POBOT’ları (RPA) işe almaya hazırlanın!
18066 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

POBOT’ları (RPA) İŞE ALMAYA HAZIRLANIN!2022 boyunca süren ve Ukrayna savaşı ile iyice yükselen enflasyon, enerjiye erişim zorlukları, tedarik zinciri sıkıntıları ve ekonomik durgunluk işaretleri en son 1970’lerde yaşanana benzer bir stagflasyon tehlikesinin konuşulmaya başlanmasına neden oldu.
 
Yılın son aylarında ise özellikle teknoloji ve e-ticaret şirketlerinden peş peşe gelen kitlesel işten çıkarma haberleri ekonomideki kırılganlığı iyice belirginleştirdi. İşten çıkarmalara dair paylaşımlar tüm mecralarda dünya gündeminin en tepesine yerleşti. Bu haberler; dalganın kendisini, ailesini, sektörünü ve işini etkileyeceğinden endişe duyan herkeste, hangi sektörde, hangi konumda olursa olsun kaygı seviyesini yükseltti. Büyüklük ve popülerlikleri nedeniyle Facebook, Amazon, Twitter, Google, vb. ile ilgili içerikler magazinimsi bir tonda daha çok dikkat çekti. Gerçek şu işten çıkarmalar devam edecek. İrili ufaklı tüm teknoloji odaklı şirketlerde ya büyük işten çıkarmalar sürecek ya da işe alımlar dondurulacak. Bu durum diğer sektörlerde ve iş kollarında da üstelik çok daha yaygın ve belirgin şekilde yaşanacak.
 
Ve şunu anlamamız lazım; tüm bunların sebebi daima söylendiği gibi “ekonomik kriz” değil.  Önceki kriz denilen dönemlerinde de  anlattığım gibi dünyanın yeni ve çok büyük hatta devrimsel bir “dönüşüm” sürecine girmiş olması. Hatta içinde olduğumuz döneme “Big Reset – Büyük Sıfırlama” Çağı da diyebiliriz. Bütün detayları son kitabım “Yarının İşini Yarına Bırakma”da anlattım. Lütfen alın okuyun. Bir bir anlattım orada.
 
İlaveten Birleşmiş milletler resmen duyurdu ve hepiniz de duydunuz; 15 Kasım itibariyle dünya nüfusu 8 Milyar oldu yani Dünya çok çok kalabalıklaştı ki bu her şeyi zorlaştıran en önemli faktör.
 
Hepimizi ilgilendiren bir diğer duyuru daha doğrusu yansıma da 06-18 Kasım 2022 tarihlerinde Mısır'ın Şarm-El Şeyh şehrinde gerçekleştirilen COP27 İklim Konferansından geldi. İklim hasarlarını önlemek için Mısır’da toplanan dünya ülkeleri ulusal katkı beyanlarını açıkladılar ve özetle, “1.5 derece” hedefine ulaşmamız artık imkansız. Maalesef gerekli tedbirleri alamadık, alamayacağız da çünkü paramız yok” deyip işin içinden sıyrıldılar. Ya da öyle zannediyorlar.
 
Lafı şuraya getirmek istiyorum. Dünya çok kalabalık ve insanoğlu oldukça karmaşık, çevreye zararlı yaşamsal sistemler kurmuş durumda. İklim, doğa çok hasarlı. Henüz enerji sorunumuz çözülebilmiş değil. Hali hazırdaki çalışma ve yaşama şekillerimizi mevcut koşullarda sürdürmek sadece her şeyi daha kötüleştirmeye neden olacak.
 
Ve gençler buna çok tepkili. Başta enerji kaynakları olmak üzere bütün çalışma, finansal ve yaşam sistemlerinin değişmesi gerektiğini savunuyorlar. Teknoloji şirketlerinde harıl harıl verimlilik artışı için yapay zekâ ve makine öğrenmesi üzerine geliştirmeler, değişiklikler yapıyorlar. Gençler insanların dünyayı yönetemediğini, hümanist, ekolojist metriklere göre görevlendirilmiş yapay zekâ ve robotların çok daha verimli, hızlı ve doğru çalışacağını, yararlı olacaklarını söylüyorlar. Yani kısaca “bırakın bu işleri otomasyona” diyorlar.
 
Uzun lafın özü şu; iş dünyası verimlilik ve daha akıllı, yararlı sistemler geliştirmek için  hızla hem fiziksel üretim alanlarında hem de süreçlerde “robot Pobot yani RPA – Robotic Process Automation – Robotik Süreç Otomasyonu” kullanımına geçmek zorunda. 
 
Bu konudaki en son bilgileri şuradan alabilirsiniz; https://www.autommate.com/report 


1- Şirketinizdeki tüm süreçleri gözden geçirmeli ve verimlilik artışı için süratle Pobotları (RPA) işe almalısınız. Başka türlü rekabet etmenize olanak yok.

 
2- “Ne olacak işten çıkarılan ve çıkarılacak o kadar teknoloji şirketi çalışanı?” diyorsanız yanıtım basit; o yetenekleri siz işe alın çünkü en çok sıkıntısını çektiğiniz ve çekeceğiniz kaynak teknolojiden anlayan insan kaynağı olacak. Şimdi binlercesi pazarda iş bekliyor. Bu fırsatı değerlendirin.
 
3- Pobot-RPA kullanımı nedeniyle mevcut kadrolarınızdan açığa çıkacak çalışanlarınızın kariyer değişimini kendi haline bırakmayın. Onlara yardımcı olun.  GIG ekonomisine geçişlerine katkı verin. 

Gelecek yazıda RPA-Pobot konusunu daha detaylı yazacağım. Siz de o arada bu konuda bilginizi artırın, hazırlanın.


Bu yazıyı Platin Dergisi için yazdım. Tamamını buradan okuyabilirisiniz.

Büyütmek için görsele tıklayınız 👇 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın