 panelle kapladılar. Güneş panelini kurduktan ve yeni enerjiye uygun altyapıya yatırım yaptıktan sonra her öğretmene 15 bin dolar zam yapıldı, Climatewire, bölgesinin bütçe eksiği kapandığı gibi fazla enerji bölgeye satılarak açığın yedi kat fazlası kadar da ilave gelir elde edildi.

Darısı bizim okulların ve sosyal girişimlerin başına… Eğitim ve teknolojinin el ele olduğu her durumdan daha iyi bir gelecek çıkar…


Çinliler en akıllı kumaşı da icat etti!..


Kaynak: https://bit.ly/3cHLsAp

Çin'in Fudan Üniversitesi araştırmacıları normal kumaşlardan ayırt edilemeyecek kadar yumuşak, dökümlü, katlanabilen, esneyebilen, gerilebilen, preslenebilen ve aynı zamanda ışık saçabilen, rengi değişebilen, Bluetooth üzerinden bağlanan bir akıllı telefon aracılığıyla metin şeklinde veya sesli mesaj yollayabilen, klavye ya da ekran olarak kullanılabilen yıkamaya elverişli hatta yıkanırken bile mesaj/sinyal alıp-yollayabilen son derece dayanıklı “yeni, akıllı” bir kumaş geliştirdiklerini açıkladılar.
 
İlk örneği 6 metre uzunluğunda ve 25 santimetre genişliğinde olan yeni akıllı kumaş aynı zamanda elektronik olduğundan dokunmaya duyarlı bir bilgisayara da dönüşebiliyor. Yani kaplandığı her alan akıllanıp, güç kaynağı ile entegre olabiliyor ve dış dünya ile iletişime geçebiliyor.
 
Hem tekstil hem de display/gösterge/ekran endüstrileri için yepyeni bir çığır açan akıllı kumaşın özellikle sağlık, güvenlik alanlarında sınırsız kullanımının olacağı şimdiden belli.
 
Kumaşın beyinden gelen sinyallere nasıl bağlanabileceğini gösteren araştırmacılar, bu kumaşla yapılan kıyafetlerin, döşemelerin iletişim kurmakta zorlanabilecek kişilere, yaşlılara çok yardımcı olacağını, kumaş sayesinde kişinin nasıl hissettiğini anlayıp, iletişim kurulabileceğini belirtiyorlar.
 
Hem akıllı, hem ışıklı hem de interaktif iletişim kurabilen bu kumaşın öncelikli kullanıcıları hiç kuşku yok ki sağlık, moda, sanat, eğlence, reklam, tasarım, eğitim, otomotiv, ulaşım, lojistik, uzay, havacılık, askeriye, güvenlik vb. alanları olacaktır.  
 
Sonsuz kullanım potansiyeli olan bir konu. Giyilebilir teknolojilerde resmen devrim niteliğinde. İnsanlığa hayırlı olsun.


Apple Robo-Taksi alanına mı giriyor?2014’ten beri Apple araba üretecek dedikoduları dolaşır durur. Şirket içinde çalışmalar yapıldığı bilinir ancak araba üretmek cep telefonu üretmeye benzemediği için dünya devi bir şirket olan Apple dahi bu alana balıklama giremez, çünkü bir araç yapmak; her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce parçanın sağlanması, tasarımının, yazılımının şarjının, menzilinin geliştirilmesi gibi müthiş bir tedarik zinciri zorluğu anlamına gelir. Neticede 1 Temmuz 2003’te kurulan Elon Musk’ın Tesla’sı bile ancak 17 yıl sonra nihayet kâr getirebilir hale ulaştı.
 
Ancak belli başlı tüm haber kanallarına düştüğüne ve içerden sızan haberlere göre diye üstü kapalı isimler de verildiğine göre öyle anlaşılıyor ki Apple artık 2024’te ciddi ciddi ilk ve insansız elektrikli aracını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Kendi çığır açan pil teknolojisini kullanacağı, menzil konusunda iddialı olacağı belirtilen potansiyel Apple arabası kişisel ve sürücüsüz bir yolcu taşıma aracı olacak; daha doğrusu araç çağırma hizmeti ve robo-taksi alanında ilerleyen Alphabet Inc’in Waymo’su ile rekabet edecek gibi duruyor…


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın