Paranın ve Kadının Geleceği...
9317 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Paranın ve Kadının Geleceği...Tüm dünyada bütün diğer alanların olduğu gibi paranın yönetimi de erkeklerde!
 
Ve müjde! Tüm dünyada hem para hem kadın değişiyor!..

Çünkü hem para hem de kadın dijitalleşiyor, akıllanıyor!..


İş, para vb. konulardaki araştırma ve istatistiklere yerküreye neresinden, hangi açısından, sektöründen, konusundan bakarsanız bakın varlıklar, güç ve yönetim açısından dünyada her alanda ve maalesef hala %80-70 oranında erkekler ağırlıkta! Yıl olmuş 2021, dünya varlıklarının en az yaklaşık % 70’i “baby boomers” denilen 1946-1964 doğumlu, 75-57 yaş arası erkekler tarafından kontrol ediliyor.
 
Sadece İskandinav memleketlerinde, bazı istisnai ülkelerde kadınların erkeklerden daha iyi olduğu alanlar/konular var ama onlar da henüz dünyanın derdine derman olacak düzeyde, etkinlikte değil!
 
Kısacası en gelişmiş diye varsaydığımız ülkelerde dahi halen dünyanın bütün kaynak kullanım kararları erkekler tarafından belirleniyor. Dünyanın canına erkeklerin okuduğu bir gerçek! Rakamların dili acımasız!


Ve dünya bu “erkek egemen” olmak ısrarından çok çekiyor! İnşallah 30-40 yıl içinde bu cümle “di li ve miş li geçmiş zaman” olarak kurulacak.
 

Çünkü iyi haberler ve gelişmeler var;

1. Her şeyden önce kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor. Erkekler öldükçe, yıldıkça varlıkların kontrolü hem daha genç hem de daha uzun ömürlü olma eğilimindeki kadın eşlere, evlatlara ve giderek güç kazanan, akıllanan-gözü açılan-dayanışmaya başlayan kadın çalışanlara geçiyor. Tabii ki Allah sevgili eş, baba, kardeş, evlat vb. erkeklerimize gecinden versin, çok yaşasınlar, başımızdan eksik olmasınlar ama bir an önce, eğer kadın dostu değillerse, feminist yatkınlıkları yoksa yönetimden, güçten ırak olsunlar. 

2. Kadınların bilim ve teknolojiye ilgilerinin yükselmesi, dijitalleşmenin sağladığı olanaklarla giderek daha da hızlanan biçimde kadın eğitiminin, etkinliğinin ve varlığının artması eşitlenme sürecini hızlandırıyor. Tekno-kadınlar, bilim kadınları, dijital dünyada ve aslında her alanda arı gibi çalışan kadınlar çoğaldıkça, akıllandıkça, yetkinlikleri arttıkça daha çok kız çocuğu, kadın gücünü fark ediyor ve kullanıyor. 

3. Kadın enerjisi, özgüveni yükseldikçe, zenginlik, para yönetmenin gücü-tadı kadınların eline geçmeye başladıkça firmaların erkek odaklı ürün, iş, müşteri-hizmet modelleri, tüm yaklaşımları yenileniyor. Kadınların yükselişini erken fark eden sektör devleri sürecin hızlanmasına da doğal olarak katkı veriyor.

Özetle, son derece ciddi kurumların raporlarında da rakamsal verilerle, analizlerle yer aldığı gibi, yıllarca erkeklere ikinci keman çalan, yardımcı, destek rollerindeki kadınlar hızla sahnenin merkezine geçmeye ve dünya kadın-erkek dengesi açısından kritik dönüm noktalarına girmeye hazırlanıyor.
 

Ve Dijitalleşen Para, Blockchain Kadın Yükselişinin Yolunu Ardına Kadar Açıyor!

En yalın tanımı ile para dediğimiz şey aslında “emeğin el değiştirmesini sağlayan bir birim ve araç”. Pandemiden sonra para da hızla hatta jet hızıyla altın, gümüş, kıymetli maden, kâğıt, plastik kart, madeni-kağıt para vb. den “dijital” versiyonlara dönüşmeye başladı, önlenemez devrimi başlattı.
 
Yakın gelecekte paranın, kredi kartının, çek-senet vb. her türlü finansal enstrümanın fiziksel kullanımının tamamen sonlanacağını söylemek için ekonomist, fütürist vb. olmaya gerek yok. Her şey gözümüzün önünde ilerliyor, hızlanarak ilerleyecek.
 
Kripto paralar, mobil-temassız, minimum aracı ve masrafla blockchain üzerinden kolay ve hızlı işlem yapan yapay zekâlı finansal sistemler, en fazla beş yıl içinde tüm dünyada kabul görüp, standartlaşacak. Bu gelişmelerden en fazla ve olumlu pay alacak olanlar da kadınlar olacak. 


Paranın dijitalleşmesi ile kadının yükselişi de hızlanacak ve neredeyse hayalini dahi kurmaktan vazgeçmek üzere olduğumuz “cinsiyet eşitliği” konusunu bu yüzyıl içinde dijital para sistemine geçişle yakalayacağız! Kripto para konusunu, blockchain’i bir an önce öğrenin, oyuna girin kızlar!

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın